Kapat

Fırında Kıymalı Patates Yemeği Tarifi…

Anasayfa
Ana Yemek Fırında Kıymalı Patates Yemeği Tarifi…

Fırında Kıymalı Patates Yemeği Tarifi…

Fırında patates yemeği daha lezzetli oluyor. Kıymalı harcını tencerede pişirin ve fırındaki patateslerin üzerine ekleyin. Hazırlık aşaması belki biraz zor gibi gelebilir. Ama bu küçük ayrıntı yemeğin lezzetine katkısı olacaktır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…😋😋😋

Malzemelerimiz:

  • 5 adet orta boy patates,
  • 250 gram dana kıyma,
  • 6 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 2 adet kuru soğan,
  • 1 yemek kaşığı domates salçası,
  • 1 yemek kaşığı biber salçası,
  • 1 çay kaşığı karabiber,
  • 1 tatlı kaşığı isot,
  • yeteri kadar kaya tuzu,
  • 2 su bardağı sıcak su,

Yapılışı:

1- Patatesleri iri küpler halinde doğrayın ve bir fırın kabına alın.

2- Sonra, patateslerin üzerine 4 çorba kaşığı zeytinyağ ile tuzu ilave ederek karıştırın ve önceden 200 derecede ısıtılan fırına verin.

3- Küçük ve derin bir tencerede kıymayı, 2 çorba kaşığı zeytinyağ ile kavurun. Kıymanın rengi dönünce üzerine, ince doğranan soğanları ekleyin.

4- Soğanlar kavrulup suyunu çekince üzerine salçayı ekleyip, kavurun. Sıcak suyu, kıymalı harcın üzerine dökün. İsot ve karabiberi ekleyip 1-2 dakika kaynatın.

İlginizi Çekebilir: İlginizi Çekebilir: Lütfen Tıklayınız… Lütfen Tıklayınız…

5- Fırındaki patateslerin üzeri hafif kabuk bağlayana kadar (yaklaşık 20 dakika) pişirin. Kıymalı harcı, patateslerin kızarmasını beklemeden üzerine dökün ve 10 dakika kadar fırında tutun.

6- Tepsiyi fırından alın ve 15-20 dakika kadar dinlenmeye alın ve fazla soğutmadan servisinizi yapın. Afiyet olsun..

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Zeytinyağı Çeşitleri….

Birçok hastalığa karşı kalkan görevi yapan zeytinyağı, sağlığımız için vazgeçilmez besinlerden birisidir. Zeytin açısından zengin bir coğrafyada bulunmuş olmamız bizlere zeytinyağından faydalanmak için bizlere büyük avantajlar sağlıyor. Ancak bu faydayı her zaman yüksek düzeyde tutabilmemiz için, zeytinyağını alırken, saklarken ve tüketirken bazı kuralları bilmemiz ve uygulamamız gerekiyor.

Natürel Sızma Zeytinyağı

Mutfağımızda öncelikle bulundurmamız gereken natürel sızma zeytinyağıdır. Çünkü sızma zeytinyağı tipi herkesin damak tadına uygundur.

Bu tip natürel sızma zeytinyağı, zeytinin preste veya modern sistemlerde sıkılması ve çıkan yağın zeytin suyu (karasu/kızılsu) ile zeytin posasından (pirina) ayrılması ile elde edilir. Doğrudan ve başkaca hiç bir işlemden geçmeden yenebilir. 

Zeytinyağı çeşitlerinden Natürel sızma zeytinyağı ile normal zeytinyağlar arasındaki farkı ilk başta anlayamazsınız. Natürel sızma zeytinyağı kullandıktan sonra normal zeytinyağının tadı size çok farklı gelecektir. Bunu özellikle salatalarda deneyerek görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Hakkari Mutfağı Lezzetlerinden Kıriş Nasıl Yapılıyor?

Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0.8 gramdan fazla olmayan zeytinyağdır.

Duyusal testte meyvemsiliği 0’dan büyük ve kusursuz olmalıdır. Özellikle, çiğ tüketim için kullanılır.

Erken Hasat Zeytinyağı: 

Zeytinlerin tam olgunlaşmadan toplandığı ve zeytinyağı olarak üretildiğini ifade eder. İçinde daha çok antioksidan vardır.

Bölgeden bölgeye değişiklik gösterse de genelde eylül ve ekim ayları arasında hasatı yapılan zeytinlerden üretilmektedir.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı: 

Zeytinyağı elde edilirken hamurunun sıcaklığının 28 derecenin üzerine çıkmaması demektir. Daha sade ifade etmek gerekirse, zeytinleri kırdıktan sonra zeytin hamurunu sıcak suyla ısıtmamaktır.

Taş Baskı Zeytinyağı: 

En basit haliyle kocaman yuvarlak taşların bir yerde daire çizerek zeytinlerin kırılmasıdır.

Organik Zeytinyağı: 

Doğal haliyle tüketilebilen, daha çok salata ve soslarda çiğ tüketimi önerilen bu zeytinyağı tüm sıcak yemeklerde de kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir: Portakallı Yoğurtlu Kereviz Salatası… Lütfen Tıklayınız…

Üretim aşamasında bulunduğu bölgede ve çevresinde kimyasal gübre ve zirai ilaç kullanılmaz.

Çeşnili Zeytinyağı: 

Zeytinyağına değişik baharat, bitki, meyve, sebzelerin ilave edilmesiyle elde edilen ve diğer özellikleri açısından kendi kategorisindeki ürünlerin özelliklerini taşıyan zeytinyağlarıdır.

Özellikle sarımsaklı, biberli, limonlu çeşitleri bulunmaktadır.

Natürel Birinci Zeytinyağı:

Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 2.0 gramdan fazla olmayan zeytinyağları dır.

Duyusal testte kusur en fazla 3.5 ve meyvemsiliği 0’dan büyük olmalıdır. Özellikle çiğ tüketim için kullanılır.

Ham Zeytinyağı (Rafinajlık Zeytinyağı): 

Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 2.0 gramdan fazla olan veya duyusal testte kusur toplamı 3.5’ten yüksek olan ve karakteristik özellikleri bakımından tüketime uygun olmayan, rafinasyon için uygun zeytinyağları dır.

Rafine Zeytinyağı:

Ham zeytinyağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metotlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden 0.3 gramdan fazla olmayan zeytinyağlarıdır.

Riviera Zeytinyağı:

Rafine zeytinyağı ile doğrudan tüketime uygun natürel zeytinyağları harmanlanarak elde edilir. Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden en fazla 1.0 ‘dir.

İlginizi Çekebilir:  Kilis Mutfağının Teşrübe Yemeği....

Zeytinyağının Kalitesini “Asitlik Derecesi” Belirler

Zeytinyağının natürel, natürel birinci, organik natürel, erken hasat, soğuk sıkım, rafine, riviera gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Doğru seçimi yapabilmek adına bilinmesi gereken şeyler aslında oldukça basittir.

Zeytinyağı, “oleik asit” denen yağ asidinden zengin bir besindir. Oleik asidin yağ içerisinde birçok formu bulunur.

Ancak serbest formu, ne kadar az olursa zeytinyağının lezzeti ve kalitesi o kadar çok olur. Zeytinyağı kalite kriterlerinde başta gelen asitlik derecesi, serbest oleik asit formu ile belirlenir.

Riviera Zeytinyağı Tercih Edilebilir mi?

1- Natürel sızma zeytinyağı, tadında ve kokusunda kusur olmayan asitlik derecesi yüzde 0,8 oranında olan, yemeklerden salatalara kadar tüm gıdalara eklenebilen sınıfının en kaliteli versiyonu olarak bilinmektedir.

2- Rafine zeytinyağının asitlik derecesi % 0,3’tür. Zeytinin ham yağının bozulmadan farklı metotlarla rafine edilmesi ile elde edilir. Yemeklerden daha ziyade kızartmalarda tercih edilmektedir.

3- Riviera zeytinyağı, rafine zeytinyağı ile farklı zeytinyağlarının karıştırılması ile elde edilmektedir. Yani tek çeşit saf ürün değil karışım ile oluşturulmaktadır.

Asitlik derecesi ortalama %1,5 oranındadır. Kişilerin tercihine göre yemeklere eklenebilir.

Zeytinyağı Alırken Asgari Nelere Dikkat Edilmeli?

Oleik asit miktarının zeytinyağındaki tadı, damak tadıyla algılanabilecek veya ayırt edilebilecek düzeyde değildir. Ancak seçim yaparken etiket üzerindeki bilgileri göz önünde bulundurmak kaliteli bir yağı tercih edebilmek adına önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Haspirli Pilav Üstü Kaburga… Lütfen Tıklayınız…

Etikette bulunan üretim yılı, dolum yılı, son kullanma tarihi gibi diğer bilgilere dikkat edilmesi gerekmektedir. Hangi yöntemle elde edildiği hakkında bilgi yine etiket üzerinde vardır.

Burada tercihimiz “soğuk sıkım” zeytinyağı olmalıdır. Renk zeytinyağı için bir kriter değildir. Her çeşit zeytinyağı hasat veya işlemeden kaynaklı veya zeytin çeşidine göre farklı renkler de olabilir. 

Etiket üzerinde katkı veya koruyucu madde içermediğine dair detay bilgiler mevcuttur, satın alırken bunlara da dikkat etmek faydalı olacaktır.

Erken Hasat Zeytinyağı Yüksek Besleyiciliğe Sahip

Bir diğer çeşit zeytinyağı ise “erken hasat” zeytinyağıdır. Zeytinlerin koyu rengini almadan hemen önce genellikle Ekim ayında hasat edilmesi ile yapılmaktadır.

Erken hasatlarda zeytin miktarı ile yağ miktarı doğru orantılı değildir. Aynı miktarda yağ için daha fazla zeytin kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kıymalı Yeşil Mercimek....

Bu nedenle, diğer tüm çeşitlere göre maliyeti yüksektir. Ancak besleyiciliği diğer yağlara göre çok daha yüksektir.

Zeytinyağını Hangi Kaplarda Muhafaza Etmeliyiz?

Zeytinyağını ışıktan, nemden, kokudan mümkün olduğunca uzak tutmak ve saklama ısısının değerlerini sabit hale getirmek önemlidir. Zeytinyağı en iyi koyu renk cam şişelerde veya paslanmaz krom nikel teneke kutularda muhafaza edilmelidir.

Saklama ısısı bulundurduğumuz ortama göre 14-22 derece civarında olabilir. Unutulmamalıdır ki zeytinyağı hava ile uzun süreli temas ederse oksitlenme başlar yani yağ acılaşır ve bozulur. Bu nedenle kapakları mutlaka kapalı olmalıdır.

Zeytinyağınızı siz de mümkün olduğunca hava ile temas ettirmeyin, şişesinden kullanmayı tercih edin. Oda sıcaklığında ve mutlaka karanlık bir dolapta muhafaza edin, raf üstünde ışık alacak şekilde bırakmamanızı öneririz. 

Tüketimini Kontrollü Yapmalıyız

Bitkisel olması nedeniyle zararsız kabul edilen zeytinyağının tüketim miktarı yine de kontrollü olmalıdır. Günlük tüketimi belli bir limit altında yapmak, zaman zaman göz kararı yerine kaşık ölçüleri kullanmakta fayda vardır.

İlginizi Çekebilir: Fincanda Bitter Çikolatalı Pasta…. Lütfen Tıklayınız…

Sağlık sorunu olmayanlar, günde ortalama 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı tüketebilir.

Ancak bu miktar değerlendirilirken kullanılan farklı yağlar ve gıdaların içeriğinde hali hazırda var olan yağları da göz önüne almak gerekmektedir.

Zeytinyağı Lezzeti

Zeytinyağı lezzeti yetiştirdiği bölge, iklimine, zeytin toplandıktan sonra sıkımına kadar bekletilmesine, zeytinin zamanında toplanıp toplanmamasına, zeytinin her yıl renk, koku açısından değişiklik göstermesi, zeytin sıkımında kullanılan yöntemler, zeytinyağı lezzetini etkileyen faktörlerdir.

Zeytinyağı faydaları

*Kemik gelişimine katkı sağlar.

*Kolesterolü düzenler.

*Hücreleri korur.

*Böbrek, pankreas, mide, karaciğer ve kalp dostudur.

Teneke Kutularda Yağ Almak Sağlıklı Mıdır?

 Zeytinyağının koyu renkli, dar boyunlu cam şişelerde saklanması idealidir. Evinde sürekli sızma zeytinyağı kullananlar tenekelerde saklayabilirler. Bu kaplar yağınızı sağlıksız bir yağ yapmaz. Lezzetini de değiştirmezler.

Ancak, havayla temas ettirip oksidasyonu hızlandırmazsanız. En büyük riski budur. Oksitlenme sonucu oluşan kusura “ransit kusuru” denir. Bu tür yağlar hemen kokularıyla farkedilirler. 

Zeytinyağı Soğukta Donuyor

 Saf zeytinyağının buzdolabına girdiğinde donması gerekir. Bu durum yağınızın faydasını azaltmaz. Ancak, yağınızı güneş almayan serin bir yerde saklamanız yeterlidir.  Dolaba koymanıza gerek yoktur.