Sofranızın Garnitürü Maş Fasulye Piyazı

✅ Sofranızın Garnitürü Maş Fasulye Piyazı

Piyaz deyip geçmeyin, bunun da püf noktaları var. En önemlisi fasulyeler piştikten sonra tamamen kuruyana kadar süzmek. Fasulyeler iyice kurulanmadığı takdirde, zeytinyağı tam olarak yapışmıyor ve ayrıca salatanın sosu sulanıyor. Bu nedenle ilk dikkat edilmesi gereken husus, fasulyenin sosu eklenmeden önce iyice kurulanmış olmasıdır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😁😁😁

Porsiyon: 6-8 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 1 su bardağı maş fasulyesi (215 gram),
  • ½ su bardağı zeytinyağı,
  • 300 gram taze soğan (temizlenmiş ve ince doğranmış),
  • ½ demet taze nane (temizlenmiş ve ince doğranmış),
  • 2 adet haşlanmış yumurta,
  • 3 çorba kaşığı üzüm sirkesi,
  • 16 adet siyah zeytin,
  • ½ çay kaşığı deniz tuzu,

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

🌱 Fasulye, iki kere ayrı su ile haşlanıyor. İlk haşlama esnasında yüzeye çıkan yeşil kara suyu istediğiniz kadar süze süze devam edin, ikinci haşlama esnasında yine çıkmaya devam ediyor. Dolayısıyla biraz vakit alsa da iki kere kaynatmakta fayda var.

🌱 Pişme süresi, belki sizin kullanacağınız maş fasulyesine göre değişiklik gösterebilir. İkinci haşlama esnasında, birkaç fasulyeyi soğuk suyun altından geçirip ağzınıza atarak kontrol edebilir ve pişirme süresini kendi ağız tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Yapılışı:

1- Maş fasulyelerini, ılık su dolu kapta 1 gece bekletin. Ertesi gün, sudan geçirip durulayın.

2- Büyük boy bir tencerede kaynatılan suda, maş fasulyelerini 10 dakika boyunca kaynatın ve sonra süzün.

3- Süzülen fasulyeleri tekrar büyük boy bir tencere dolusu kaynar suda, bu defa 7 dakika daha haşlayıp, tekrar durulayıp süzün.

4- Fasulyelerin iyice kuruduğuna emin olduktan sonra, büyük boy bir kapta soğan, nane, zeytinyağı, sirke ve tuz ile karıştırıp servis tabağına aktarın.

İlginizi Çekebilir:  Hafif ve Pratik Semizotu Salatası

5- Haşlanan yumurtaları ortadan ikiye kesip, zeytinlerle birlikte piyazın üzerine yayıp servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😁😁😁

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-987.png

✅ Baharatları Nasıl Saklamalıyız? Baharatlar Bozulur mu?

Kısaca söylemek gerekirse, baharatlar da mutfağımızdaki diğer tüm yiyecek ve besin maddeleri gibi bozulurlar.

Çoğumuzun aklına zaman zaman baharatlar bozulur mu sorusu gelir. Özellikle, sadece bazı tariflerde kullandığımız, her zaman kullanmadığımız ve baharatlığımızda uzun süre kalan, uzun süre gözümüzden kaçan baharat kavanozları zaman zaman kafamızda soru işaretleri doğurur.

✅ Baharatların bozulduğu nasıl anlaşılır?

🌱 Baharatların bozulması genellikle tadı ve kokusunun gitmesi şeklinde olur.

🌱 Baharat kullanmanın temel amacı yemeklere lezzet ve koku katmak olduğundan, bu seviyeye gelmiş baharatın kullanım tarihinin geçtiğini kabul etmek daha doğru olacaktır.

🌱 Baharatların, koku ve tatlarını kaybettikleri noktada, sağlıklı bileşenlerini de kaybetmiş oldukları hiç şüphesizdir.

🌱 Baharatların topaklanması durumu ve renginin değişmesi bozulup bozulmadıklarını anlamanın bir diğer yoludur.

✅ Baharatlar ne kadar süre dayanır?

🌱 Baharatların ideal kullanım süresi 1 yıldır.

🌱 Bununla birlikte düzgün saklama koşullarında bu süre 2 yıla kadar çıkarılabilir.

🌱 Baharatların dayanma sürelerini hesaplamak ve takip edebilmek için ilk aldığınızda üzerine aldığımız tarihi not ediniz.

🌱 Toz biber, pul biber, köri, dolma baharı, kimyon gibi sıcaklıktan çok hızlı etkilenebilen baharatlar olup, bunları buzdolabında saklamayı tercih edin.

🌱 Böylece saklama sürelerini uzatmış oluruz. Bunun için ağzı sıkıca kapanan kavanozları kullanın.

🌱 Tüm bunlarla birlikte, baharatları uzun süre kullanmanın en doğrusu baharatları taze olarak satın almaktır.

🌱 Güvenilir bir satıcı baharatların dayanma sürelerini bilir, alım ve satım miktarlarını ona göre ayarlar, saklama ve satış koşullarını en uygun şekilde sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Yaz Aylarının Peynirli Kişnişli Şeftali Salatası

🌱 Baharatları doğru saklamanın kuralı, hem evde son tüketici için hem de satış ve sergileme esnasında, nemsiz, kuru ve ışık almayacak şekilde tutmaktır.

🌱 Bu nedenle açıkta satılan, güneş ışığına ve sürekli havaya maruz kalan baharatlar satın alınmamalı. Çünkü bu şekildeki ürünlerin, daha mutfağınıza ulaşmadan bayatlamaya başlamış olmaları kuvvetle muhtemeldir.

✅ Baharatlar nasıl saklanır?

🌱 Evde baharatları saklamak için de, kalorifer ve sıcak su borusu gibi ısı değişimlerinin olabildiği noktalardan uzak, sürekli açılıp kapanmayan, içine ışık almayan bir dolabı tercih edilmeli.

🌱 Kullanım kolaylığı sağladığı için baharatları ocağın çevresinde koymak genellikle çok sık rastlanan bir tercihtir. Ancak ısı değişiminden kaçınmak gerektiği için, bu yöntem doğru değildir.

🌱 Kullanımının sık olan, sürekli pişirilen yemeklerde kullanılan ve baharat kavanozlarının bir iki haftada bir boşalıp yeniden doldurulan baharatlar için kısmen kabul edilebilir.

🌱 Ağzı tam kapanmayan plastik poşetler yerine, ağzı sıkı sıkı kapanan ve hava almayan cam kavanozları seçmek, baharatların dayanma süresini artıracaktır.

🌱 Eğer baharatlar tezgah üzerinde tutulacaksa, cam kavanozlar yerine içine ışık almayan, kapalı porselen kapları kullanmamız daha doğru olacaktır.

🌱 Baharatları kullanırken de, direkt kavanozdan tencereye boşaltmamak önemlidir. Çünkü bu durumda, baharatlar tencereden gelen buharı içine çekerek, nemlenme nedeniyle bozulması daha çabuk olacaktır.

🌱 Son olarak, baharatları toz şeklinde değil, tane şeklinde almayı deneyin. Kullanmak istediğimizde zaman kendiniz öğütün. Örneğin, karabiberi tane halinde alabiliriz. Zencefil, zerdeçal, tarçın gibi baharatları, kök veya kabuk şeklinde alıp, küçük bir rende ile rendeleyerek kullanabiliriz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok