Kuzu Etli Sebzeli Türlü Yemeği

✅ Kuzu Etli Sebzeli Türlü Yemeği

Bezelye nişasta, lif, antioksidan, karoten ve bitkisel protein açısından zengin olduğundan besleyici bir gıdadır. Bezelye, C vitamini yönünden de diğer benzer gıdalardan üstündür. Ailenizin sağlıklı beslenmesi açısından, mevsiminde sofralarınızda yer almalıdır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄

Porsiyon: 6-8 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 500 gram kuzu eti (kuşbaşı),
  • 150 gram bezelye,
  • 200 gram mantar,
  • 1 adet büyük boy patates (soyulmuş ve küp küp kesilmiş),
  • 2 adet havuç (soyulmuş ve küp küp kesilmiş),
  • 2 yemek kaşığı ayçiçek yağı,
  • 1 dal taze kekik,
  • yeteri kadar karabiber,
  • yeteri kadar tuz,

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

🍀 Besin değeri yüksek olan bu değerli sebzenin 100 gramı yaklaşık 80-90 kaloridir. Bezelyeyi satın aldığınızda bekletmeyin. Bekledikçe içindeki şeker nişastaya dönüşür ve lezzeti değişir.

Yapılışı:

1- Tencerede, ayçiçek yağını ısıtmaya başlayın.

2- Tencereden az bir duman çıktığında içine kuzu etlerini ekleyin ve bir tutam tuz serpiştirin.

3- Etler hafif renk alıncaya kadar 1-2 dakika pişirin. Sonra içine, sırasıyla taze kekik, mantar, havuç, patates ve bezelyeyi ekleyerek birkaç dakika kavurun

4- Daha sonra, üzerine yarım bardak su ilavesi yapın.

5- Su buharlaşana kadar kısık ateşte kaynatın. Tuz ve karabiberini ilave ederek karıştırıp, ocaktan alın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄

✅ Bezelyenin faydaları

1- Kolesterol içermez ve iyi bir bitkisel protein kaynağıdır.

2- Kan şekerinin dengelenmesine yardımcıdır.

3- Bağırsak faaliyetlerini düzenler.

4- Tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcıdır.

5- Uzun süre tokluk sağlar.

🌱 Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enerji verir. Düzenli tüketimi ile yaşlanma etkilerini geciktirir.

🌱 İçeriğindeki K vitamini, kalsiyumun kemiklerde korunmasına yardımcıdır.

🌱 Sindirim sisteminin görevini sağlıklı şekilde yapmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir:  Soğanlı Balkabağı Çorbası

🌱 İçerdiği vitamin ve mineraller, kalp damar sağlığı için faydalıdır.

✅ Shiitake Mantarı Nedir?

Shiitake türü mantarlar, köken olarak Doğu Asya bölgesine aittir. Birçok Asya ülkesinde çok popüler bir mantar çeşididir. “Shiitake” ismi Japonca kökenli bir kelimedir ve “siyah mantar” veya “meşe ağacı mantarı” olarak da adlandırılır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 

Shiitake mantarı, zengin B vitaminleri, fosfor, manganez ve çinko, ayrıca C vitamin, D vitamini, demir, magnezyum ve potasyumdan oluşan zengin besin içeriğinden dolayı özellikle tercih edilir. Ayrıca, diyet lifler ve alkaloidler, fenoller ve diterpenoidler de dahil olmak üzere güçlü antioksidanlar bulunmaktadır.

✅ Şiitake Faydaları Nelerdir?

🍄 Şiitake mantarının kilo vermeye yardımcı olmak, kemiklerin güçlendirilmesi, cildin sağlıklı hale getirilmesi, iltihaplanmayı azaltmak, erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olmak, hücre onarımı ve büyümeyi iyileştirmek ile kan dolaşımı arttırmak gibi birçok faydalı özelliği vardır.

✅ Şiitake Mantarının Kullanımı

🍄 Shiitake mantarı, kullanım alanı son derece fazla olan bir mantardır. Çorbalara, güveçlere, salatalara, sebze yemeklerine, salata yemeklerine, et yemeklerine ve omlet ile patates kızartmalarına eklenebilir.

🍄 Shiitake mantarının lezzeti, tipik olarak odunsu veya topraklı olarak tarif edilir. Bu da mutfak uygulamalarında kullanımını sınırlar. Ancak, lezzetli yemekler genellikle mantarın doyurucu dokusundan yararlanabilir.

🍄 Taze Shiitake mantarı satın aldığınızda, lezzeti oldukça hafif olabilir. Ancak, mantarları pişirmeden önce biraz kurutarak lezzetini belirgin bir şekilde artırabilirsiniz. Bu sayede yemeğe verdiği lezzet ve besin değerini de istenen seviyeye getirmiş olursunuz.

✅ Şiitake Mantarının Yan Etkileri

🍄 Lezzetli ve besleyici bir mantar türü olan Shiitake Mantarını çok fazla tüketmeniz halinde bazı olumsuz etkiler gösterebilir.

🍄 Mide bağırsak rahatsızlıkları, otoimmün hastalıklar, güneşe duyarlılık ve alerjik reaksiyonlar gibi bazı durumların Shiitake mantarlarıyla ilişkili olabileceği düşünülmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kornişon Turşulu Kısır

🍄 Bu yan etkiler genellikle mantar çok miktarda tüketildiğinde, veya çoklu besin alerjisi olan insanlarda görülmektedir.

✅ Lütfen Dikkat!

🍄 Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir.

🍄 Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmelisiniz.

🍄 Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz.net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır.

🍄 Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

🍄 Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kaçınmalısınız.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok