Ev Yapımı Kayısı Reçeli….

✅ Ev Yapımı Kayısı Reçeli….

Kahvaltı denince akıllara ilk gelen lezzetlerden biri de elbette ki reçellerdir. Peki, bu lezzet için kayısı reçelinden öteye giderek değişik reçel tarifleri denemek isteyenler nelerle karşılaşabilir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😂😂😂

Malzemelerimiz:

  • 2 kilo kayısı,
  • 2 kilo şeker,
  • ½ tatlı kaşığı limon tuzu,

Yapılışı:

1- Kayısıları yıkayıp, çekirdeklerini çıkartın ve tercih edeceğiniz büyüklükte dilimleyerek derin bir tencereye koyun.

2- Sonra, üzerine 1 kilo toz şekeri dökerek kapağını kapatın ve 12-15 saat kadar beklemeye alın. Daha sonra kayısılar şekerlenince ocağa alıp, yaklaşık 45 dakika kadar pişirin.

3- Kayısılar pişerken üzerinde oluşan köpükleri, reçelin ekşime yapmaması için kaşıkla alıp atın.

4- Kaynayan reçeli ocaktan indirmeden 10 dakika önce, limon tuzunu ilave edin.

5- Reçel yoğunlaşınca ocaktan alıp, soğumaya bırakın.

6- Soğuyan reçelleri kavanozlara koyun ve uzun süre kullanılması için kapağını sıkıca kapatın. Reçel servis edilmeye hazırdır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-77.png

✅ Reçel Yapmanın Püf Noktaları…

Kahvaltı denince akıllara ilk gelen lezzetlerden biri de elbette ki reçellerdir. Peki, bu lezzet için kayısı reçelinden öteye giderek değişik reçel tarifleri denemek isteyenler nelerle karşılaşabilir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😂😂😂

✅ Reçel ve turşu kavanozlarının temizliği nasıl yapılmalı?

🌱 Kullanacağınız kavanozları kaynayan su dolu bir tencereye koyup kaynatıp, iyice durulayın.

🌱 Kavanoz kapaklarını kaynayan su dolu bir tencereye koyup yaklaşık 5 dakika kaynatıp, temiz bir maşa ile sudan alın.

🌱 Kavanozları ve kapakları temiz bir mutfak havlusu üzerine sıralayın ve süzülmesini bekleyin ve gerekiyorsa 100-130 derecelik bir fırın içinde bekleterek kapakların tam olarak kurumasını sağlayın.

İlginizi Çekebilir:  Mürdüm Eriği Reçeli Tarifi....

🌱 Bez ile silmeyin. Çünkü, bezden üzerlerine iplikçikler geçebilir.

✅ Dondurulmuş meyveler ile reçel yapılabilir mi?

🌱 Dondurulmuş meyvelerle de tüm yıl boyunca birçok yaratıcı tarif hazırlayabilirsiniz. Meyveler donmuş halde kısa bir süre çözülmeye bırakılmalıdır. Meyveler çözülürken bıraktıkları sular da hazırlıkta kullanılmalıdır.

🌱 Özellikle meyvelerin bol olduğu aylarda reçel ve marmelat pişirmeye zamanınız yoksa meyveleri porsiyonlar halinde dondurabilir ve daha sonraki mevsimlerde dondurucudan çıkartıp taze reçeller hazırlayabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-72.png

✅ Sadece tek bir çeşit meyve mi kullanmalıyım?

🌱 Birbirine uyumlu, yakıştırdığınız birden fazla çeşit meyveyi karıştırarak reçel, marmelat ve jel hazırlayabilirsiniz.

🌱 Örneğin kayısı, şeftali ve nektarini karıştırıp marmelat yapabilirsiniz, çilek, vişne, ahududu karışımından reçel, elma suyu ve kavun suyunu karıştırarak jel hazırlayabilirsiniz.

🌱 Böylece buzdolabınızda az kalan meyveleri değerlendirmiş olacak ve ortaya farklı lezzetler çıkartmış olacaksınız.

✅ Çeşitli otlar ve baharatlar ekleyebilir miyim?

🌱 Taze ve kurutulmuş aroma verici otları ve baharatları kullanarak farklı lezzetlerde yaratıcı reçeller ve marmelatlar hazırlayabilirsiniz. Bu malzemeler reçele en son aşamada eklenmelidir. Böylece aromaları ve renkleri daha kalıcı olur.

🌱 Bu nedenle özellikle taze olanlar önceden yıkanıp kurulanmalı üzerlerinde su damlacığı ve nemlilik kalmamalıdır. Baharatları ve otları kullanırken kullanılan miktara dikkat edilmelidir.

🌱 Miktar meyvenin tadını örtmeyecek, sadece destekleyecek kadar olmalıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-73.png

✅ Çiçekler kullanabilir mi?

🌱 Aromalı, yenilebilir çiçeklerden yararlanılabilir. Örneğin ıhlamur çiçeği, lavanta ve gül yaprakları ile reçel hazırlayabilir veya lezzet katması için diğer reçellerde kullanabilir, jellere görsel güzellik katabilirsiniz.

✅ Reçel kavanozu neden ters çevrilmeli?

🌱 Reçel kavanoza doldurulup steril edilmiş burgulu kapanan metal kapak ile sıkıca kapatıldıktan sonra ters çevrilip bir süre bu şekilde bekletilir. Böylece sıcağın etkisi ile kapak vakum yapıp hava almayacak bir duruma gelir.

İlginizi Çekebilir:  Alman Usülü Cheesecake

🌱 Kavanozun içinde marmelat veya jel varsa ters çevrilmiş şekilde soğuyuncaya kadar bekletilebilir. Taneli reçel söz konusu ise meyvelerin eşit dağılımı için soğuyuncaya kadar, kavanoz yarım saat ara ile alt üst çevrilerek bekletilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-74.png

✅ Reçeldeki renk değişikliği nasıl engellenir?

🌱 Meyve ve sebzeler yapılarında doğal boyalar bulundururlar, doğal boyalar da ışık ve ısıdan çok çabuk etkilenirler. Tada etkisi olmasa da ışık ve ısının etkisi ile reçellerde kararma veya açılma olabilir.

🌱 Görsel olarak iştah açamayan bu durumu önlemek için daha reçel yapmadan önce meyvelerin ısı, ışık gibi dış etkenlerden fazla etkilenmemiş olanları seçilmelidir, yani ne hiç olgunlaşmamış ham meyveler, ne de çok fazla olgunlaşmış çürümeye yüz tutmuş meyveler olmamalıdır.

🌱 Hazırlanan reçelin uygun ortamlarda depolanması önemlidir. Kavanozların karanlık ve serin bir yerde saklanmaları reçelin raf ömrüne etki eder.

🌱 Ayrıca kavanoz açıldıktan sonra, kapağı kapalı olarak buzdolabında saklanmalıdır. Kavanoz kapakları açık durduğu sürece havanın etkisi ile reçelin renginde değişim olabilir.

✅ Reçel, Marmelat ve Jel ne anlama gelir?

🌱 Küçük taneli meyvelerin kullanılması veya büyük meyvelerin küçük parçalar haline getirilmesi sonucunda hazırlanana reçel, meyve püresi ile hazırlanan marmelat, meyve suyu ile hazırlanana ise jel denilmektedir.


İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok