Kapat

Çikolatalı Trüf Topları….

Anasayfa
Tatlı Çikolatalı Trüf Topları….

Çikolatalı Trüf Topları….

Bir tür çikolata şekerlemesi olan “Çikolatalı Trüf” ün temelinde Ganaş vardır. Günümüzde, özellikle Kuzey Amerika’da neredeyse çikolata kaplanmış her şeye “Trüf” deniyor. Ancak, gerçek bir çikolatalı Trüf’ün olmazsa olmazı Ganaş’tır.

💧 Adını, kıymetli Trüf mantarından alan bu enfes çikolatalı şekerlemenin bilinen üç tipi var. Amerikan Trüfü, Avrupa Trüfü, İsviçre Trüfü.

💧 Amerikan ve Avrupa usulü Trüf, krema içermemesi yönünden raf ömrü daha uzun olan Trüf’lerdir. Ancak, İsviçre usulü Trüf, diğerlerine göre daha çok talep edilmektedir.

Trüf iç malzemesine ister kek katın, ister katmayın, dışını ister geleneksel olarak kakao tozuyla kaplayın, isterseniz pudra şekeriyle… Ne yaparsanız yapın mutlaka yüksek kakao kitlesi içeren kaliteli çikolata ve kaliteli krema kullanılmalı.

💧 Trüf yapımında kullanılan kremanın tereyağ oranı, genellikle % 36-40 olarak kabul ediliyor. İyi malzeme ve Ganaş’ı dinlendirmeye yetecek bir sabırla, enfes çikolatalı Trüf’ler yapmak mümkün.

💧 Son bilgi olarak Trüf’ün temeli olan Ganaş, çikolatanın ısıtılmış krema içinde eritilmesiyle elde ediliyor. (Bazen de içine, bir ufak parça tereyağ ekleniyor.)

💧 Ganaş’ta kullanılan çikolata-krema oranı, farklı tariflerde çeşitlilik gösterse de temel alınan ölçü bire bir. Yani 100 gram çikolata için, 100 ml. krema.

Porsiyon: 30 adet,

Malzemelerimiz:

  • 250 gram bittersweet çikolata (%70 kakao oranı),
  • 250 ml. krema,
  • 3 çorba kaşığı vişne marmeladı,
  • yeteri miktarda kakao tozu (süslemek için),
  • yeteri miktarda ince çekilmiş ceviz içi (süslemek için),

Yapılışı:

1- Çikolatayı küçük parçalara ayırıp, ısıya dayanıklı derince bir karıştırma kabına alın.

(Kakao tozu, ince çekilmiş ceviz ve kullanılacak diğer süsleme malzemelerinin her birini, ayrı birer kaseye koyun.)

2- Ganaşı için kremayı küçük bir soslukta, ocak üstünde kısık ateşte ısıtın ve tam kaynama noktasına geldiğinde (asla kaynatmadan) ocaktan alın.

İlginizi Çekebilir:  Geleneksel Ezogelin Çorbası Tarifi....

Sıcak kremayı çikolatanın üzerine dökün ve 1-2 dakika bekledikten sonra bir spatula yardımıyla çikolata tamamen eriyene kadar karıştırın.

Üzerine vişne Marmeladını ekleyerek, pürüzsüz bir kıvama gelene kadar karıştırmaya devam edin. Yapılan Ganaşı daha küçük bir kaseye aktarıp, oda ısısına gelmesini bekleyip buzdolabına koyun.

(4-5 saat ya da bir gece boyunca buzdolabında bekletin)

3- Ganaş katılaşıp, şekillendirilmesi kolay bir kıvama geldiğinde buzdolabından çıkartıp, 10 dakika kadar dışarıda dinlendirin.

Sonra, küçük süsleme kaşıkları yardımıyla (minik kavun-karpuz topları oluşturan kaşıklar) ya da tatlı kaşığıyla koparacağınız parçaları, elinizle gelişi güzel yuvarlayın.

(Bu aşamada biraz hızlı çalışmanız gerekir. Çünkü Ganaş, elinizin ısısıyla kısa sürede yumuşayabilir. Böyle bir durumda, bir süre daha buzdolabında bekletmeniz ve işleme öyle devam etmeniz gerekecektir.)

4- Yuvarlayarak şekil verdiğiniz Trüf toplarını, ayrı kaplarda hazırda bekletilen kakao tozuna (ya da ince çekilmiş cevize, hindistan cevizine, toz Antep fıstığına vb…) bulayıp, yağlı kağıt serili tepsiye yerleştirerek, buzdolabında dinlendirin.

5- Daha sonra çikolatalı Trüfleri hava almayan bir kapta, buzdolabında bir hafta kadar saklayabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😋😋😋