Bitter Çikolatalı Süt Reçelli Brownie

✅ Bitter Çikolatalı Süt Reçelli Brownie

Benmari Usulü; Bir kaba biraz su koyun ve eritmek istediğiniz çikolatayı da su kabından daha küçük bir kaba koyun. Çikolatayı koyduğunuz kabı, su dolu kabın içine koyun. Su, çikolatanın bulunduğu kabı aşmayacak şekilde olmalıdır. Tencerenin altını yaktığınızda su ısınmaya başlar ve ısıyla da çikolata erir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🥛🥛🥛

Porsiyon: 8-10 kişilik,

Malzemelerimiz:

 • 200 gram un,
 • 200 gram bitter çikolata
 • 250 gram tereyağı,
 • 40 gram kakao,
 • 4 adet yumurta,
 • 400 gram esmer şeker,
 • ¼ tatlı kaşığı kabartma tozu,

Süt Reçeli İçin:

 • 3 su bardağı toz şeker,
 • 2 litre süt,
 • 1 çay kaşığı karbonat,
 • 2 çubuk vanilya,

Yapılışı:

1- Süt reçeli için geniş bir tencerede süt, esmer şeker ve çubuk vanilyaları karıştırıp, ısıtın.

2- Sonra, üzerine karbonatı ekleyerek kısık ateşte 1 saat kadar kaynatın.

3- Vanilya çubuklarını tencereden çıkartın ve karışım koyu karamel rengini alana kadar 1,5-2 saat pişirin.

4- Tereyağı ve çikolatayı bir tencerede “benmari” usulü eritin.

5- Ayrı bir karıştırma kabında yumurtaları, şeker ile çırpın. İçine un, kabartma tozu ve kakao ekleyerek karıştırmaya devam edin. Sonra, üzerine tereyağlı çikolatayı ekleyin.

6- Karışımın yarısını fırın kabına dökün ve üzerine, süt reçelinin yarısını dikkatli bir biçimde yayın.

7- Tekrar üzerine, çikolatalı karışımdan dökün ve bunun da üzerine kalan süt reçelini yayın.

8- Önceden 180 derecede ısıtılan fırında, yaklaşık 40 dakika kadar pişirerek servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🥛🥛🥛

✅ Benmari Usulü Çikolata Eritme

*Benmari (Bain Marie) Fransızca’dan dilimize geçmiş bir kelimedir. Isıyla doğrudan temas etmesi istenmeyen besinler için kullanılan bir yöntemdir. Örneğin çikolata eritmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

*Bir kabın içine biraz su koyun ve eritmek istediğiniz çikolatayı da su kabından daha küçük bir kaba koyun. Çikolatayı koyduğunuz kabı, su dolu kabın içine koyun. Su, çikolatanın bulunduğu kabı aşmayacak şekilde olmalıdır. Tencerenin altını yaktığınızda su ısınmaya başlar ve ısıyla çikolata da erir.

*Bu yöntemde, kullanılacak kap çok önemlidir. Uygun ve doğru bir tencereyle daha kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Tereyağlı Petek Kurabiye

*Yöntemin püf noktası ise, üst üste gelen iki kabın birbiriyle temas etmemesidir. Dıştaki kabın içine konulan, yani eritmek istediğiniz malzemenin bulunduğu kabın içine su girmemelidir. Buna özen göstermelisiniz. Aksi durumda erittiğiniz malzemeye su karışır.

Sonuç olarak Benmari, gıdanın içinde bulunduğu kabın su dolu başka bir kap içine oturtularak alttaki suyun buharıyla yavaş yavaş pişirilmesi işlemidir.

✅ Benmari Usulü Nasıl Yapılır?

1- Isıya dayanıklı bir genişçe bir tencerenin yarısını geçmeyecek şekilde su ile doldurup ısıtın.

2- Tencerenin (veya kabın) içine, dibi suya değmeyecek şekilde biraz daha küçük ve yine ısıya dayanıklı ikinci bir kap koyun.

3- Üstteki kabın içine çikolatayı (pişirilecek ya da eritilecek besini) koyun.

4- Kabı ocağa koyun ve kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirme/eritme işlemi yapın. Su buharının ısısı sayesinde çikolatalarınız yavaş yavaş eriyerek kullanıma hazır hale gelecektir.

5- Bu yöntemde kullanılan iki kabın da ısıyı çabuk iletmeyen malzemeden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Emaye saklama kapları bu yöntem için uygun değildir.

✅ Benmari usulü çikolata eritme püf noktaları

1- Benmari usulü çikolata eritirken dikkat etmeniz gereken ilk nokta kullandığınız kabın ısıya dayanıklı olmasıdır.

2- Diğer bir nokta ise kullandığınız kabın içerisine su girmeyecek yükseklikte olması gerekmektedir.

3- Benmari usulü erittiğiniz çikolatanız çok katı olduysa içerisine bir kaç damla sıvı yağ ekleyerek açabilirsiniz. Ancak, sıvı yağ eklediğiniz çikolatanız daha akışkan olacak ve sıvı yağ eklenmemiş haline göre daha zor donacaktır.

✅ Benmari usulü eritilmiş çikolatayı nerelerde kullanabilirim?

1- İlk olarak benmari usulü erittiğiniz çikolataya yaptığınız kurabiyelerinizin sadece üzerini batırabilir ya da tamamını benmari usulü eritilmiş çikolata ile kaplayabilirsiniz. 

2- Benmari usulü erittiğiniz çikolatayı krema sıkma torbasına ya da buzdolabı poşetinin içerisine koyup ucunu delerek kurabiyelere desen verebilir ve pastalarınızı süsleyebilirsiniz.

3- Benmari usulü erittiğiniz çikolatayı farklı kalıplara koyup dondurarak istediğiniz şekilde çikolatalar elde edebilirsiniz. Ancak içerisine sıvı yağ eklememiş olmanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Bitter Çikolatalı ve Kahveli Kek

4- Özellikle soğuk ortamlarda eriyen çikolatanızın tekrar donabilme ihtimalini de dikkate almalısınız. O nedenle erimiş çikolatanızı mümkün olduğu kadar kısa sürede kullanmanızı öneririz.

✅ Kap Seçimizi Doğru Yapın

*Benmari usulü çikolata eritme yönteminde kap seçimi oldukça önemlidir.

*Çikolatayı koyacağınız kabın, ısı iletimi ideal seviyede olmalı ki kısa sürede daha net bir sonuç alınabilsin.

*Emaye kaplar benmari usulü eritme yöntemi için hiç uygun değil, ama camdan üretilmiş geniş kaplar rahatlıkla tercih edilebilir.

✅ Çikolata Koyduğunuz Kap, Isınan Su ile Teması Olmamalıdır

*Eritme aşamasında çikolatanızı koyduğunuz kap ile tencereyi birbirine çok yaklaştırmamalısınız. Çünkü, ani bir hareket esnasında çikolatanızın yer aldığı kap, suya değebilir.

*Özellikle derinliği az olan kaplarda bu durumu yaşama ihtimaliniz daha fazladır. O nedenle bu duruma mümkün olduğu kadar dikkat etmelisiniz.

*Aksi taktirde su buharında erimiş çikolatanızın lezzeti ve kıvamı değişir.

✅ Çikolatanın Kalitesi Çok Önemlidir

*Benmari usulü çikolata eritme tekniğinde kullanacağınız çikolata seçiminde kaliteye önem vermelisiniz. Kaliteli bir çikolata seçimi yapmanız hem kıvam hem de tat açısından daha güzel bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

*Pastane lezzetlerini aratmayacak tatta kakaolu bir pasta yapmak isteniyorsa” bitter çikolata” tercih etmelisiniz.

✅ Buzdolabını Nasıl Kullanmalıyız?

🌱 Buzdolabı ve dondurucumuzu düzenli olarak temizleyelim ve sıcaklıklarını düzenli olarak kontrol edelim. Buzdolabımızın sıcaklığı 4 ⁰C ve altında olmalı.

🌱 Gıdalarımızı saklarken “ilk giren ilk çıkar” kuralını uygulayalım. Mesela iki yumurtamız vardı ve bir kutu yumurta daha aldık. Yemek pişirirken önce mutlaka daha önceden kalan o iki yumurtamızı kullanalım.

🌱 Çiğ ürünleri; pişmiş yemeklerin ve hazır yemeklerin altında ayrı bir rafa koymalıyız.

🌱 Gıdalarımızı aralarında soğuk hava geçişini sağlayacak şekilde aralıklı olarak yerleştirmeliyiz.

🌱 Pişirdiğimiz büyük porsiyonlu yemekleri ve tatlıları sıcakken buzdolabına asla koymamalıyız. Bu hem buzdolabımıza hem de buzdolabında sakladığınız gıdalarımıza zarar verir.

🌱 Buzdolabı kapısını mümkün olduğunca kapalı tutmalıyız. Hem ürünlerimizin aynı soğuklukta kalması, hem de elektrik enerjisiden tasarruf etmek için.

🌱 Çapraz bulaşmayı önlemek için gıdalarımızı kapaklı kaplar içinde buzdolabına yerleştirmeliyiz.

İlginizi Çekebilir:  Pekmez ve Çam Fıstıklı İrmik Helvası

✅ Dondurucuyu Nasıl Kullanmalıyız?

🌱 Daha düşük sıcaklık koşulları gerekmiyorsa dondurucumuzun sıcaklığını -18 ⁰C’ye ayarlayabiliriz. Dondurucumuzun sıcaklığını da düzenli aralıklarla kontrol etmeliyiz.

🌱 Dondurucumuza asla sıcak ürün koymamalıyız.

🌱 Dondurucumuzu da soğuk hava geçişini engelleyecek şekilde aşırı doldurmamalıyız, gıdalarımızı aralıklı olarak yerleştirebiliriz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-36.png

✅ Mutfak Dolabını Nasıl Kullanmalıyız?

🌱 Gıdalarımızı oda sıcaklığında depolayacağımız yerleri serin, kuru ve temiz tutmalıyız.

🌱 Kiler veya dolaplarımıza hava giriş çıkışı olduğundan ve rutubet olmadığından emin olmalıyız. Gıdalarımızı direkt güneş ışığından da korumalıyız.

🌱 Gıdalarımızı yerden ve eğer mümkünse duvardan 15 cm uzaklıkta depolamalıyız. Su veya haşerelerin zarar veremeyeceği şekilde sağlam ve dayanıklı kaplarda saklamalıyız.

✅ Gıdaları Nasıl Saklamalıyız?

🌱 Satın aldığımız gıdaların etiketlerini dikkatlice okuyalım ve ürünlerimizi mutlaka etikette belirtilen koşullar altında saklayalım.

🌱 Mikroorganizmaların çoğalmasını yavaşlatmak ve gıdalarımızı daha uzun süre taze ve güvenilir tutmak için bazı gıdalarımızı buzdolabında saklamamız şart. Bunlar süt, et gibi etiketlerinde “Son Tüketim Tarihi” (STT) olan ve etiketinde buzdolabında muhafaza edilmesi gerektiği belirtilen gıdalar.

🌱 Çiğ et, tavuk ve balıkları kısa süre içinde tüketmeyeceksek -18 C’de dondurmalıyız.

🌱 Yumurtalarımızı yıkayıp yerleştirmek bozulma süresini kısaltıyor. Sadece görünür kirleri yumuşak bir bezle temizlemeli, yıkamak istiyorsak, kullanmadan hemen önce yıkamalıyız.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-37.png

🌱 Hububatlar, kolay muhafaza edilebilen dayanıklı gıdalardır. Buzdolabımızda yerimiz azsa, örneğin pirinç, un ve bulguru serin, kuru ve karanlık ortamlarda, diğer gıdalara oranla daha uzun süre saklayabiliriz.

🌱 Patates, sarımsak, kuru soğan, yer elması ve balkabağı gibi kök sebzelerini de buzdolabında saklamamamız gerekiyor aslında. Bu sebze ve meyveleri delikli kaplarda, direk güneş ışığına maruz bırakmadan serin bir ortamda saklayabiliriz.

🌱 Elma, kayısı, üzüm, şeftali, nektar, kavun, incir gibi bazı meyveler olgunlaşma hormonu olarak bilinen etilen gazı salgılar.

🌱 Etilen gazına hassas olan muz, armut, erik, domates, lahana, havuç, salatalık, taze fasulye gibi sebze ve meyveler bu gazdan etkilenerek daha hızlı çürürler.

🌱 Dolayısıyla bu iki grubun birlikte durmalarına müsaade etmemeliyiz.

Yazar

Yeni tarifler denemeyi seven, dünya mutfağına ilgi duyan bir galaktik dünya insanı. Patates diyarının efendisi...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol