Kapat

Mısır Nişastalı Pepeçura

Anasayfa
Tatlı Mısır Nişastalı Pepeçura

Pepeçura, Doğu Karadeniz’de üzümlü muhallebiye verilen isim. Bazı bölgelerde “termon” olarak da bilinir. Bu muhallebinin asıl sırrı, ana maddesi olan kokulu kara üzümdür. Karadeniz’in güzel kokulu bu üzüm türü, kolay büyüyen bir türdür. Kokusuyla mest eder. Ağustos’un ikinci yarısında olgunlaşır ve toplanmaya başlanır.

Üzüm şırasından yapılan Pepeçura’nın, üzüm pekmeziyle yapılanı da vardır. Mevsiminde üzümler taze iken Pepeçura yapılır, kışın ise pekmezinden “ekşaş” denen versiyonu hazırlanır. Üzüm şırasının dışında; su, toz şeker, mısır unu ve mısır nişastası da bulunur. Küflenene kadar dolapta bekletilebilir, küfünü sıyırıp yemek ise daha makbuldür.

Doğu Karadeniz’de Ağustos ayının sonunda, hemen hemen bütün sofralarda bulunur ve tatlı olarak ikram edilir. Hafif mayhoş, hafif tatlı ve ferahlatıcı bir lezzeti vardır.

Malzemelerimiz:

  • 1 kilo siyah üzüm,
  • 5 su bardağı su,
  • 1 su bardağı toz şeker,
  • 4 yemek kaşığı mısır nişastası, 

Yapılışı:

Siyah üzümü iyice yıkayalım ve tanelerine ayıralım. Üzümleri geniş bir kaba alıp, üzerine 1 bardak şeker ekleyelim ve bir kaşık yardımıyla da bastırarak ezelim. Sonra, 4 bardak suyu ekleyip karıştırıp, tencereye alalım ve kaynatalım.

Ocaktan aldıktan sonra, üzüm suyunu süzgeçten geçirelim. Süzülmüş üzüm suyunu, 1 bardak suda erittiğimiz mısır nişastasıyla birlikte pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştıralım.

Nişastalı üzüm suyunu tekrar tencereye boşaltalım ve ocağa koyalım. Sürekli karıştırarak yoğunlaşana kadar pişirelim. Sonra, porsiyonluk kaplara sıcak sıcak boşaltalım ve buzdolabında iyice soğutarak katılaşmasını sağlayalım. Üzerini üzüm ve nane yapraklarıyla süsleyerek servisimizi yapalım. Afiyet Olsun…