Kapat

Gaziantep Mutfağında Loğlaz (Lolaz) Nedir? Nasıl Yapılır?

Anasayfa
Ana Yemek Gaziantep Mutfağında Loğlaz (Lolaz) Nedir? Nasıl Yapılır?

Gaziantep Mutfağında Loğlaz (Lolaz) Nedir? Nasıl Yapılır?

Loğlaz veya diğer bir ifadeyle Lolaz, Gaziantep mutfağına ait yöresel bulgur pilavı çeşididir. Loğlaz (kuru börülce) ile bulgur lezzetlerini bir araya getirerek oluşturulan “Loğlaz (lolaz) pilavı”, güzel bir lezzet bileşimi halini alıyor. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…👍👍👍

Malzemelerimiz:

 • 2 su bardağı Loğlaz (lolaz),
 • 1 yemek kaşığı tereyağı,
 • 1 su bardağı pilavlık iri bulgur,
 • 1 yemek kaşığı domates salçası,
 • ½ yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 1 adet orta boy kuru soğan,
 • 1 tatlı kaşığı karabiber,
 • ½ çay kaşığı toz şeker,
 • 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber,

İlginizi Çekebilir:  Bal Hakkında Neleri Bilmeliyiz?…Lütfen Tıklayınız….

Yapılışı:

1- Loğlaz’ları yıkayıp, küçük bir tencereye alın. Üzerine, bir parmak yüksekliğini aşacak şekilde su ekleyin ve haşlamaya bırakın.

2- Haşlanıp yumuşayan Loğlaz’ı tencereden çıkartın ve süzün.

3- Kuru soğanı çok ince doğrayın.

4- Pilav yapılacak tencereye (veya tava), zeytinyağ ile tereyağını koyun.

5- Tereyağ eriyince, ince kıyılan soğanı ilave ederek karıştırın.

6- Soğan hafiften renk değiştirip pembeleşince, içine salçayı ilave ederek 1-2 dakika daha kavurmaya devam edin.

7- Daha sonra üzerine, yıkanan bulguru ekleyin.

8- Bulgur ve salça bir bütün olana kadar, yaklaşık 1-2 dakika kadar karıştırıp, kavurmaya devam edin.

9- İçine, çok az miktarda toz şeker ilave edin.

10- Bulgurun üzerini, yaklaşık iki parmak geçecek kadar sıcak su ekleyin ve hafif hafif karıştırın.

11- Sonra, içine kırmızı biber ve karabiber ile tuzu ilave edin.

12- En son olarak, Loğlaz’ı bulgura ekleyin ve hafifçe karıştırın.

13- Kısık ateşte, kapağı kapalı olarak ve pilav suyunu çekene kadar pişirin. Suyunu çekince bir süre dinlendirin.

14- Sonra, servisinizi soğutmadan yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…😇😇😇

İlginizi Çekebilir:  Kestane Kebap-Yemesi Sevap: Kış Aylarının Vazgeçilmezi Kestane….Lütfen Tıklayınız….

Yarı Hazır Gıda Maddesi Bulgur Nedir?…

Köftelik bulgurun bir boy küçüğü olan ince bulgur, sarı bulgur çeşitlerinin en küçük boylu olanıdır. Daha az suyla yumuşayıp daha kolay yoğrulduğu için genelde “çiğköfte” yapımında tercih edilir. Çiğköftenin yanı sıra “köfte” ve “kısır” yapımında da köftelik bulgurla birlikte kullanılabilir. Mutfağımızın en sevilen lezzetlerinden olan “Kısır”, özellikle de çay saatlerinin olmazsa olmazıdır. Hazırlanışı oldukça kolay olan Kısır, sofranızda meze olarak da sunulabilir. Yiyenin bir daha isteyeceği Kısır’ı mutlaka sizlerde denemelisiniz. Pişman olmayacağınıza eminiz…Sağlıklı kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😂😂😂

İlginizi Çekebilir:  Gaziantep Firik Pilavı Tarifi
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-40.png

Yarı Hazır Gıda Maddesi Bulgur…

Bulgur, buğdayın temizlenmesi, kaynatılması, kurutulması, kabuğunun soyularak değişik tipte değirmenlerde öğütülmesi, farklı boyutlardaki taneciklerinin ayrılmasıyla elde edilen sadece su ve buğdaydan oluşan oldukça değerli ve besleyici, yarı hazır bir gıda maddesidir.

Mineral bakımından zengin ve önemli karbonhidrat kaynağı olan bulgur, tahıl grubu içerisinde yer alan değerli bir besindir. Bulguru daha iyi anlamak için ana hammaddesi olan buğdayı çok iyi tanımak gerekiyor.

Buğday, öz kepek ve endosperm olarak 3 bölümden oluşur ve gerekli olan besin öğelerinin birçoğu öz ve kepek bölümü içerisinde yer alır. Endosperm içerdiği karbonhidrat ve az proteinlerle buğdayın sadece enerji veren bir bölümdür.

İlginizi Çekebilir:  Bu Testi Sadece Kendine Güvenenler Çözsün!…Lütfen Tıklayınız….

Buğdayın yapısında bulunan öz ve kepek; çinko, magnezyum, krom gibi mineralleri, diyet posasını, bazı fenolleri, fitatları ve selenyumunu; ayrıca da B12 dışındaki bütün B vitaminlerini içerir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-36.png

Tam Tahıl Bulgurun Farkı

Buğdaydan yapılan ürünlerde genel olarak buğdayın işlenmesi esnasında bütün öz ve kepek bölümündeki mikro besinler ayrılmakta ve beyaz ekmekte de olduğu gibi bize sadece buğdayın enerji veren bölümü ulaşmaktadır.

Fakat bulgur tam tahıl tanımına uygun bir üründür; çünkü bu öğütülme aşamasını buğday, bulgur üretimi esnasında yaşamamakta ve protein, vitamin, mineral, diyet posasının, daha yüksek olduğu bir ürün ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca makarna ve pirince göre glisemik endeksinin daha düşük olması bulguru bu tarz gıdalar arasında daha da sağlıklı yapmaktadır. Kısaca bulgur; posa, lif açısından zengin, karbonhidrat değeri daha düşük ve protein değeri yüksek oldukça değerli bir gıda maddesi olarak bizlere ulaşmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Lor Peynirli Kemalpaşa (Kırmasti) Tatlısı….Lütfen Tıklayınız….

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-37.png

Bulgurun Faydaları

Günlük 25-30 gram civarında lif ihtiyacımız bulunmaktadır. 1 tabak bulgur bu ihtiyacımızı önemli miktarda karşılamaktadır. Yapısındaki B1 vitaminleri; sinir ve sindirim sistemimizin güçlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Hazırlaması Çok Kolay Mısırlı Pirinç Pilavı Tarifi...

Oldukça yüksek miktarda lif içermesi bulguru bağırsak çalışmasından önemli bir pozisyona getirmiştir. Liflerin ayrıca tok tutucu bir özelliğe sahip olması, bulgura kilo kontrolünde etkili olmaktadır.

Bulgurun glisemik endeksini düşük olması sebebiyle, bulgur uzun süre tok tutar, kana yavaş karıştığı içinde diyetlerde kullanılabilecek bir üründür. Ayrıca da şeker hastalarına tavsiye edilir. Ayrıca salatalarda, sıcak ve soğuk yemeklerde kullanılan bir malzeme olması nedeniyle oldukça çeşitlilik sunan bir üründür.

Bulgurdaki protein, kalsiyum, potasyum ve fosfor pirinçten daha fazladır. B vitaminleri ve demirin miktarı ise pirinç ve makarnadan üç kat daha yüksektir. Buğdayın kaynatılması sırasında suya geçen mineral maddeler ve B vitaminleri, tane tarafından tekrar emildiği için, bulgurun besin değerinde kayıp olmaz.

İlginizi Çekebilir: 3 Malzeme ile İki Tarif | Cevizli Kurabiye & Kakaolu Krem Şantili Kurabiye… (YouTube Video)… Lütfen Tıklayınız….

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-38.png

Bulgur kepekli olması nedeni ile posa yönünden iyi kaynaktır. Bulgurdaki kepek suda çözünmez. Bu yüzden şeker ve yağın emilimini azaltarak kan şekeri ve kan yağlarının yükselmesini önler. Sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırarak hareketsizliğin insan vücuduna getirdiği olumsuzlukların bir çoğunu engeller (kabızlık, kalın bağırsak kanseri gibi).

Üretim esnasında uygulanan ön pişirme işlemi ile buğdaydaki nişasta jelatinize olur, kurutma işleminden sonra sert bir yapı kazanır. Dolayısıyla daha uzun süre dayanır. Ayrıca ön pişirme işleminden dolayı pişirilmesi ve sindirimi kolaylaşır. Bulgur, besleyici, doyurucu, lezzetli ve ekonomik bir besindir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-41.png

Bulgur çeşitleri üç ana sınıfta toplanır..

Kepekli Bulgur: 

Durum buğdayından üretilen bu bulgur çeşidi, buğdayın üst kabuğunun daha az soyulmasından dolayı kepek bölümünü, sarı bulgurla kıyaslandığında, çok daha fazla içerir. Lif miktarı sarı bulgura göre daha fazla olan kepekli bulgur, diyetlerde ve kilo kontrollerinde çokça önerilir.

İlginizi Çekebilir:  Lübnan Mutfağının Sevilen Lezzetlerinden Kuru Baklalı Falafel Tarifi...

Esmer Bulgur: 

Halk arasında esmer buğday olarak bilinen bir bulgur çeşididir. Renk ve tat olarak farklı olan esmer bulgurun yapısı daha yumuşaktır. Sarı bulgura göre elastikiyeti daha fazla olan esmer bulgur, daha çok çiğ köfteciler tarafından kullanılır.

Sarı Bulgur: 

En fazla tüketimi olan ve durum buğdayından üretilen bulgur çeşididir. Sarı olması buğdayın türünden ve renginden kaynaklanır.

Besin ÖğeleriPilavlık BulgurPirinçMakarna
Enerji (kcal)338329338
Karbonhidrat (g)70.274.071.4
Protein (g)12.26.710
Yağ (g)0.860.701.40
Posa/Lif (g)8.235.2
Potasyum (mg)328.596.7192.6
Kalsiyum (mg)14.83.712.2
Fosfor (mg)22699121
Demir (mg)1.300.601.60
B1 Vitamini (mg)0.310.100.30
B2 Vitamini (mg)0.070.020.04
Kolesterol
 • B.02.1.TBT.5.01.08.00-181.06.03-1073/3779 TUBİTAK Raporu
 • Besinlerin Bileşimleri: Türkiye Diyetisyenler Derneği Yayını: 1 (Ankara, 1991)

İlginizi Çekebilir:  Yumurta Nedir?…Lütfen Tıklayınız….

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-43.png

Bulgur Nasıl Yapılıyor?

Temizleme, kaynatma, kurutma, kırılma-öğütme ve eleme-paketleme olmak üzere 5 evreden oluşmaktadır. Bulgur; sırasıyla aşağıdaki süreçlerden geçerek yapılmaktadır.

Temizleme

Temizleme sürecinde, bulgurun hammaddesi buğday, içine karışmış olan arpa, saman vb maddelerden fiziksel ayırma yöntemleri kullanarak arındırılır.

Kaynatma

Temizlemeden sonraki süreçte buğday kaynatılır. Bulgurun kaynatılmasında kullanılan su, son derece önemli olup istenilen lezzetin yakalanmasında da oldukça etkilidir.

Kurutma

Kaynatılan bulgur bir sonraki süreçte kurutulur. Günümüzde modern metotlarla yapılan kurutma işlemi kurutma kuleleri olarak adlandırılan paslanmaz çelikten yapılmış dev kulelerde gerçekleştirilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-42.png

Kırılma-Öğütme

Kurutmadan sonraki süreçte, kurutulan buğday öğütülür. Taş değirmenlerde günümüze uyarlanmış modern metotlarla işlem gerçekleşir.

Eleme

Bulgur farklı boylara göre ayrılır. Bulgur, hepimizin bildiği üzere pilavlarda kullandığımız pilavlık bulgur, kısırda kullandığımız köftelik bulgur gibi irili ufaklı boylardadır.

İlginizi Çekebilir:  İştahınız Artıracak Kaşarlı Köfte Tarifi…Lütfen Tıklayınız….

İlginizi Çekebilir:  Dünyanın En İyi Peynirlerinden Divle Obruk Peyniri…Lütfen Tıklayınız….

İlginizi Çekebilir: Lif Zengini Sebzemiz Bamya… Lütfen Tıklayınız….