Kapat

Osmanlı Mutfağından Helva-i Hakani Tatlısı…

Anasayfa
Tatlı Osmanlı Mutfağından Helva-i Hakani Tatlısı…

Osmanlı Mutfağından Helva-i Hakani Tatlısı..

Osmanlı’nın meşhur helva sohbetlerinde ikram edilen bir helva çeşidiydi. Bu gelenek, Edirne’de II. Dünya Savaşı yıllarına kadar ruhuna uygun ritüelleriyle devam ettirilmiştir. Bu tarihlerden sonra neredeyse tamamen unutulmuşken, son senelerde nostaljik yaklaşımlarla yeniden canlandırılmaya çalışılmaktadır.

Doğum yeri Edirne Sarayı olan Fatih Sultan Mehmed’in de çok sevdiği helvalar arasında Helva-i Hakani olduğu ifade edilmektedir. Edirne Mevlevihanesi postnişinlerinden Şeyh Han Ali Eşref Dede bu damak çatlatan helva ile ilgili olarak;

“ Süt ile balı beraber kaynatmak ve sütü başka balı başka kaynatıp her birin süzüp ikisin meyane haşlamak münasp olur. Ve nişastasının pişmesi zor olmakla üç dört dakika önce tencereye koyup ve sonra unu ve iki üç dakika geçtikten sonra pirinç ununu koymak münasip ve hoş olur.” ifadesini kullanıyor.

1844 Tarihli Melceü’t Tabbahin (Aşçıların Sığınağı) isimli yemek kitabında bu tarifi şu şekilde anlatmıştır :

“Tarım kıyye elenmiş dakik-i has,yanm kıyye nişasta, yarım kıyye pirinç unu hazır edeler. Ba’dehuyarım kıyye revgan-ı sadeyi bir helvahane tencere içinde eritip işbu mecmu-ı dakikleri alıştırarak yağın içine koyup adeta meyanesi gelince karıştırıldıkta üç kıyye asel veya kestirilmiş şeker ve iki kıyye süt hemen kaynar iken meyanenin üzerine bütün bütün döküp der-akap ağzını kapayıp bir çeyrek terkten sonra açıp kepçenin tersi ile iyice ezip tabaklara vaz birle eki buyrula.” (Mehmet Kamil, Melceü’t-Tabbahin, sene 1844, s. 54)

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Porsiyon: 6 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 1 çay bardağı un,
  • 1 çay bardağı buğday nişastası,
  • 1 çay bardağı pirinç unu,
  • 6 çay bardağı süt,
  • 2 çay bardağı bal,
  • 150 gram kaymak,
  • 150 gram tereyağı,
  • 1 çay bardağı soyulmuş badem,

Yapılışı:

1- Sütü, bir tencerede orta ateşte ısınmaya bırakın ve içine balı ilave ederek karıştırın.

İlginizi Çekebilir:  Anadolu Mutfağı Tatlarından Aşure....

2- Diğer bir tencerede tereyağını eritin ve içine bademleri atıp biraz kavurun.

3- Üzerine, unları (un+pirinç unu+buğday nişastası) ilave edin ve kavurmaya devam edin. Rengi, altın sarısı olana kadar kavurun.

4- Kıvamı köpük köpük olduğunda, sıcak sütü tencereye dökün ve helva sütü çekip toplayana kadar karıştırmaya devam edin.

5- Helva toparlandığında ocağı kapatın ve kaymağı, parça parça helvaya ekleyerek yedirin.

6- Kapağını kapatın ve 5-6 dakika kadar dinlendirdikten sonra, servis tabaklarında üzerine bir kaşık bal gezdirerek servisinizi yapın. Afiyet olsun…😁😁😁