Sarı Kantaron Bitkisi ve Yağı

✅ Sarı Kantaron Bitkisi ve Yağı

Dünyada ılıman ve tropik iklimde doğal olarak yetişen bir bitkidir. Sarı kantaron ülkemizde binbirdelikotu, kılıçotu, kanotu, yaraotu, kuzukıran olarak da adlandırılmaktadır.

Sarı kantaron yağı, sarı kantaron bitkisinin çiçek ve yapraklarından elde edilmektedir. Çiçekler ve bitkinin yaprakları “hypericum” yağı ile doludur. Sarı kantaron yağı biyoflavonoidler, antioksidanlar, hiperisin ve hiperforin dahil birçok aktif madde içerir.

✅ Sarı kantaron yağı nasıl yapılır?

Sarı kantaron yağı elde etmek için birkaç yöntem kullanılmaktadır. En yaygın olan yöntem şu şekildedir.

1- 100 gram taze ya da kuru kantaron çiçeğini hafifçe ezin ve 250 gram zeytinyağı olan cam bir kavanoza doldurup, ağzını önce bir tülbentle sıkıca kapatın. Kavanozu güneşe koyup kantaron çiçeklerinin özlerinin yağa geçmesi için 5 gün kadar bekletin. 5 gün sonra kapağını hava almayacak şekilde kapatın.

2- Hazırlanan bu karışımı 40 gün boyunca ara sıra çalkalanarak devamlı güneşte bırakın ve 40 gün sonra süzün.

3- Bu sürede çiçeklerin özü yağa geçecek ve yağın rengi koyulaşacak, kırmızıya yakın bir renk alacaktır. Yağ bu hale geldiğinde kullanıma hazır demektir.

4- Kantaron yağınızı kavanozdan alıp, süzerek koyu renk bir şişeye boşaltın ve karanlık bir ortamda saklayın.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle..

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

Taze sarı kantaron çiçeği kullanılırsa yağ kırmızı, kuru çiçekler kullanılırsa yağın rengi sarı olacaktır.  Etki olarak ikisi de aynı özelliklere sahiptir.

✅ Sarı kantaron yağı hangi hastalıklara faydalı olur?

1- Sarı kantaron yağı, mide rahatsızlıklarını önler, kabızlık şişkinlik ve gaz sancıları, gastrit kaynaklı ağrıların azaltılmasında kullanılır. 

2- Sarı kantaron yağı, romatizmal ağrıyı hafifletir, şişme, morarma ve varisli damarların neden olduğu sorunlara yardımcı olur. Sarı kantaron yağı ile masaj ağrılı kaslar, romatizma, siyatik, lumbago, varis için de kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Temizliğimizde Zeytinyağı Sabunu Kullanalım

3- Egzama, akne ve sivilceler, hemoroidler, boğaz, yutak, deri ve mukoza zarının iltihaplanmasına neden olan bakteriyel ve viral enfeksiyonların tedavisinde bir yardımcı olarak idealdir.

4- Sarı kantaron yağı, hücre onarıcı ve yenileyici etkisi bulunduğu için topikal olarak düzenli bir şekilde kullanıldığında yara, yanık ve akne izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca diyabetik ayak ülserlerinin yanı sıra diğer lezyonları tedavi etmek için kullanılmaktadır.

5- Cilde uygulandığında, sarı kantaron yağı etkilenen bölgeye kan akışını artırarak yanıkları ve sıyrıkları tedavi eder. Kremlerin içindeyken mikroorganizmaları öldürerek açık yaraların temiz kalmasına yardımcı olur. Ayrıca hassas cildi yatıştırmaya yardımcı olduğu da bilinmektedir.

6- Zengin bileşenleriyle sarı kantaron yağı, saçı ve saç köklerini beslediği için saç dökülmesini önler. Saçları güçlendirir ve gürleştirir. Saç derisinde oluşan pullanma, kepek ve egzamaya karşı kullanılabilmektedir.

✅ Sarı kantaron yağının cilde olan faydaları

1- Sarı kantaron yağı cildi iyileştirici özelliklere sahiptir. Tahrişleri yatıştırır, iltihaplarla savaşmaya yardımcı olur, kaşıntıyı giderir ve aynı zamanda cildi etkili bir şekilde yeniler.

2- Cildi nemlendirir ve yumuşatır, etkili bir şekilde besler ve cilde sağlıklı görünümünü geri kazandırır.

3- Antibakteriyel, anti viral özelliklere sahip olması nedeniyle cildi rahatlatır ve güçlendirir. Güneş yanıkları ve küçük yaralar üzerindeki yenileyici etkisi ile bilinir.

4- Deri iltihabını engeller ve kan dolaşımını iyileştirir. Sarı kantaron yağı, kuru, hassas veya kaşıntılı ciltler için yağlarda ve emülsiyonlarda kullanılabilir.

5- Sarı kantaron yağı, küçük yaralar ve yanıklar, güneş yanıkları, akne, kepek ve egzama tedavisinde kullanılır.

✅ Sarı kantaron yağını ciltte nasıl kullanalım?

Sarı kantaron yağı ciltte yara iyileşmesi, deri enfeksiyonları, egzama gibi çeşitli diğer cilt rahatsızlıkları için topikal olarak kullanılmaktadır. Düzenli bir şekilde kullanılması hem hastalıkları iyileştirmede hem de önlenmesinde önem taşımaktadır.

1- Sarı kantaron yağı haftada 1 ya da 2 kez saç bakımında kullanılabilir. Saç yıkanmadan en az 30 dakika önce uygulanmalı ve saç derisine birkaç dakika boyunca nazikçe masaj yapılmalıdır. Daha sonra saç yıkanarak yağdan arındırılmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Çölyak Alerjisisi Olanlara Glutensiz Ekmek

2- Sarı kantaron yağı şişkinlik, kabızlık ve gaz sancıları için de kullanılabilmektedir. Günlük tüketimde 2 çay kaşığını geçmemek gerekmektedir.

✅ Lütfen Dikkat Edelim!

Sarı kantaron yağının ilaçlarla etkileşimi nedeniyle dikkatli olunmalıdır. Sarı kantaron yağı ilaçların etkisini değiştirebilir ya da etkisiz hale getirebilirler.  Düzenli ilaç kullanmak zorunda olan kişiler kullanmadan önce mutlaka uzman bir hekime danışmalıdır.

Sarı kantaron yağı kullanımından sonra ağrı, karıncalanma, iyileşmeyen yaralar, ciltte reaksiyonlar gibi olağan dışı bulgular olursa kullanımı bırakılıp uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Güneş ışığına dikkat!

Sarı kantaron yağının harici kullanımı, özellikle hassas cilde sahip kişilerde güneş yanığı olma olasılığını artırmaktadır. Bu nedenle güneş ışığına maruz kalındığında dikkatli olunması gerekir.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde

Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır çünkü bu koşullarda sarı kantaron kullanımına ilişkin bilimsel veri yoktur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok