Narenciyenin Faydaları

✅ Narenciyenin Faydaları

✅ “C” Vitamini

C vitamini, aslında antiskorbütik ya da anti-iskorbüt vitamini olarak da bilinen L-askorbik asittir. Bu solunum sistemimizi korur ve vücudumuzun savunmasını güçlendirir.

🌱 Ortalama bir yetişkin için tavsiye edilen günlük C vitamini alım miktarı (RDI) yaklaşık 70 mg’dir. Orta büyüklükte iki portakal bu C vitamini miktarını sağlamaktadır.

🌱 Ortalama “C vitamini” miktarı bir portakalda 50 mg C vitamini / 100ml ve bir mandalinada 35 mg C vitamini / 100 ml’dir.

✅ Beslenme uzmanlarının tavsiyesi

🌱 Beslenme uzmanları her gün 3 ila 5 adet meyve ve sebze yenmesini tavsiye etmektedir. Bunların ikisi narenciye meyvesi olduğu takdirde, vücudun “C” vitamini ihtiyacı karşılanmaktadır.

🌱 Vitamin ve mineraller açısından zengin olmalarının haricinde portakal ve mandalina Akdeniz diyeti denilen bir diyetin tipik bileşenleridir.

🌱 Bunlar aynı zamanda çeşitli kanser türleri ve kalp-damar hastalıkları dahil olmak üzere birçok kronik ve dejeneratif hastalığın riskini azaltmaktan potansiyel olarak sorumlu diğer biyolojik olarak aktif bileşenleri sağlar.

✅ Antioksidanlar

🌱 Portakal ve mandalinalar, bizi “serbest radikallerin” fazlalığından koruyan bir madde grubu, mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

🌱 Serbest radikaller, dejeneratif hastalıklar ve kanser türlerinin geniş bir yelpazesi ile ilgili olup insan metabolizması tarafından üretilen zararlı bileşiklerdir.

🌱 “C” vitamini (narenciyede büyük miktarlarda bulunur) ve E vitamini gibi antioksidanlar serbest radikallerin zararlı etkilerini yok eder.

🌱 Aynı zamanda bizi sigara ve hava kirliliğinin zararlı etkilerinden korur ve birçok hastalığı önlemeye yardımcı olur.

✅ Diyet Lifi

🌱 Lifler sindirim enzimleri tarafından saldırılmayan bir madde olarak tanımlanır. İki tür lif vardır:

1- Çözünmez lif: Müshil görevi görür ve bağırsakları düzenler.

2- Çözünür lif: Kolona ulaşır ve parçalanır. Çözünür lifler kan dolaşımında kolesterol ve şekeri düşürür ve bağırsak florasını geliştirir.

İlginizi Çekebilir:  Soğuk Soğuk Elmalı Portakallı Limonata

🌱 Sindirim sistemimizin düzgün çalışmak ve kolon kanserini önlemek için life ihtiyacı vardır. Aralarda orta büyüklükte bir portakal yemek yaklaşık 0,8 g diyet lifi sağlar. 230 ml portakal suyu bu rakamın yaklaşık yarısını sağlar.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍋🍋🍋

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok