Kapat

Soya Sosunda İstiridye Mantar Kavurması…

Anasayfa
Ana Yemek Soya Sosunda İstiridye Mantar Kavurması…

Soya Sosunda İstiridye Mantar Kavurması…

İstiridye mantarı, besin değerleri olarak kırmızı ete eş değer bir mantar türüdür. Yüksek miktarda “B” vitaminleri içermektedir. Zengin miktarda “Folik Asit” içerdiğinden kansızlık vakalarının her türünde kullanılmaktadır.

Karbonhidrat ve yağ oranı düşük olduğundan başta kalp hastalıkları olmak üzere çeşitli hastalıklarda tavsiye edilir.

İçinde az miktarda şeker ve yağ bulunması nedeniyle 100 gram mantar yendiği zaman enerji değeri ancak 20-40 kaloridir. Bu da zayıflamak isteyen kişiler için mantarları ideal bir gıda niteliğine sokmaktadır.

Beyaz istiridye mantarı, özellikle bozulmaya yakın sarı renge dönmektedir sarı renge dönen istiridye mantarları alınmamalıdır. İyi yetiştirilme koşullarında üretilen bir istiridye mantarının sapları ince yaprakları geniş ve etli olmaktadır, tüketiciler sapları kalın olan istiridye mantarlarını tercih etmemeliler.

İstiridye mantarı, 2 ila 5 derece arasında muhafaza edilmesi gereken bir besindir. Oda sıcaklığında kalması durumunda 24 saat içerisinde tüketilmelidir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Porsiyon: 2 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 350 gram istiridye mantarı,
  • 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağ,
  • 2 yemek kaşığı maydanoz,
  • 2 diş doğranmış sarımsak,
  • 2 çay kaşığı soya sosu,
  • ½ çay kaşığı şeker,
  • ¼ çay kaşığı kaya tuzu,

Yapılışı:

1- Bir tencerede suyu kaynatıp, içine mantarları ilave edin ve 20 saniye sonra mantarları çıkarıp süzün.

2- Yanmaz bir tavayı orta ateşte 1 dakika ısıtın ve sonra, zeytinyağını ilave ederek 1 dakika ısıtın.

3- Sarımsağı içine ekleyip 30 saniye kadar kavurun. Sonra, mantarları ilave ederek karıştırın.

4- Sonra, içine şekeri ilave edin ve 1-2 dakika mantarlar hafif kızarana kadar çevirin.

5- Üzerine, tuz ile soya sosunu ekleyin ve hemen karıştırıp, mantarlar soya sosunu çekene kadar kavurun.

6- Mantarları tabağa alın ve üzerine kıyılan maydanozu serpin. Servisinizi sıcak olarak yapın.

İlginizi Çekebilir:  Hardallı Tarif: Tavada Antep Fıstıklı Pirzola...

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Zehirli ve Yenen Mantarlar Hakkındaki Bazı Yanlış İnanışlar:

a) Zehirli veya yenen mantarlar ayrı ayrı topraklarda yetişir. Halbuki yenilebilir ve zehirli mantarlar yan yana yetişebilir ve çoğu zaman bunları birbirinden ayırt etmek zordur.

b) Mantar zehirli ise koparılınca iç kısmının rengi hemen mavileşir ya da hoş kokulu ve lezzetli olan ve şapkasından bir parça koparıldığında iç kısmının rengi değişmeyen mantarlar tehlikesizdir.

c) Mantar zehirli ise gümüş bir kaşık veya para ile kaynatıldığında veya pişirildiğinde gümüşün rengi kararır.

d) Bir diğer inanış ise zehirli mantarları salyangozların yemediği ve böceklerin yediği mantarların zehirsiz olduğu şeklindedir. Salyangoz veya böceklerin metabolizmaları ile insanların metabolizmalarının birbirinden farklı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Zehirli bir mantar olan Hypholoma fasciculare türü üzerinde beslenen sümüklü böcekleri görmek mümkündür. 

e) Çayırlarda yetişen mantarlar zehirsizdir. 

f) Ağaçlar üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir.

g) Tuzlu veya sirkeli suda kaynatmak mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.

h) Mantarın yanında veya yakınlarında demir varsa o mantar zehirlidir.

ı)  Mantara zehri yılanlar verir.

i)  Kurutulmuş mantar zehirli değildir. Pişirmek mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.  Zehirli bileşiklerin çoğu ısıya dayanıklıdır ve pişirmekle, kaynatmakla veya kurutmakla mantarın zehirliliği ortadan kalkmaz. Bazı zehirli mantar türlerinin toksinleri sıcaklık uygulamasından etkilenip bozulabilir. Ancak bunu genelleştirmek mümkün değildir.

k) Mantarı yoğurt ile birlikte veya ayran içinde bekletip yemek zehirlenmeyi önler.

l) Zehirli mantarların kokuları ve tatları çok kötüdür. Bu da doğru bir kanı değildir. Çoğu zehirli mantarın tatları ve kokuları güzeldir. 

Kısacası yukarıda belirtilen inanış ve görüşlerin hiçbir bilimsel geçerliliği yoktur ve bunlara güvenerek mantar toplamak ve tüketmek sakıncalı ve tehlikelidir. 

İlginizi Çekebilir:  İzmir'in Bayramlık Kıymalı Ekmek Dolması

Mantar yiyen bir kişide zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden (UZEM) bilgi alınabilir. 

Lütfen Dikkat !!!!!

Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz. net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır. Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

Unutmayın:

Mantar zehirlenme olayları, kişilerin zehirli ve yenen mantarlar konusunda yeterli bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

Zehirlenmelerin tedavi merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde Meydana gelmesi ve zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis edilmesinde yeterli tıbbi laboratuvar ve uzmanın bulunmaması mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Ayrıca yenen ve zehirli mantarları birbirinden ayırt etmeye yaradığı iddia edilen bazı yanlış inanışlar da zehirlenmelere ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍