Zeytinyağlı Pırasa Yemeği

✅ Zeytinyağlı Pırasa Yemeği

Birçok hastalığa karşı kalkan görevi yapan zeytinyağı, sağlığımız için vazgeçilmez besinlerdendir. Zeytin açısından zengin bir coğrafyada bulunuyor olmamız, bizlere zeytinyağından faydalanmak için bizlere büyük avantajlar sağlıyor. Ancak, bu faydayı her zaman yüksek düzeyde tutabilmemiz için zeytinyağını alırken, saklarken ve tüketirken bazı kuralları bilmemiz ve uygulamamız gerekiyor. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍅🍅🍅

Porsiyon: 4 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 5 dal pırasanın beyaz kısımları,
  • 2 adet domates,
  • ½ kahve fincanı pirinç,
  • 2 adet havuç,
  • ½ yemek kaşığı domates salçası,
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağ,
  • yeteri kadar kırmızı biber,
  • yeteri kadar kaya tuzu,

Yapılışı:

1- Pırasaları temizleyip, 1 cm uzunluğunda doğrayın. Bol suda yıkayıp, suyunu süzün.

2- Havuçların dış kısmını soyup, ince halka olarak doğrayın.

3- Tencerede, sıvıyağda salçayı kavurun. Kabukları soyulup küçük doğranan domatesleri içine ilave ederek 2-3 dakika kavurun.

4- Daha sonra, doğranan havuçları ekleyerek 2-3 dakika birlikte kavurun.

5- Sonra üzerine suyu süzülen pırasalar ilave edin ve sonra tencerenin kapağını kapatın. Pırasa suyunu salıp, sonra suyunu çekene kadar pişirin.

6- Son olarak yıkanan pirinçleri ilave edip, tuz ve biberi ekleyin. Pırasalar ile pirinçleri kapatacak kadar tencereye sıcak su ilavesi yapın.

(Su miktarı, gerekirse eğer sonradan ilave ederek ayarlanabilir.)

7- Tencerenin kapağı kapatıp, havuçlar ve pırasalar pişene kadar ocakta bırakın. Daha sonra pişen yemeği dinlenmeye alıp, servisinizi sıcak olarak yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…🍅🍅🍅

✅ Zeytinyağı Alırken Asgari Nelere Dikkat Edilmeli ?

🌱 Oleik asit miktarının zeytinyağındaki tadı, damak tadıyla algılanabilecek veya ayırt edilebilecek düzeyde değildir.

🌱 Ancak seçim yaparken etiket üzerindeki bilgileri göz önünde bulundurmak kaliteli bir yağı tercih edebilmek adına önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Pratik ve Kolay Boncuk Makarna Çorbası....

🌱 Etikette bulunan üretim yılı, dolum yılı, son kullanma tarihi gibi diğer bilgilere dikkat edilmesi gerekmektedir. Hangi yöntemle elde edildiği hakkında bilgi yine etiket üzerinde vardır.

🌱 Burada tercihimiz “soğuk sıkım” zeytinyağı olmalıdır. Renk zeytinyağı için bir kriter değildir. Her çeşit zeytinyağı hasat veya işlemeden kaynaklı veya zeytin çeşidine göre farklı renkler de olabilir. 

🌱 Etiket üzerinde katkı veya koruyucu madde içermediğine dair detay bilgiler mevcuttur, satın alırken bunlara da dikkat etmek faydalı olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok