Kapat

Hatay’ın Buz ve Dondurma Tatlısı: Haytalı

Anasayfa
Tatlı Hatay’ın Buz ve Dondurma Tatlısı: Haytalı

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, süt ve nişastayla yapılan Haytalı Tatlısı, havaların da ısınmasıyla birlikte ilgi görmeye başladı. Hatay’da yerli ve yabancı turistler tarafından da yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Muhallebisi, süt ve nişasta karıştırılarak hazırlanan ve gül suyu ile tatlandırılan “Haytalı”, Antakya’lıların yaz aylarında serinleme seçeneklerinin başında geliyor.

Dondurması ise, mevcut olan dondurmalardan apayrı bir tat ve serinletici şekilde hazırlanıyor. Gül suyu da, sağlığa zararsız kendine özel boyası ve aromalar kullanarak yapılıyor. Haytalı’nın yapıldığı bakır kazan da en ufak bir kararma olması halinde hemen kalaylanıyor.

Süt pişerken nişasta ekleniyor. Karışımın donması ile tepsiye açılıyor. Kaselere doldurduktan sonra soğumaya bırakılıyor ve hemen ardından buzdolabında muhafaza ediliyor.

Daha sonra dilimler halinde kesilir. Kesilen dilimler, Haytalı kaselere (veya tabaklara) koyuluyor. Süt ile nişastadan yapılan Haytalı’nın üzerine buz veya dondurma koyulup, gül şurubu da ilave ediliyor. Ayrıca ceviz içi ve badem ile süslenerek daha lezzetli hale getiriliyor.

İlginizi Çekebilir:  Atıştırmalık Ballı Çikolatalı Kurabiye....