Kapat

Ramazan Sofralarının Baş Tacı Hurma….

Anasayfa
Tatlı Ramazan Sofralarının Baş Tacı Hurma….

Ramazan Sofralarının Baş Tacı Hurma….

Ramazanda sofralarının vazgeçilmezi olan hurmanın bilmediğimiz pek çok faydası var. Ramazan ayı dışında da düzenli olarak tüketilen 2-3 adet hurmanın vücudunuza birçok olumlu etkisi olacaktır.

Lezzetli olmasıyla birlikte birçok hastalığa şifa olan hurma, gün içinde kaybedilen enerjiyi yerine getirecektir.

Bununla birlikte, tatlı ihtiyacını karşılayacak en etkili seçenekler arasında yerini alan hurmayı tüketmek için birçok sebep bulunuyor.

✅ Tokluk Hissi Yaratıyor…

İçerisinde bulunan vitamin ve minarelerin yanı sıra, diyet lifleri bakımından oldukça zengin olan hurma, mide boşalmasını geciktirmekte ve gün içinde ihtiyaç duyduğunuz vitamin ile minarelleri karşılamaktadır.

Bu sebeple uzun süreli tokluk hissi oluşturan hurma, iştah kontrolün sağlanmasına da destek oluyor. Sahurda tüketilecek 2- 3 adet hurma gün içinde oldukça tok tutacaktır.

✅ Tatlı İhtiyacını Gideriyor…

Uzun süre aç kalmak kan şekerinin düşmesine neden olur. Kan şekeri seviyesini normale getirmek, boşalan depoları yeniden doldurmak için iftarda tatlı besinlere yönelmekteyiz. Bu noktada hurma, tatlı ihtiyacınızı giderecek en sağlıklı besin.

Fakat, fazla hurma tüketimi kan şekerinde dengesizliklere ve kilo artışına neden de olabilir.

Bundan dolayı, iftar ya da sahurda tüketeceğiniz hurma sayısının 2 ya da 3’ten fazla olmamasına özen gösteriniz.

✅ Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor…

Hurmanın bileşiminde yer alan, vitamin ve karotenoitlerin yanı sıra, büyük bir antioksidan kaynağı olması bağışıklık sisteminizin güçlenmesine destek olurken sizleri olası pek çok hastalığa karşı da korumaktadır.

✅ Kabızlığın Önlenmesine Yardımcı Oluyor…

Ramazan ayında su tüketiminin azalması birçok probleme neden olmaktadır. Bunların başında ise kabızlık geliyor.

Lif bakımından yüksek bir besin olan hurma, kabızlığı önlemek açısından oldukça etkili olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Osmanlı'da Helva Kültürü...
✅ Enerjinin Düşmesini Önlüyor…

Besin tüketiminin azaldığı ramazan günlerinde enerjinizin düşmesi çok normal. Enerji seviyesinin düşük olması ise halsizlik, yorgunluk gibi sorunları beraberinde getirmekte.

Hurma, sahip olduğu B6, B1 ve B2 gibi vitaminleri sayesinde enerjinizin düşmesini önlerken, zinde ve sağlıklı olmanızı sağlamaktadır.

Sağlıklı ve mutlu olmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😇😇😇