Kapat

Tereyağ Soslu İstiridye Mantarı Kebabı….

Anasayfa
Sebzeli Tereyağ Soslu İstiridye Mantarı Kebabı….

Tereyağ Soslu İstiridye Mantarı Kebabı….

İstiridye mantarı, besin değerleri olarak kırmızı ete eş değer bir mantar türüdür, yüksek miktarda B vitaminleri içermektedir. Zengin miktarda folik asit içerdiğinden kansızlık vakalarının her türünde kullanılmaktadır.

Karbonhidrat ve yağ oranı düşük olduğundan başta kalp hastalıkları olmak üzere çeşitli hastalıklarda tavsiye edilir. İçinde az miktarda şeker ve yağ bulunması nedeniyle 100 gram mantar yendiği zaman enerji değeri ancak 20-40 kaloridir. Bu da zayıflamak isteyen kişiler için mantarları ideal bir gıda niteliğine sokmaktadır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Porsiyon: 2 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 350 gram İstiridye Mantarı,
  • 2 küçük tırnak pidesi,
  • 1 kase süzme yoğurt,
  • 1 tatlı kaşığı domates salçası,
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 2 yemek kaşığı tereyağı,
  • 3 dal kıyılmış dereotu,
  • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber,

Yapılışı:

1- Tırnak pidelerini küp küp kesin ve yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirin. Fırında, kıtır kıtır olana kadar kızartın. 

2- Sosu için; tavada eritilen tereyağında salça ve toz biberi kavurun. Sonra, üzerine istiridye mantarlarını bütün olarak yerleştirin.

3- Ayrı bir tavayı ocağın üzerine alın ve tava iyice ısınınca, zeytinyağıyla birlikte İstiridye mantarlarını bütün olarak yerleştirin.

4-İstiridye mantarlarını, orta ateşte 4 dakika kadar iyice rengi Karamele Rengini alana kadar kızartın ve sonra, mantarın diğer tarafını çevirerek aynı şekilde kızartmaya devam edin.

5- Pideleri servis tabağına yayın, üzerine İstiridye Mantarlarını, mantarların üzerine de ince kıyılmış dereotu ile tatlandırılan süzme yoğurdu koyunuz. En son olarak tereyağlı sosu dökün.

6- İstiridye mantarını tercih edilirse, yanında patates kızartması ile birlikte servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Tereyağ Soslu İstiridye Mantarı Kebabı Yapmanın Püf Noktaları

1- Pişirme esnasında çatlamalarını önlemek için, İstiridye mantarlarının taze ve sert olmasına özen gösterin.

İlginizi Çekebilir:  Tadına Doyum Olmayan Zeytinli Patates Ezmesi

2- Mantarları küçük bir bıçak yardımıyla temizleyin ve kabuklarını ince ince soyun.

3- Malzemelerin karışması için, tahta kaşık yardımıyla devamlı olarak karıştırın.

4- Mantarlar yıkanmış ise, pişirmeden önce kuru olduğundan emin olun.

Zehirli ve Yenen Mantarlar Hakkındaki Bazı Yanlış İnanışlar:

a) Zehirli veya yenen mantarlar ayrı ayrı topraklarda yetişir. Halbuki yenilebilir ve zehirli mantarlar yan yana yetişebilir ve çoğu zaman bunları birbirinden ayırt etmek zordur.

b) Mantar zehirli ise koparılınca iç kısmının rengi hemen mavileşir ya da hoş kokulu ve lezzetli olan ve şapkasından bir parça koparıldığında iç kısmının rengi değişmeyen mantarlar tehlikesizdir.

c) Mantar zehirli ise gümüş bir kaşık veya para ile kaynatıldığında veya pişirildiğinde gümüşün rengi kararır.

d) Bir diğer inanış ise zehirli mantarları salyangozların yemediği ve böceklerin yediği mantarların zehirsiz olduğu şeklindedir. Salyangoz veya böceklerin metabolizmaları ile insanların metabolizmalarının birbirinden farklı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Zehirli bir mantar olan Hypholoma fasciculare türü üzerinde beslenen sümüklü böcekleri görmek mümkündür. 

e) Çayırlarda yetişen mantarlar zehirsizdir. 

f) Ağaçlar üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir.

g) Tuzlu veya sirkeli suda kaynatmak mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.

h) Mantarın yanında veya yakınlarında demir varsa o mantar zehirlidir.

ı)  Mantara zehri yılanlar verir.

i)  Kurutulmuş mantar zehirli değildir. Pişirmek mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.  Zehirli bileşiklerin çoğu ısıya dayanıklıdır ve pişirmekle, kaynatmakla veya kurutmakla mantarın zehirliliği ortadan kalkmaz. Bazı zehirli mantar türlerinin toksinleri sıcaklık uygulamasından etkilenip bozulabilir. Ancak bunu genelleştirmek mümkün değildir.

k) Mantarı yoğurt ile birlikte veya ayran içinde bekletip yemek zehirlenmeyi önler.

l) Zehirli mantarların kokuları ve tatları çok kötüdür. Bu da doğru bir kanı değildir. Çoğu zehirli mantarın tatları ve kokuları güzeldir. 

İlginizi Çekebilir:  Fırında Patatesli Tavuk But Tarifi...

Kısacası yukarıda belirtilen inanış ve görüşlerin hiçbir bilimsel geçerliliği yoktur ve bunlara güvenerek mantar toplamak ve tüketmek sakıncalı ve tehlikelidir.  

Mantar yiyen bir kişide zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden (UZEM) bilgi alınabilir.

Mantar zehirlenme olayları, kişilerin zehirli ve yenen mantarlar konusunda yeterli bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

Zehirlenmelerin tedavi merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde meydana gelmesi ve zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis edilmesinde yeterli tıbbi laboratuvar ve uzmanın bulunmaması mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Ayrıca yenen ve zehirli mantarları birbirinden ayırt etmeye yaradığı iddia edilen bazı yanlış inanışlar da zehirlenmelere ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.

Lütfen Dikkat !!!!!

Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz. net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır. Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır.