Kapat

Kuzu Etli Terbiyeli Şevketi Bostan….

Anasayfa
Et-Balık Kuzu Etli Terbiyeli Şevketi Bostan….

Kuzu Etli Terbiyeli Şevketi Bostan….

Ege otlarının belki de en ünlüsü şevketi bostanla ben de nihayet tanıştım. Ege ve Akdeniz bölgesinin belli bölümlerinde yetişen şevketi bostan, papatya ailesine mensup bir bitki çeşidi. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Porsiyon: 6 kişilik,

Malzemelerimiz:

 • 500 gram ayıklanmış şevketi bostan,
 • 200 gram kuzu kuşbaşı,
 • 15 adet arpacık soğan (veya 2 adet doğranmış kuru soğan),
 • ½ adet limonun suyu,
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 2 su bardağı soğuk su,
 • 2,5 su bardağı sıcak su,

Terbiyesi için:

 • 1 tatlı kaşığı un,
 • ½ adet limonun suyu,

Yapılışı:

1- Bir kaba, soğuk su ile yarım limonun suyunu koyun.

2- Ayıklanan şevketi bostanları, iri parçalar halinde doğrayın ve limonlu suyun içine alın. Arpacık soğanları (veya kuru soğanları ince ince kıyın) soyun.

3- Tencereye zeytinyağı ile kuzu etini alın. Et suyunu bırakıp ve sonra biraz çekene kadar, ara ara karıştırarak pişirin. Sonra, arpacık soğanı ilave ederek 2-3 dakika kadar soteleyin.

4- Limonlu su içindeki Şevketi bostanı süzün. Sıcak su ile süzülmüş şevketi bostanları tencereye ekleyin ve kapağı kapalı halde pişmeye bırakın.

5- Terbiye için; bir kasede un ile limon suyunu karıştırın. Yemeğin suyundan birkaç kaşık alarak terbiyeye ekleyin. Ilık terbiyeyi, tencereye boşaltın. Tencerenin kapağı kapalı olarak orta ateşte şevketi bostan yumuşayana kadar 20-25 dakika kadar pişirin.

6- Sonra, karabiber ile tuzunu ekleyip az karıştırın ve sonra ocağı kapatın. 15-20 dakika dinlemeye alın ve sonra servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Karabiber Nedir? Nasıl Kullanılır?

Karabiber; Piperaceae ailesinden gelen, genellikle baharat için kurutulan ve çiçek açan bir asma türüdür. Taze ve tamamen olgunlaştığında, büyüklüğü yaklaşık olarak 5 mm’dir ve koyu kırmızıdır.

İlginizi Çekebilir:  Sebzeli ve Tavuklu Noodle Tarifi....
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-594.png

Karabiber biberin yeşil, olgunlaşmamış demetlerinden üretilir. Baharatın taneleri hem temizlemek hem de kurumaya hazırlamak için sıcak suda biraz pişirilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-588.png

Isı sayesinde biberin hücre duvarları yırtılmakta ve kurutma sırasında esmerleşme enzimlerinin çalışmasını sağlamaktadır. Taneler güneş ısıyla veya makinede birkaç gün boyunca kurutulur ve bu sırada tohum etrafındaki biber derisi büzülür ve ince, buruşuk siyah şekilde kararır.

Karabiber Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kış aylarında özellikle sık olarak kullanılan baharatlardan olan karabiber toz veya tane olarak kullanılabilir. Keskin tadını ve acı oluşunu dengeli kullanmak gerekir. Az bir miktarda kullanmanız bile yemeğinizi lezzetlendirmeye yetecektir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-587.png

Karabiber Faydaları

Mide ve pankreasın salgısını artırır, hazmı kolaylaştırır, şekeri düşürür. Kansızlığı gidermede ve iştah açmada etkendir. Enerji verir, sinirleri kuvvetlendirir.

Karabiber tüketimi sindirimi geliştirerek midedeki hidroklorik asit salgısını artırır ve sindirimi kolaylaştırır. İshal, kabızlık ve kolik gibi bağırsak sorunlarına oldukça iyi gelir.

Bu baharat sadece faydalı bir lezzet veren bir baharat değil, aynı zamanda mineral ve besin kaynağıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-590.png

Karabiber ayrıca bağırsak gazı oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve diyete eklendiğinde terlemeyi ve idrara çıkmayı sağlar. İyi bir sindirim ile kilo kaybına yardımcı olur, vücudunuzun daha iyi çalışmasını sağlar ve ciddi gastrointestinal rahatsızlıkları önler.

Soğuk algınlığını gibi üşütmeye dayalı hastalıklarda çorbalarınızda, yemeklerinizde hatta soğuk algınlığı için tükettiğiniz çaylarınıza bile karabiber öğütücü ile baharatı çekerek ekleyebilirsiniz. Bu sayede antibiyotik etkisi oluşturacaktır ve hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-591.png

Karabiberdeki Vitaminler

Sıcak iklimlerde yetişen karabiber meyvesinin aynı zamanda beyaz olanı da vardır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, demir, K ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Güçlü bir anti inflamatuar olan karabiber, vücudun ihtiyacı olan A vitaminin de yüzde 70’ini karşılayabilir. Karabiber içindeki vitaminler oldukça fazla sayıdadır.

İlginizi Çekebilir:  Elazığ Mutfağından Fırında Tepsi Balcanı Tarifi....

Karabiber Zararları

1- Karabiber oldukça acı bir baharattır. Bu yüzden midede yanma hissi oluşturabilir. Yemeklerde fazla kullanılması midede yanmalara neden olabilmektedir. Ancak bu yanma hissi geçici bir etkidir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-592.png

2- Yan etkiler arasında ölüm de olabilir ancak bu çok nadir karşılaşılan durumlardan biridir. Karabiber doğrudan tüketildiğinde özellikle çocuklar tarafından solunduğunda akciğerlere kaçabilir.

3- Akciğerlere kaçması sonucu ölüme neden olması karabiber zararları arasında en tehlikeli olanıdır. Bu nedenle tek başına değil mutlaka gıdalar ile karıştırılarak tüketilmelidir.

4- Bu baharat gözlerde ve deride yanmaya neden olabilir. Karabiber gözlere veya deriye temas etmesi her ikisi üzerinde de yanmalara kızarıklıklara yol açabilir.

5- Deride kaşıntı, kızarıklık yapabilir. Ayrıca şişme oluşması da karabiber zararları arasındadır. Bu baharattan bazı hastalıklarda uzak durulması gerekir. Örneğin Siklosporin A, kolinerji ve sitokrom tarzı hastalıkları bulunan kişilerin karabiber tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-593.png

Mutfakta Kullanım Alanları:

Salçalı yemeklerde, pilavlarda, sebze yemeklerinde, beşamel sos vb. birçok yemekte tane veya karabiber değirmeni ile çekerek toz halde kullanabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-595.png