Kapat

Lif Zengini Sebzemiz Bamya…

Anasayfa
Mutfak Gıda Ürünleri Lif Zengini Sebzemiz Bamya…

Lif Zengini Sebzemiz Bamya Nedir?…

Bamya, yeşil rengi ile yenilebilen değerli besinlerimizden bir tanesidir.  Bamya, ılıman iklimlerde boyu 70-90 cm’e kadar çıkan, kuraklığa dayanabilen, ebegümeciler familyasına ait bir bitkidir.

Bamya çiçeği sarı, ortası mor renkte oldukça gösterişlidir ve erkek ile dişi organları üzerinde barındırır. Bamya bir taraftan meyvesini oluştururken, daha üstte yeni çiçekler açar.

Bamyalar, özellikle sulanırsa çok çabuk gelişir. Bu yüzden haftada iki kez toplanarak çok fazla büyümesine müsaade edilmemelidir. Halk arasında yemeklik olarak bamyanın 2-3 cm. uzunluğunda olanları tercih edilir.

bamya tohumu

Tohum alınacak bamyalar bitki üzerinde bırakılarak iyice olgunlaşması sağlanır. Olgunlaşmanın tamamlanması bamyanın çatlamaya başlamasıyla anlaşılabilir.

İçerdiği mineral ve vitaminler sebebiyle oldukça yararlı bir bitkidir. Faydalarından tam anlamıyla yararlanabilemek için bamyanın seçimi ve muhafazası da en az pişirilmesi kadar önemlidir.

İyice olgunlaşan bamyalar, tohuma kaçmış olabileceği gibi genelde kesikli ve lekeli olurlar. Bu da tencerede dağılmalarını ve yemeğin salyalanmasını kolaylaştırır. Küçük bamyaların, iri bamyalara oranla daha yumuşak ve lezzetli olduğu genel kabul görmüştür.

Bu nedenle, küçük bamya türleri daha çok beğenilmektedir. Bamya buzdolabında tazeliğini iki günden fazla koruyamayacağı için pişirileceği zamanda yeteri miktarda satın almak daha uygun olacaktır.

Bamyanın faydaları nelerdir?

  • Bamyanın sindirim sistemini koruyucu özelliği vardır ve kabızlığa karşı da etkilidir.
  • Folat (folik asit) yönünden zengin olması nedeniyle hamilelerin tüketmesi faydalı olur.
  • Lif zenginliği nedeniyle diyabeti önlemede yardımcıdır.
  • Astım hastaları üzerinde olumlu etkileri bilinmektedir.
  • Kan ve kemik sağlığı için oldukça değerli olan “K vitamini” bamyada bolca bulunur.
  • Kolesterol seviyesinin dengelenmesine katkı sağlar.
  • Güneşin verdiği hasarları gidermeye katkı sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Lavaş Ekmeğinde Sebzeli Mantarlı Dürüm....