Kapat

Nişastalı Portakallı Pelte….

Anasayfa
Tatlı Nişastalı Portakallı Pelte….

Nişastalı Portakallı Pelte….

Pelte, nişasta, şeker ve su karışımının, kimi zaman içine meyve suyu da katılarak hafif ateş üzerinde karıştıra karıştıra pişirildikten sonra soğutulmasıyla yapılan bir tür tatlı çeşidimizdir.

Porsiyon: 2-3 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 3-4 adet iri portakal,
  • 3 çorba kaşığı dolusu buğday nişastası,
  • 1 büyük çay bardağı toz şeker,

Yapılışı:

1- Bir tencereye, portakalların hepsini sıkın.

2- Portakal suyunun üzerine nişasta ile şekeri ilave ederek karıştırın.

3- Sonra, tencereyi ocağa koyun ve çırpıcı yardımıyla kaynayana kadar karıştırın. Pelte, kaynayınca ocağı kapatın.

4- Pelteyi kaselere (tahminen küçük 5 kase) koymadan önce, kaseleri sudan geçirin (dilimleyerek servis yapmak istiyorsanız küçük bir cam tepsiye alın) ve soğuduktan sonra tabaklara ters çevirip servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😀😀😀

Portakalın Besin Değerleri ve Çeşitleri

1- İçerdiği “C” vitamini ile vücut direncini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kışın portakal tüketimi soğuk algınlığı ve gribin önlenmesine yardımcı olur.

2- Yüksek tansiyonu ve kollestrolü düşürür.

3- Damar sertliği ve tıkanıklılığını önlemede yardımcı olur.

4- Kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur.

Portakal Çeşitleri

Washington Navel

1886 yılında Brezilya’nın Bahia yöresinde Celesta portakalından doğal mutasyon sonucu elde edilmiştir. Ülkemize 1945 yılında girmiştir.

Çekirdeksiz bir çeşittir. Çiçek tozu oluşturmadığı için tozlayıcıya ihtiyacı yoktur. Depolamaya ve taşımaya elverişlidir. Ocak ayında olgunlaşan çeşittir.

Çok soğuk ve rüzgarlı geçen dönemlerde meyve dökümleri artar. Ekololoji istekleri bakımdan seçicidir. Sahil kesimlerinde iç kesimlere göre daha kaliteli olur.

Dünyadaki en iyi Washington Navel portakalları Mersin bölgesinde üretilmektedir. Hem iç pazarda hem de dış pazarlarda aranan başlıca standart çeşitlerden bir tanesidir. Mevsime yayma amacıyla başka çeşitler ortaya çıkmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Bitter Çikolatalı Renkli Drajeli Kurabiye....

Moro Kan Portakal

Türkiye’ye girişi 1937 yılında olmuştur. Meyveler ağaçta salkım şeklinde bulunur. Meyvenin renklenmesi iklim koşullarına göre değişkenlik gösterebilir.

Kan portakalları arasında en koyu renkli ve en erkenci olan çeşittir. Meyvenin hasat zamanı Aralık ayında başlayıp Şubat ayına kadar devam eder.

Şubat ayından sonra meyve kalitesinde bozulmalar görülebilir. Ayrıca bu aydan sonra meyvenin taşımaya dayanıklılığı da azalmaktadır. Verimli bir çeşit olup ağaçları orta büyüklüktedir. Adaptasyon sıkıntısı yoktur. Ticari anlamda çekirdeksiz bir çeşittir.

Finike Yerlisi

1870-1872 yıllarında Finike yöresine Rodos’tan getirildiği söylenmektedir. Meyve şekli mahsul durumuna göre değişken olabilir. Meyve tutumu az ise beyzi şekil, çok ise yuvarlak şekil hakim olmaktadır.

Meyve suyu oranı yüzde 38-46 arasında olan bu çeşit, çekirdekli olduğundan ağaç üzerinde uzun süre kalabilir.

Hasat mevsimi Mart-Nisan ayları olup, sofralık ve sıkmalık olarak tüketime uygundur. 

Bahçe sayısı hızla azalan bu tür, yerini genel olarak Washington Navel’e bırakmaktadır.

Valencia

1860 yılında doğal mutasyon sonucu İspanya’da elde edilmiştir. Toplam sıcaklık gereksinimi yüksektir. Tropik ve semitropik sıcaklık toplam süresi yüksek olduğundan erken olgunlaşır.

Subtropik koşullarda genelde çiçek dönemiyle meyve olgunluk dönemi çakışmaktadır. Semitropik koşullarda Ocak -Şubat ayında olgunlaşır. Subtropik koşullarda Mart ayı içerisinde olgunlaşır ve uzun süre ağaçta kalır.

Uzun süre ağaçta bırakılırsa yeniden yeşillenme görülebilir. Sulu ve aromalı bir çeşittir. Dilim zarları kalındır. Ticari anlamda çekirdeksizdir. Meyveleri küçüktür.

Yüksek sıcaklığa en dayanıklı portakal çeşididir. Kendine verimli bir çeşittir. Kapama bahçe yapılabilir. Tozlayıcıya ihtiyaç yoktur. Meyveleri ağaç üzerinde homojen dağılmıştır.

Bu çeşidin birçok klonu olup aralarında en yaygın olanı Midknight ve Delta’dır. Diğerleri Cutter, Campbell, Cutter, Rhade Red, Frost ve Olinda’dır.

İlginizi Çekebilir:  5 Çayınız İçin Cevizli ve Havuçlu Kek

Vitamin Deposu Portakal Şerbeti Nasıl Yapılır?…

Hastalandıkça portakal, mandalina gibi içinde bol miktarda C vitamini olan narenciye tüketiyoruz. Bu durumda en iyisi taze sıkılmış portakal suyu fakat her zaman da taze portakal suyu bulmak mümkün olmuyor. Bu nedenle, hem kendinize hem de misafirlerinize ikram etmek için portakal şerbeti hazırlayabilirsiniz. Şerbetin şekerini istediğiniz ölçüde koyabilir yada gerekirse daha sonra biraz sulandırarak tüketebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günleriniz olsun… Afiyet olsun…👍👍👍

Malzemelerimiz:

  • 1.5 kilo portakal, 
  • 1.5 su bardağı toz şeker, 
  • 8 su bardağı içme suyu,  

Yapılışı: 

1- Büyükçe bir tencerede, su ile toz şekerini birlikte koyulaşana kadar kaynatın ve sonra ocaktan indirin.

2- Portakalların suyunu sıkın ve önce süzgeçten sonra da tülbentten geçirin.

3- Koyulaşan şuruba portakal suyunu da ekleyip, 1-2 taşım birlikte kaynatın ve sonra ocaktan alıp soğumaya bırakın.

4- Soğuduktan sonra buzdolabında bekletin ve servisinizi soğuk olarak yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😋😋😋