Acı sevenlere Acı Soslu Makarna

✅ Acı sevenlere Acı Soslu Makarna

Zeytinyağ, domates salçası, sebzeler, baklagiller, deniz ürünleri ve yağsız et gibi diğer sağlıklı besinlerle birlikte karıştırılarak hazırlanabilen makarna, tüm dünyada geleneksel sağlıklı beslenme düzenlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😃😃😃

Porsiyon: 6 kişilik,

Malzemelerimiz:

 • 1 paket makarna,
 • 5 çorba kaşığı sıvıyağ,
 • 4 çorba kaşığı beyaz üzüm sirkesi,
 • 4 diş sarımsak,
 • 2 adet acı kırmızı biber,
 • 2 adet acı sivri biber,
 • ½ demet maydanoz,
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker,
 • yeteri kadar tuz,
 • 2 su bardağı su,

Yapılışı:

1- Makarnayı tuzlu, kaynar suda haşlayıp, süzün. Sonra içine 3 kaşık sıvıyağ ekleyerek karıştırın.

2- Sosu için sarımsak ve biberleri temizleyip, ince kıyın.

3- Bir tavada su, sirke, şeker, tuz ve sarımsaklar ile biberleri 5 dakika kadar orta ateşte pişirin.

4- Maydanozları temizleyerek ince ince kıyın. İnce kıyılan maydanoz ile 2 kaşık sıvıyağı sosa ekleyerek iyice karıştırın.

5- Hazırlanan biberli sosu makarnanın üzerinde gezdirin.

6- Servis tabaklarına paylaştırıp, sıcak sıcak servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😃😃😃

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-216.png

✅ Kaşar Peynirli ve Kremalı Makarna

Porsiyon: 6 kişilik,

Malzemelerimiz:

 • ½ paket spagetti makarna,
 • 100 gram rendelenmiş kaşar,
 • 100 gram dana jambon,
 • 200 ml krema,
 • 1 adet yumurta sarısı,
 • 2 diş sarımsak,
 • yeteri kadar karabiber,
 • 1 tutam taze fesleğen,
 • yeteri kadar tuz,

Yapılışı:

1- Spagettileri bol suda haşlayın.

2- Sarımsakları ve dana jambonları zeytinyağda soteleyin.

3- Sonra üzerine kremayı ekleyin. Tuz, karabiber ve yumurta sarısını da ekleyerek iyice karıştırın.

4- Rendelenen kaşar ile fesleğeni de ilave ederek biraz daha karıştırın.

5- Son olarak haşlanan spagettileri karışıma ekleyerek, servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😂😂😂

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-217.png

✅ Makarna Nedir ve Nasıl Lezzetli Pişirilir?

🌱 Makarna, Türk Gıda Kodeksi’nde şu şekilde tanımlanmaktadır: Triticum durum buğdayından üretilen irmiğe su katılıp tekniğine uygun yoğrularak hazırlanan hamurun şekillendirilip kurutulmasıyla elde edilen bir ürün olup; sade, tam buğday, çeşnili, zenginleştirilmiş, güçlendirilmiş makarna ile vitamin ve mineral ilaveli makarna olarak adlandırılır.

1- Sade Makarna

🌱 Triticum durum buğdayından üretilen irmiğe su katılıp tekniğine uygun yoğrularak hazırlanan hamurun şekillendirilip kurutulması ile elde edilen bir üründür.

İlginizi Çekebilir:  Taze Balık Nasıl Anlaşılır? Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2- Tam buğday makarnası

🌱 Tam buğday irmiğine su katılıp tekniğine uygun yoğrularak hazırlanan hamurun şekillendirilip kurutulması ile elde edilen bir üründür.

3- Çeşnili makarna

🌱 Triticum durum buğday irmiğinden tekniğine uygun olarak hazırlanan makarna hamuruna ve/veya kurutulmuş makarnaya  et ve et ürünleri, su ürünleri, yumurta ve yumurta ürünleri, süt ve süt ürünleri, sebze, baklagil ve unları, meyve ve sebze lifleri, Triticum aestivum  ve Triticum compactum buğday ürünleri dışında diğer tahıl ürünleri ve lifleri, baharat ile tat vericiler ve benzerlerinin ilave edilmesi ile elde edilen bir üründür.

4- Zenginleştirilmiş makarna

🌱 Triticum durum buğday irmiğinden tekniğine uygun olarak üretilen makarna hamuruna, tiamin, riboflavin, niasin, folik asit, demirden oluşan karışım ve/veya vitamin D ve/veya kalsiyum katılarak şekillendirilip, kurutulmasıyla elde edilen bir üründür.

5- Güçlendirilmiş makarna

🌱 Zenginleştirilmiş makarna için belirlenen vitamin ve minerallerin üst sınır değerlerine protein katılarak hazırlanan hamurun şekillendirilip kurutulmasıyla elde edilen bir üründür.

6- Vitamin ve mineral ilaveli makarna

🌱 Triticum durum buğday irmiğinden tekniğine uygun olarak hazırlanan makarna hamuruna vitamin ve mineral katılmasıyla elde edilen üründür.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-218.png

✅ Neden Makarna Yemeliyiz?

🌱 Makarnadan sağlıklı beslenmenin lezzetli bir parçası olarak zevk almak için kilonuzu düzenleme ve hastalıkları önlemeye yardımcı olma gibi oldukça sağlam nedenleri bulunmaktadır. Bunlar;

1- Makarna hem sağlığınızın hem de doğanın dostudur

🌱 Durum buğdayı irmiğinden veya yumurta ve su karıştırılarak diğer çeşit tahıllardan yapılan makarna; besin değeri oldukça yüksek bir yiyecektir.

🌱 Zeytinyağı, domates salçası, sebzeler, baklagiller, deniz ürünleri ve yağsız et gibi diğer sağlıklı besinlerle birlikte karıştırılarak hazırlanabilen makarna, tüm Dünyada geleneksel sağlıklı beslenme düzenlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

🌱 Alınan kalori miktarının %50’sini karşılayan ve üretimi açısından çevreye en az zarar veren birkaç üründen birisi olan tahıllar; dünya çapında en önemli besin kaynağıdır.

2- Makarna Akdeniz diyetinin demirbaşıdır

🌱 Sebzeler, meyveler, zeytinyağı, baklagiller, tohumlar (keten vs.), yeşillikler ve baharatlar gibi besinlerin yanı sıra makarna da Akdeniz diyetinin temelini oluşturur.

🌱 Makarna ve yukarda bahsedilen diğer besinler, piramidin en alt basamağını oluşturmaktadır, bu da insanların bütün yeme düzenlerini bu basamağa dayandırmaları gerektiğini göstermektedir.

🌱 Akdeniz diyetini uygulamak, tip 2 diyabet, kalp hastalıkları ve bazı kanser çeşitlerine yakalanma risklerini azaltmakta ve hatta insanların ömrünü uzatmaktadır. 

İlginizi Çekebilir:  Maraş Mutfağının Kabaklı Yumurtası

🌱 Akdeniz diyeti aynı zamanda kilo verimine, kilo kontrolünün sağlanmasına, astımı azaltmaya, depresyonun önlenmesine, çocukların daha sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesine ve Parkinson hastalığının önlenmesine yardımcı olmaktadır.

🌱 Kendi başına besin değeri yüksek olan makarna, Akdeniz diyetinde yer alan sağlıklı ve taze yiyeceklerle birleştirildiğinde, önceliği sağlık olan kişilerin adeta rüyaları gerçek olmaktadır.


3- Makarna tok kalmanıza yardımcı olur

🌱 Makarnada bulunan nişasta çok yavaş sindirildiği için, bütün makarna severlerin alışık olduğu üzere daha uzun bir süre tokluk hissi duymanızı sağlar. 

🌱 İşlemden geçmiş (çubuk, fiyonk, kalem kesme vs.) piştikten sonra bile, yulaf ve tahıl ekmeği gibi besinlerden daha az geçirgen, yoğun bir yapısı vardır. Bu işlem süreci; sindirim enzimlerine daha duyarlı, daha düşük glisemik indekse sahip olan daha yoğun makarnaların üretilmesini sağlar.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-219.png

🌱 Aynı zamanda bu işlem görmüş makarnalar, lazanya tarzı düz makarnalardan daha yavaş sindirilirler. Şekli nedeniyle, bu işlemden geçen makarnalar daha doyurucu ve daha az glisemik indekslidir. 

🌱 Makarna yemenin bir başka yararı ise; diğer öğün saatine kadar kan şekerini ve insülin oranını düşürmesidir.

🌱 Makarna, diğer sağlıklı yiyeceklerle beraber (zeytinyağı, domates ve peynir vs.) yenildiğinde, Glisemik indeksinin dahada düşük olduğu ve böylece tokluk hissinin daha uzun sürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

4- Makarna kilo aldırmaz, şişmanlatmaz

🌱 Makarna bir karbonhidrat çeşididir ve karbonhidratlar da sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır.

🌱 Sağlıklı beslenme için en iyi yöntem, doğru ve kaliteli seçimler yapmak kaydıyla her üç makro besin grubunu da (karbonhidratlar, yağlar ve proteinler) tüketmek olmalıdır.

🌱 Laboratuvar çalışmaları, obeziteden karbonhidratların değil fazla kalori alımının sorumlu olduğunu göstermektedir.

🌱 Dünya’da diyabet ve obezite oranları artarken, makarna ve diğer düşük glisemik oranlı yiyecekler – özellikle aşırı kilolu insanlarda- kan şekerinin ve kilonun kontrol edilmesine yardımcı olur.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-220.png

✅ Makarna Pişirme Usulleri

1- Süzme Yöntemi ile Pişirmek

1- Genellikle kullanılan ve bilinen yöntemdir. Makarnanın miktarına göre, yaklaşık 10 misli su kullanılmaktadır.

2- Yapışmayı önlemek için, 500 gramlık bir paket makarnaya, en az bir çorba kaşığı tuz, 2 çorba kaşığı sıvı yağ (veya margarin) eklenir.

İlginizi Çekebilir:  Domates Soslu Kıymalı Patates Yemeği (YouTube Video)

3- Makarnalar, kaynayan suya atılır.

4- İsteğe göre makarnaya koku ve lezzet vermek için, kaynayan suya defne yaprağı, sarımsak, fesleğen, çeşitli baharatlar, dereotu, tarhun, kişniş otu veya soğan konulabilir.

5- Makarnaların birbirine yapışmasını önlemek için, suya atılmasından itibaren ara sıra tahta bir kaşıkla karıştırılması gerekmektedir.

6- Tencerenin kapağını kapatmamalı, metal kaşık kullanılmamalıdır.

7- Genelde pişirme süresi 12 dakikadır.

( İtalyan usulü pişirmede, makarnaların diri olması için 9 dakika haşlamak yeterlidir)

8- Pişen makarna süzülerek, ılık suyla yıkanır.

9- Makarna asla soğuk suyla yıkanmamalıdır.

10- Süzülen makarnanın içine az miktarda yağ, karabiber ve tuz eklenerek hafif ateşte ısıtılır.

11- Önceden hazırlanan sos ilave edilerek servisi yapılır.

2- Demleme Yöntemi İle Pişirmek

1- Makarnanın vitamin değerlerinin kaybolmaması amacıyla kullanılan bir yöntemdir. 500 gramlık bir paket makarna için, 1.5 litre su kaynatılır.

2- Kaynayan suya atılan makarnalar, suyunu çekene kadar demlendirilerek pişirilir.

3- Makarnaların birbirlerine yapışmasını önlemek için, suya atılmasından itibaren ara sıra tahta bir kaşıkla karıştırılması gerekir.

4- Tencerenin kapağını kapatmamalı ve metal kaşık kullanılmamalıdır. Pişen makarnanın üzerine, 2 bardak ılık su dökülüp çalkalanır ve dirileşmesi sağlanır. Sonra süzülür.

5- İçine yağ, tuz ve karabiber eklenerek hafif ateşte ısıtılır.

6- Önceden hazırlanan sos ile servisi yapılır.

3- Al Dente Pişirmek

Pişirme tekniğinden biri olan Al Dente “dişe gelir, diri kıvamda pişmiş” demektir.

Makarnanın “al dente” kıvamında pişmesi için gereken süre ortalama 8 -9 dakikadır. Ancak, bu süre makarnanın cinsine ve kalınlığına göre değişebilir. Bu aşamada paketin üzerindeki pişirme süresine bakarak doğru “al dente” kıvamını yakalayabilirsiniz. 

✅ Makarnanın içine neler konulabilir?

🌱 Makarna sebze, baklagiller, yeşillikler, sızma zeytinyağı ve diğer sağlıklı yiyeceklerle beraber kullanım için bulunmaz bir lezzettir. Daha fazla lezzet ve protein sağlamak için peynir, et, balık veya kabuklu kuruyemişte eklenebilir.

🌱 Bir yetişkin için bir öğünde tüketilmesi gereken makarna miktarı 2-3 bardaktır, ki bu da çoğu insanın restaurantlarda tabaklarında görmeye alışık olduğu miktardan daha azdır.

🌱 Fakat, tabağınızı ekstra sebze ve balık veya baklagiller gibi yağsız proteinlerle zenginleştirebilirsiniz. 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok