Tavuklu Pirinç Pilavı

✅ Tavuklu Pirinç Pilavı

Porsiyon: 6 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 1 adet tavuk göğsü (haşlanmış),
  • 1 su bardağı nohut (haşlanmış),
  • 1 su bardağı pirinç,
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 3 yemek kaşığı tereyağı,
  • 5 dal maydanoz (ince doğranmış),
  • 5 damla limon,
  • 1 tutam şeker,
  • 1 litre tavuk suyu,

Yapılışı:

1- Pilav tenceresinde pirinci, tereyağı ve zeytinyağı karışımında yüksek ateşte 3-4 dakika kavurun.

2- Sonra üzerine tuz, şekeri ve limon suyu ile tavuk suyunu ilave edin.

3- Haşlanan nohut ile haşlanan tavuğu üzerine ekleyip, tencerenin kapağını kapatın ve pilavın suyunu çekmesini bekleyin.

4- Pilav suyunu çekince, ocağın altını kapatın. 5-10 dakika kadar demlenmeye bırakın.

5- Sonra, pilavı çok az harmanlayın ve bir kasenin içine koyup ters çevirin. Üzerini maydanoz ile süsleyerek servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😊😊😊

✅ Sofraların Şifa Kaynağı Zeytinyağı

💧 Erken hasat zeytinyağı nedir? Diğerlerinden ne farkı vardır?

1- Üzerinde erken hasat ibaresi olan zeytinyağlarının diğer ürünlerden farkı, olgunluk dönemini henüz tamamlamamış, yeşil zeytinlerin yağı olmasıdır. 

2- Hasat dönemleri genellikle ülkemizde Kasım-Aralık ayları olup, bu döneme ulaşan zeytinler, yeşil tanelere göre daha siyahımsı bir renge sahip olup, daha yüksek yağ oranına sahiplerdir. 

3- Ama bir zeytinyağının erken hasat zeytinyağı olabilmesi için, Ekim ayı başlarında ya da ortalarında toplanması ve taneler henüz kararmamışken işlenmesi gerekmektedir.

4- Bu zeytinler işlendiğinde, yağ oranı, zeytin kg/yağ kilogram hesabına göre çok düşük, fakat yağın nefaseti oldukça yüksektir. 

5- Erken hasat zeytinyağı içerisinde kendine has hafif bir acılık ve taze yaprak kokusunu andıran bir hoş koku bulundurur. 

💧 Taş baskı zeytinyağı nedir?

1- Taş baskı zeytinyağları, eski üretim teknikleri kullanılarak, uzun ve zahmetli bir süreç sonrasında üretilir. Kendi ekseni etrafında dönen taşlar haznedeki zeytinleri ezerek hamurlaştırır. 

İlginizi Çekebilir:  Safranlı Tavuklu Pirinç Pilavı

2-Hamur haline gelen zeytin, daha sonra özel torbaların içerisine doldurulur.

3- Sonra, bu torbalar baskı ustası tarafından elle düzeltilip “hidrolik preslere” düzgünce yerleştirilir. Presler yavaş, yavaş kapanarak torbalardaki hamurları sıkar.  

4- Bu sıkıştırma esnasında torbaların kenarından sızarak akan yağ alttaki haznede biriktirildikten sonra buradan alınarak başka bir kaba aktarılır. 

5- Daha sonra Presler gevşetilerek torbaların ağzı açılır ve hortumla torbaların içerisine sıcak su tutulur ve tekrar baskı makinesine yerleştirilerek yeniden presle sıkıştırılır. Böylelikle hamurun içerisindeki yağın çok büyük bir bölümü alınmış olur. 

6-Zeytin özsuyu ve posası ile elde edilen bu yağ daha sonra damıtılarak, posasından ve öz suyundan  ayrılır ve bu yağa da TAŞ BASKI zeytinyağı denir.

7- Taş baskı ürününü diğer zeytinyağları ile karşılaştırdığımızda, kullanılan üretim yöntemi sebebiyle, içerisindeki değerler bakımından daha zengin olduğunu söyleyebiliriz.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😊😊😊

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok