Misk Kokulu Güllaç Baklavası

✅ Misk Kokulu Güllaç Baklavası

Baklava, ağır bir tatlı olduğu için hemen tüketilemez. Bu durumda tazeliğini koruyabilmesi için iyi bir şekilde saklanması gerekiyor. Bazı durumlarda baklava, bir gün ya da bir hafta boyunca rahatlıkla saklanabiliyor. Fakat baklavanın ilk günkü tazeliğini koruması için bazı önemli noktaları bilmek gerekiyor. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Porsiyon: 10-12 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 10 adet güllaç yaprağı,
  • 4 yemek kaşığı gül suyu,
  • 2 su bardağı süt,
  • 1 parça misk,
  • 1 kase dövülmüş badem,
  • 1 kase dövülmüş fındık,
  • 2 su bardağı su (şerbeti için),
  • 2 su bardağı şeker (şerbeti için),

Yapılışı:

1- Şerbeti için, su ve şekeri ocakta kaynamaya bırakın.

2- Sütü ısıtıp, içine gül suyu ve Misk ekleyerek iyice karıştırın.

3- Gül suyu ve Misk karışımında önce güllaç yapraklarının 5 tanesini ıslatıp, tepsiye yayın. Üzerine, dövülmüş badem ve fındıkları serpiştirin.

4- Sonra 5 kat daha güllaç yaprağını gül suyu karışımında ıslatıp, üzerine yayın ve sonra güllacı dilimleyin.

5- Son olarak üzerine kaynar şerbeti dökerek, 15 dakika kadar demlenmeye bırakın.

6- Sonra, üzerini tercih edeceğiniz ürünlerle süsleyerek servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun.. .😅😅😅

✅ Baklava Nasıl Olmalı?

🌱 Baklavanın iyisi, insanın beş duyusu ile test edilerek anlaşılabilir. Görme duyusu ile test iyi baklava, daha vitrinde, tepside kendisini belli eder.

1- İyi pişmiş baklavanın rengi, altın sarısına çalar. Baklava diri görünmeli ve iştah çekmelidir.

2- Baklava tepsisinin boşalan yerlerinde fazla şerbet birikmişse, baklavanın ağır çekmesi için gereğinden fazla şerbet verilmiş olabilir. İyi baklavada şerbet kararında olmalı, baklavayı hem kilo olarak, hem tat olarak ağırlaştırmamalı.

3- İyi bir baklavaya çatal batırıldığında, bir hışırtı duyulur. Bu, yufkanın ince açıldığını ve baklavanın iyi piştiği anlamına gelir. Yufkası ne kadar ince açılmış olursa, baklava o kadar iyi olur.

İlginizi Çekebilir:  Çikolata Parçacıklı Balkabağı Kurabiyesi

4- Baklava ağza yaklaştırıldığında, buruna mis gibi sade tereyağı, harç olarak kullanılan ceviz veya fıstığın kokusu gelmelidir.

5- İyi baklava, her şeyden önce iyi ham maddeden oluşur. Tat alma ve dokunma duyusu ile test baklavanın iyisi, kötüsü, asıl yenmesi sırasında belli olur. İyi baklava ağızda dağılır ve damakta eşsiz bir tat bırakır. Mideye de dokunmaz.

✅ Baklava Nasıl Saklanmalıdır?

🌱 Baklava, ağır bir tatlı olduğu için hemen tüketilemez. Bu durumda tazeliğini koruyabilmesi için iyi bir şekilde saklanması gerekiyor. Bazı durumlarda baklava, bir gün ya da bir hafta boyunca rahatlıkla saklanabiliyor. Fakat baklavanın ilk günkü tazeliğini koruması için bazı önemli noktaları bilmek gerekiyor.

🌱 Baklava, çok şeker içeren bir tatlı olduğu için buzdolabında saklamak çok doğru bir saklama yöntemi değildir. Çünkü, baklava buzdolabına konduğu zaman hızlı bir şekilde daha da şekerleniyor. Bu durumda baklavanın tadı bozuluyor ve şeker oranı artıyor.

🌱 Bu nedenle baklavayı buzdolabı yerine hem kuru hem de serin olan ortamlarda saklamak gerekiyor. Ancak, baklavanın güneş görmemesi ve nemli olan ortamlarda saklanmaması gerekiyor. Aksi takdirde çok hızlı bir şekilde bozulabiliyor.

🌱 Almış olduğunuz baklava kuru baklava ise şerbetsiz oluyor. Bu tür baklavayı, kuru ve serin ortamlarda çok daha uzun bir süre boyunca ve çok daha kolay bir şekilde saklayabilirsiniz.

🌱 Ancak şerbetli olan klasik baklavaların şekerlenme olasılığı yüksek oluyor. Bu nedenle, baklavaları olabildiğince hızlı bir şekilde tüketmek gerekiyor.

🌱 Eğer hızlı bir şekilde şerbetli baklavayı tüketemiyorsanız kuru ve serin olan bir ortamda saklamanız oldukça önemlidir. Bu şekilde saklanan şerbetli baklavalar 3 ile 5 gün boyunca tazeliğini koruyor.

🌱 Evde yaptığınız baklavanın daha uzun süre dayanmasını isterseniz tatlınızın şerbetine limon koyabilirsiniz. Limon, şerbetin zaman içerisinde kristalleşerek şekerlenmesini önlüyor. Limon kullanımı hem tatlınıza hoş bir aroma kazandırıyor hem de tatlınızın şerbetini uzun süre muhafaza ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Çikolatalı Trüf Topları

🌱 Ancak, baklavayı çok daha uzun vadede saklayabileceğiniz tek yöntem buzdolabınızın derin dondurucu kısımları. Baklavayı, vakumlu kaplarda ya da ağzı kapalı poşetlerde derin dondurucu içinde saklarsanız taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

🌱 Ancak, bu durumda dikkat edilmesi gereken, baklavanın şerbetini koymadan önce derin dondurucuya koymaktır. Buzluktan çıkarıp şerbeti döktüğünüzde ise ilk günkü tazeliğini koruyor olacaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun.. .😅😅😅

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı aof-1-1.png

Yazar

Yeni tarifler denemeyi seven, dünya mutfağına ilgi duyan bir galaktik dünya insanı. Patates diyarının efendisi...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol