Kapat

Çikolatalı Trüf Topları

Anasayfa
Tatlı Çikolatalı Trüf Topları

Bir tür çikolata şekerlemesi olan “çikolatalı trüf” ün temelinde ganaş vardır. Günümüzde, özellikle Kuzey Amerika’da neredeyse çikolata kaplanmış her şeye ‘trüf’ deniyor. Ancak, gerçek bir çikolatalı trüf’ün olmazsa olmazı Ganaş’tır.

Adını, kıymetli trüf mantarından alan bu enfes çikolatalı şekerlemenin bilinen üç tipi var. Amerikan trüfü, Avrupa trüfü, İsviçre trüfü.

Amerikan ve Avrupa usulü trüf, krema içermemesi yönünden raf ömrü daha uzun olan trüflerdir. Ancak, İsviçre usulü trüf, diğerlerine göre daha çok talep edilmektedir.

Trüf iç malzemesine; ister kek katın, ister katmayın, dışını ister geleneksel olarak kakao tozuyla kaplayın, isterseniz pudra şekeriyle; ama ne yaparsanız yapın mutlaka yüksek kakao kitlesi içeren kaliteli çikolata ve kaliteli krema kullanın.

Trüf yapımında kullanılan kremanın tereyağ oranı, genellikle % 36-40 olarak kabul ediliyor. İyi malzeme ve ganaş’ı dinlendirmeye yetecek bir sabırla, enfes çikolatalı trüf’ler yapmak mümkün.

Son bilgi olarak; trüf’ün temeli ganaş dedik. Ganaş da, çikolatanın ısıtılmış krema içinde eritilmesiyle elde ediliyor. (Bazen de içine, bir ufak parça tereyağ ekleniyor.) Ganaşta kullanılan çikolata-krema oranı, farklı tariflerde çeşitlilik gösterse de temel alınan ölçü bire bir. Yani 100 gram çikolata için, 100 ml. krema.

Malzemelerimiz: (30 adet için)

  • 250 gram bittersweet çikolata (%70 kakao oranı),
  • 250 ml. krema,
  • 3 çorba kaşığı vişne marmeladı,
  • yeteri miktarda kakao tozu (süslemek için),
  • yeteri miktarda ince çekilmiş ceviz içi (süslemek için),

Yapılışı:

1- Çikolatayı küçük parçalara ayırın ve ısıya dayanıklı derince bir karıştırma kabına alın. Kakao tozu, ince çekilmiş ceviz ve kullanılacak diğer süsleme malzemelerinin her birini, ayrı birer kaseye koyun.

2- Kremayı küçük bir soslukta, ocak üstünde kısık ateşte ısıtın ve tam kaynama noktasına geldiğinde, (asla kaynatmadan) ocaktan alın.

İlginizi Çekebilir:  Kremalı San Sebastian Cheesecake Tarifi

3- Ganaşı için ; sıcak kremayı, çikolatanın üzerine dökün ve 1-2 dakika bekledikten sonra bir spatula yardımıyla çikolata tamamen eriyene kadar karıştırın. Marmeladı ekleyerek, pürüzsüz bir kıvama gelene kadar karıştırmaya devam edin. Yapılan ganaşı, daha küçük bir kaseye aktarın ve oda ısısına gelmesini bekleyin. Veya, 4-5 saat ya da bir gece boyunca buzdolabında bekletin.

4- Ganaş katılaşıp, şekillendirilmesi kolay bir kıvama geldiğinde buzdolabından çıkartın ve 10 dakika kadar dışarıda dinlendirin. Sonra, küçük süsleme kaşıkları yardımıyla (minik kavun-karpuz topları oluşturan kaşıklar) ya da tatlı kaşığıyla koparacağınız parçaları, elinizle gelişi güzel yuvarlayın. Bu aşamada biraz hızlı çalışmanız gerekir. Çünkü ganaş, elinizin ısısıyla kısa sürede yumuşayabilir. Böyle bir durumda, bir süre daha buzdolabında bekletmeniz ve işleme öyle devam etmeniz gerekecektir.

5- Yuvarlayarak şekil verdiğiniz trüf toplarını, ayrı kaplarda hazırda bekletilen kakao tozuna (ya da ince çekilmiş cevize, hindistan cevizine, toz Antep fıstığına vb…) bulayıp, yağlı kağıt serili tepsiye yerleştirerek, buzdolabında dinlendirin.

6- Daha sonra çikolatalı trüflerinizi hava almayan bir kapta, buzdolabında bir hafta kadar saklayabilirsiniz. Afiyet olsun…