Kapat

Tatlıların Şahı Geldi: Ev Baklavası… 

Anasayfa
Hamur İşi Tatlıların Şahı Geldi: Ev Baklavası… 

Tatlıların Şahı Geldi: Ev Baklavası…

İyi baklava, her şeyden önce iyi ham maddeden oluşur. Tat alma ve dokunma duyusu ile test baklavanın iyisi, kötüsü, asıl yenmesi sırasında belli olur. İyi baklava ağızda dağılır ve damakta eşsiz bir tat bırakır.

Malzemelerimiz:

  • 1 kilo baklavalık un,
  • 400 gram margarin (eritilmiş),
  • 4 adet yumurta,
  • 3 su bardağı dövülmüş ceviz içi,
  • 1 tane limonun suyu,
  • 1.5 kilo toz şeker,
  • yeteri kadar tuz,
  • 5 su bardağı su,

Yapılışı:

1- Şerbeti için , tencerede toz şeker ile 4 bardak suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra, üzerine limon suyu ekleyin ve şerbeti soğumaya bırakın.

2- Diğer yanda; un, yumurta ve tuz ile suyu beraber yoğurun. Hamurdan, çok ince 12 adet yufka açın.

3- Yağlanan tepsiye, 6 adet yufkanın aralarına eritilmiş margarin sürün ve üst üste dizin. Sonra, üstteki yufkanın üzerine dövülmüş cevizi serpiştirin.

4- Geri kalan 6 adet yufkayı da, serpilen cevizlerin üzerine ve daha önce yufkalara yapılan uygulamayı aynen yapın. Yufkaların en üstüne kalan eritilmiş yağı (ceviz serpmeyin) gezdirin.

5- Baklavayı önce diklemesine, daha sonra çapraz olarak veya tercihe göre başka şekilde keserek, dilimleyin.

6- Sonra, önceden 180 derecede ısıtılan fırında, 20-25 dakika üzeri kızarana kadar pişirin ve üzerine soğuk şerbeti gezdirin.

7- Baklava şerbetini iyice çektikten sonra, üzerini çekilmiş fıstık ile süsleyerek (veya başka ürünle) servisini yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…😅😅😅

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-2.png

Baklava Nasıl Olmalı ?

Baklavanın iyisi, insanın beş duyusu ile test edilerek anlaşılabilir. Görme duyusu ile test İyi baklava, daha vitrinde, tepside kendisini belli eder. İyi pişmiş baklavanın rengi, altın sarısına çalar. Baklava diri görünmeli ve iştah çekmelidir.

Baklava tepsisinin boşalan yerlerinde fazla şerbet birikmişse, baklavanın ağır çekmesi için gereğinden fazla şerbet verilmiş olabilir. İyi baklavada şerbet kararında olmalı, baklavayı hem kilo olarak, hem tat olarak ağırlaştırmamalı.

İlginizi Çekebilir:  Peynirli Kek
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-5.png

İşitme duyusu ile test iyi bir baklavaya çatal batırıldığında, bir hışırtı duyulur. Bu, yufkanın ince açıldığını ve baklavanın iyi piştiği anlamına gelir. Yufkası ne kadar ince açılmış olursa, baklava o kadar iyi olur.

Koku alma duyusu ile test Baklava ağza yaklaştırıldığında, buruna mis gibi sade tereyağı, harç olarak kullanılan ceviz veya fıstığın kokusu gelmelidir.

İyi baklava, her şeyden önce iyi ham maddeden oluşur. Tat alma ve dokunma duyusu ile test baklavanın iyisi, kötüsü, asıl yenmesi sırasında belli olur. İyi baklava ağızda dağılır ve damakta eşsiz bir tat bırakır. Mideye de dokunmaz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-4.png

Baklava Nasıl Saklanmalıdır?

Baklava, ağır bir tatlı olduğu için hemen tüketilemez. Bu durumda tazeliğini koruyabilmesi için iyi bir şekilde saklanması gerekiyor. Bazı durumlarda baklava, bir gün ya da bir hafta boyunca rahatlıkla saklanabiliyor. Fakat baklavanın ilk günkü tazeliğini koruması için bazı önemli noktaları bilmek gerekiyor.

Baklava, çok şeker içeren bir tatlı olduğu için buzdolabında saklamak çok doğru bir saklama yöntemi değildir. Çünkü, baklava buzdolabına konduğu zaman hızlı bir şekilde daha da şekerleniyor. Bu durumda baklavanın tadı bozuluyor ve şeker oranı artıyor.

Bu nedenle baklavayı buzdolabı yerine hem kuru hem de serin olan ortamlarda saklamak gerekiyor. Ancak, baklavanın güneş görmemesi ve nemli olan ortamlarda saklanmaması gerekiyor. Aksi takdirde çok hızlı bir şekilde bozulabiliyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-6.png

Almış olduğunuz baklava kuru baklava ise şerbetsiz oluyor. Bu tür baklavayı kuru ve serin ortamlarda çok daha uzun bir süre boyunca ve çok daha kolay bir şekilde saklayabilirsiniz. Ancak şerbetli olan klasik baklavaların şekerlenme olasılığı yüksek oluyor. Bu nedenle, baklavaları olabildiğince hızlı bir şekilde tüketmek gerekiyor. Eğer hızlı bir şekilde şerbetli baklavayı tüketemiyorsanız kuru ve serin olan bir ortamda saklamanız oldukça önemlidir. Bu şekilde saklanan şerbetli baklavalar 3 ile 5 gün boyunca tazeliğini koruyor.

İlginizi Çekebilir:  Bademli, Havuçlu ve Yulaflı Kurabiye...

Evde yaptığınız baklavanın daha uzun süre dayanmasını isterseniz tatlınızın şerbetine limon koyabilirsiniz. Limon, şerbetin zaman içerisinde kristalleşerek şekerlenmesini önlüyor. Limon kullanımı hem tatlınıza hoş bir aroma kazandırıyor hem de tatlınızın şerbetini uzun süre muhafaza ediyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-7.png

Ancak, baklavayı çok daha uzun vadede saklayabileceğiniz tek yöntem buzdolabınızın derin dondurucu kısımları. Baklavayı, vakumlu kaplarda ya da ağzı kapalı poşetlerde derin dondurucu içinde saklarsanız taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak, bu durumda dikkat edilmesi gereken, baklavanın şerbetini koymadan önce derin dondurucuya koymaktır. Buzluktan çıkarıp şerbeti döktüğünüzde ise ilk günkü tazeliğini koruyor olacaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…👍👍👍