Kapat

Salep ile Evde Dondurma Yapalım

Anasayfa
Tatlı Salep ile Evde Dondurma Yapalım

Günümüzde artık 4 mevsimde tüketilen ve ancak özellikle yaz aylarının gözdesi olan soğuk ve serinletici dondurma tatlısını sizler için yapalım istedik. Sağlık için birçok yararı bulunan salep, su ve sütle birleşince şişerek lezzetli bir tat ortaya çıkarıyor. Kıvam verici özelliğiyle de dondurma yapımında eşsiz bir ham madde olarak kullanılıyor. Doğal salep tozlarıyla, evde kendi doğal dondurmamızı da kolaylıkla yapabiliriz. Ev dondurması yapmaya başlayalım mı? Cevabınız evet ise, ocağın başına bekliyoruz…

Malzemelerimiz:

  • 1 litre tam yağlı süt,
  • 1 su bardağı toz şeker,
  • 1 tatlı kaşığı doğal saf salep tozu,
  • 1 paket vanilya,

Yapılışı:

1- Doğal salep tozu ve toz şeker ile vanilyayı, bir kap içerisinde birbiriyle iyice harmanlanacak şekilde karıştırın.

2- Bu karışıma bir miktar süt ekleyerek, salep ve şeker ile vanilyanın süt içerisinde iyice karışmasını sağlayın.

3- Sonra, kalan sütün tamamını geniş bir tencereye alın ve normal ateşte kaynatmaya başlayın.

4- Süt kaynar iken, hazırlayıp kenara koyulan salep tozu, toz şeker ve vanilya karışımını yavaş yavaş kaynamakta olan süte ilave edin, bir yandan da tencereyi karıştırın.

5- İçerisine tüm malzemeler eklenen süt, tam olarak kaynadıktan sonra ocağın ateşini kısın ve karışımı savura savura karıştırın. Kıvamı yerinde bir dondurma yapabilmenin en önemli püf noktası, bu karıştırma şeklindedir.

6- Yaklaşık 20 dakika boyunca kısık ateşte, ara ara bu karıştırma işlemini yaptıktan sonra tencerenin altını kapatın ve 5-10 dakika süresince de ocak kapalı şekilde yine karıştırın.

7- Bunun sonrasında, hazırlanmakta olan dondurmayı ılımaya bırakın. Karışım ılıdıktan sonra, bir kaba aktarın ve kapalı şekilde dolabın dondurucu bölümüne kaldırın.

8- Dolapta, 1 saat bekledikten sonra dondurucudan çıkartın ve çırpmaya başlayın.

9- Daha sonra tekrar dondurucuya kaldırın ve yine 1 saat geçtikten sonra çıkarıp yine çırpmaya, şayet çırpılmıyorsa bu sefer de karıştırmaya ya da dövmeye başlayın.

İlginizi Çekebilir:  Kışa Hazırlık İçin: Şeker Şurubunda Şeftali

10- Bu işlemi, saatte bir kere dondurma iyice donup kıvamını alıncaya ve artık hiçbir şekilde karıştırılmayacak hale gelinceye kadar devam edin. Bu süre yaklaşık 4-5 saati bulabilir.

11- Bu işlemlerin sonunda, kıvamı oturan ve lezzetli bir tada sahip olan dondurma yenmeye hazırdır.

12- Hiçbir katkı maddesi içermeyen ve tamamen doğal olarak hazırlanan ve içerisinde ne olduğu bilinen dondurmayı ister kuplarda, ister de külahlarda servis yapın. Afiyet olsun…