Kapat

Özbek Usulü Ayvalı Pilav

Anasayfa
Akşama Ne Pişirsem Özbek Usulü Ayvalı Pilav

Malzemelerimiz:

– 900 gram kuzu ya da dana kuşbaşı eti,
– 900 gram pirinç,
– 700 gram havuç,
– 500 gram haşlanmış nohut,
– 3 yemek kaşığı tereyağ,
– 3 adet kuru soğan,
– 2 adet ayva,
– 1 tatlı kaşığı kimyon,
– yeteri kadar karabiber,
– yeteri kadar tuz,

Yapılışı:

Eti tencereye alalım ve orta ateşte kavuralım. Et biraz piştikten sonra, ince doğranan soğanı ve 2 yemek kaşığı kadar tereyağını içine ilave edelim. Küçük doğranmış havuçları, haşlanmış nohutları, karabiberi, kimyonu, tuzu ve aldığı kadar sıcak suyu ilave edip orta ateşte, tencerenin kapağını kapatarak pişmeye bırakalım. Kimyon aromasının baskın olması için tadını kontrol edelim.

Hazırladığımız pilav içi piştikten sonra, bir miktarını serviste kullanmak üzere bir kenara ayıralım. Başka bir tencereye geri kalan pilav içini koyalım. Üzerine, önceden ıslatılmış ve yıkanmış pirinci ve bir yemek kaşığı kadar tereyağını ekleyip, sıcak suyu da ilave ederek kısık ateşte pişirelim. Su miktarı pirincin 2 parmak üzerinde olmalı. Pilavımız pişince demlenmeye alalım. Yarım ay şeklinde doğradığımız ayvaları da, demlenme sırasında pilavın üzerine dizelim ve tencerenin kapağını kapatalım.

Servis yapacağımız zaman, pilavı bir kevgir ile havalandıralım ve servis tabağına alalım. Üzerine, ayırdığımız içten ilave edelim ve ayva dilimleri ile de üzerini süsleyerek servisimizi yapalım. Afiyet olsun…