Baklava Nasıl Olmalı?

✅ Baklava Nasıl Olmalı?

🌱 Baklavanın iyisi, insanın beş duyusu ile test edilerek anlaşılabilir. Görme duyusu ile yapılan test, iyi baklavayı daha vitrinde tespit eder.

🌱 İyi pişmiş baklavanın rengi, altın sarısına çalar. Baklava diri görünmeli ve iştah çekmelidir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-2.png

🌱 Baklava tepsisinin boşalan yerlerinde fazla şerbet birikmişse, baklavanın ağır çekmesi için gereğinden fazla şerbet verilmiş olabilir.

🌱 İyi baklavada şerbet kararında olmalı, baklavayı hem kilo olarak, hem tat olarak ağırlaştırmamalı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-5.png

🌱 İşitme duyusu ile test; iyi bir baklavaya çatal batırıldığında, bir hışırtı duyulur. Bu, yufkanın ince açıldığını ve baklavanın iyi piştiği anlamına gelir. Yufkası ne kadar ince açılmış olursa, baklava o kadar iyi olur.

🌱 Koku alma duyusu ile yapılan test; Baklava ağza yaklaştırıldığında, buruna mis gibi sade tereyağı, harç olarak kullanılan ceviz veya fıstığın kokusu gelmelidir.

🌱 İyi baklava, her şeyden önce iyi ham maddeden oluşur. Tat alma ve dokunma duyusu ile test baklavanın iyisi, kötüsü, asıl yenmesi sırasında belli olur.

🌱 İyi baklava ağızda dağılır ve damakta eşsiz bir tat bırakır. Mideye de dokunmaz.

✅ Baklava Nasıl Saklanmalıdır?

🌱 Baklava, ağır bir tatlı olduğu için hemen tüketilemez. Bu durumda tazeliğini koruyabilmesi için iyi bir şekilde saklanması gerekiyor. Bazı durumlarda baklava, bir gün ya da bir hafta boyunca rahatlıkla saklanabiliyor.

🌱 Fakat baklavanın ilk günkü tazeliğini koruması için bazı önemli noktaları bilmek gerekiyor.

🌱 Baklava, çok şeker içeren bir tatlı olduğu için buzdolabında saklamak çok doğru bir saklama yöntemi değildir.

Baklava buzdolabına konulduğu zaman hızlı bir şekilde daha da şekerleniyor. Bu durumda baklavanın tadı bozuluyor ve şeker oranı artıyor. Bu nedenle baklavayı, buzdolabı yerine hem kuru hem de serin olan ortamlarda saklamak gerekiyor.

🌱 Ancak, baklavanın güneş görmemesi ve nemli olan ortamlarda saklanmaması gerekiyor. Aksi takdirde çok hızlı bir şekilde bozulabiliyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-6.png

🌱 Almış olduğunuz baklava kuru baklava ise, şerbetsiz oluyor. Bu tür baklavayı kuru ve serin ortamlarda çok daha uzun bir süre boyunca ve çok daha kolay bir şekilde saklayabilirsiniz. Ancak şerbetli olan klasik baklavaların şekerlenme olasılığı yüksek oluyor.

İlginizi Çekebilir:  Fırında Tereyağlı Çıtır Şeftali

🌱 Bu nedenle, baklavaları olabildiğince hızlı bir şekilde tüketmek gerekiyor. Eğer hızlı bir şekilde şerbetli baklavayı tüketemiyorsanız kuru ve serin olan bir ortamda saklamanız oldukça önemlidir. Bu şekilde saklanan şerbetli baklavalar, 3 ile 5 gün boyunca tazeliğini koruyor.

🌱 Evde yaptığınız baklavanın daha uzun süre dayanmasını isterseniz, şerbetine limon koyabilirsiniz. Limon, şerbetin zaman içerisinde kristalleşerek şekerlenmesini önlüyor. Limon kullanımı, hem tatlınıza hoş bir aroma kazandırıyor, hem de tatlınızın şerbetini uzun süre muhafaza ediyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-7.png

🌱 Ancak, baklavayı çok daha uzun vadede saklayabileceğiniz tek yöntem buzdolabınızın derin dondurucu kısımları. Baklavayı, vakumlu kaplarda ya da ağzı kapalı poşetlerde derin dondurucu içinde saklarsanız, taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

🌱 Ancak, bu durumda dikkat edilmesi gereken, baklavanın şerbetini koymadan önce derin dondurucuya koymaktır. Buzluktan çıkarıp şerbeti döktüğünüzde, ilk günkü tazeliğini koruyor olacaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı aof-3.png

Yazar

Yeni tarifler denemeyi seven, dünya mutfağına ilgi duyan bir galaktik dünya insanı. Patates diyarının efendisi...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol