Kapat

Nohutlu Yeşil Kereviz Tarifi…

Anasayfa
Ana Yemek Nohutlu Yeşil Kereviz Tarifi…

Nohutlu Yeşil Kereviz Tarifi…

Bizim mutfağımızda kereviz daha çok kök şeklinde tüketiliyor.

Saplı olanı hemen hemen hiç kullanılmıyor. Batı mutfağında, kereviz denilince yeşil kereviz anlaşılıyor. Bizlerin tükettiğine onlar “kök kereviz” diyorlar.

Hemen bir demet “kereviz sapı ve yaprağı” edinin. Nohut ve havuç ilavesiyle kereviz yemeği hem lezzetli hem de doyurucu olacaktır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…

Porsiyon: 4 kişilik,

 Malzemelerimiz:

 • 1 demet kereviz sapı ve yaprağı,
 • 1 su bardağı haşlanmış nohut,
 • 2 adet orta boy havuç,
 • 1 adet kuru soğan,
 • 1 yemek kaşığı domates salçası,
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal,
 • ½ adet limonun suyu,
 • yeteri kadar karabiber,
 • 1.5 su bardağı sıcak su,
 • yeteri kadar kaya tuzu,

Yapılışı:

1- Kereviz demetinin sap ve yaprak kısımlarını temizleyip yıkayın ve yemeklik olarak küçük parçalar halinde doğrayın.

2- Kuru soğanı yemeklik (veya rendeleyin) doğrayın. Temizlenen havuçları zar büyüklüğünde doğrayın.

3- Tencerede zeytinyağını ısıtın ve kuru soğanı kavurun. Üzerine, toz zerdeçal ile salçayı ekleyin ve kavurmaya devam edin.

4- Sonra, havuçları ekleyip arada karıştırarak birkaç dakika kadar soteleyin.

5- Doğranan kereviz ile haşlanan nohutu tencereye ilave edin ve kereviz sönene kadar soteleyin.

6- Sonra, sıcak suyunu ekleyin ve tencerenin kapağı kapalı olarak havuç yumuşayana kadar pişirin.

7- Pişen yemeği ocaktan alın. Üzerine, tuz ve karabiber ile limon suyunu ekleyip karıştırıp servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😄😄😄

Karabiber Nedir? Nasıl Kullanılır?

Karabiber; Piperaceae ailesinden gelen, genellikle baharat için kurutulan ve çiçek açan bir asma türüdür. Taze ve tamamen olgunlaştığında, büyüklüğü yaklaşık olarak 5 mm’dir ve koyu kırmızıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-594.png

Karabiber biberin yeşil, olgunlaşmamış demetlerinden üretilir. Baharatın taneleri hem temizlemek hem de kurumaya hazırlamak için sıcak suda biraz pişirilir.

İlginizi Çekebilir:  Kımı Çorbası
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-588.png

Isı sayesinde biberin hücre duvarları yırtılmakta ve kurutma sırasında esmerleşme enzimlerinin çalışmasını sağlamaktadır. Taneler güneş ısıyla veya makinede birkaç gün boyunca kurutulur ve bu sırada tohum etrafındaki biber derisi büzülür ve ince, buruşuk siyah şekilde kararır.

Karabiber Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kış aylarında özellikle sık olarak kullanılan baharatlardan olan karabiber toz veya tane olarak kullanılabilir. Keskin tadını ve acı oluşunu dengeli kullanmak gerekir. Az bir miktarda kullanmanız bile yemeğinizi lezzetlendirmeye yetecektir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-587.png

Karabiber Faydaları

Mide ve pankreasın salgısını artırır, hazmı kolaylaştırır, şekeri düşürür. Kansızlığı gidermede ve iştah açmada etkendir. Enerji verir, sinirleri kuvvetlendirir.

Karabiber tüketimi sindirimi geliştirerek midedeki hidroklorik asit salgısını artırır ve sindirimi kolaylaştırır. İshal, kabızlık ve kolik gibi bağırsak sorunlarına oldukça iyi gelir.

Bu baharat sadece faydalı bir lezzet veren bir baharat değil, aynı zamanda mineral ve besin kaynağıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-590.png

Karabiber ayrıca bağırsak gazı oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve diyete eklendiğinde terlemeyi ve idrara çıkmayı sağlar. İyi bir sindirim ile kilo kaybına yardımcı olur, vücudunuzun daha iyi çalışmasını sağlar ve ciddi gastrointestinal rahatsızlıkları önler.

Soğuk algınlığını gibi üşütmeye dayalı hastalıklarda çorbalarınızda, yemeklerinizde hatta soğuk algınlığı için tükettiğiniz çaylarınıza bile karabiber öğütücü ile baharatı çekerek ekleyebilirsiniz. Bu sayede antibiyotik etkisi oluşturacaktır ve hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-591.png

Karabiberdeki Vitaminler

Sıcak iklimlerde yetişen karabiber meyvesinin aynı zamanda beyaz olanı da vardır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, demir, K ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Güçlü bir anti inflamatuar olan karabiber, vücudun ihtiyacı olan A vitaminin de yüzde 70’ini karşılayabilir. Karabiber içindeki vitaminler oldukça fazla sayıdadır.

Karabiber Zararları

1- Karabiber oldukça acı bir baharattır. Bu yüzden midede yanma hissi oluşturabilir. Yemeklerde fazla kullanılması midede yanmalara neden olabilmektedir. Ancak bu yanma hissi geçici bir etkidir.

İlginizi Çekebilir:  Safranlı Tavuklu Pirinç Pilavı....
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-592.png

2- Yan etkiler arasında ölüm de olabilir ancak bu çok nadir karşılaşılan durumlardan biridir. Karabiber doğrudan tüketildiğinde özellikle çocuklar tarafından solunduğunda akciğerlere kaçabilir.

3- Akciğerlere kaçması sonucu ölüme neden olması karabiber zararları arasında en tehlikeli olanıdır. Bu nedenle tek başına değil mutlaka gıdalar ile karıştırılarak tüketilmelidir.

4- Bu baharat gözlerde ve deride yanmaya neden olabilir. Karabiber gözlere veya deriye temas etmesi her ikisi üzerinde de yanmalara kızarıklıklara yol açabilir.

5- Deride kaşıntı, kızarıklık yapabilir. Ayrıca şişme oluşması da karabiber zararları arasındadır. Bu baharattan bazı hastalıklarda uzak durulması gerekir. Örneğin Siklosporin A, kolinerji ve sitokrom tarzı hastalıkları bulunan kişilerin karabiber tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-593.png

Mutfakta Kullanım Alanları:

Salçalı yemeklerde, pilavlarda, sebze yemeklerinde, beşamel sos vb. birçok yemekte tane veya karabiber değirmeni ile çekerek toz halde kullanabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-595.png