Yanmış Pilav Kurtarılır mı?

✅ Yanmış Pilav Kurtarılır mı?

Dibi tutan ya da yanan pilavınızı çöpe atmak yerine, kurtarmak için ekmek kullanılabilir. Ocakta unutulmuş pilavın üzerine bir dilim beyaz ekmek koyup, tencerenin kapağını kapatalım. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍀🍀🍀

Akşam yemeklerinin olmazsa olmazı olan pilavı yaparken dibi tuttuysa yada yaktıysanız, sakın atmayalım. İşte, size dibi tutan pilavı nasıl kurtarılır, anlatalım…

Dibi tutan pilavlar genellikle çöpe atılırlar. Böylece hem pirinç, hem de emeğiniz ziyan olur. Başınıza böyle bir şey geldiğinde pilavınızı kolaylıkla kurtarabilirsiniz. 

Biraz tuhaf olsa da ekmek dilimi yanık kokusunu alıyor. Pilavın dibi demlenmeye bırakılma aşamasına gelmeden tuttuysa, ya da bu durumu o aşamada fark ettiyseniz, tencereye hemen ekmek dilimi koyun. Ekmeği 2-3 dakika beklettikten sonra, tencereden çıkartın. Ekmek, pilavda oluşan yanık kokusunu anında alacaktır.

Pilavı pişirmeye başladıktan sonra dibinin tuttuğu fark edilirse, hemen pilav tenceresini ocaktan alın. Çünkü pilavın dibinin tutması, tencere içinde yeterli miktarda su olmaması ile doğrudan ilgilidir. Tencere sıcağa maruz kaldıkça olan suyunu da tüketecektir. Ocaktan aldığınız tencereyi kenara alarak, tencere dibine yapışan pirinç tanelerinin sayısının artması engellenebilir.

Daha sonra yanık pirinçleri seçerek, pilavı başka bir kaba aktarın. Bu sayede yeniden pilav yapmak yerine, hazır olan pilav değerlendirilmiş olur.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍀🍀🍀

İlginizi Çekebilir:  Samsun Yöresinden Güveçte Hamsili Pilav

Yazar

Yeni tarifler denemeyi seven, dünya mutfağına ilgi duyan bir galaktik dünya insanı. Patates diyarının efendisi...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol