Kapat

Trakya Mutfağındaki Osmanlı Tatlısı Levzine…

Anasayfa
Tatlı Trakya Mutfağındaki Osmanlı Tatlısı Levzine…

Trakya Mutfağındaki Osmanlı Tatlısı Levzine…

Levzine (Nevzine); Osmanlı Saray Mutfağı’nın sevilen bir tatlısıdır. Helvalar, yöre mutfağında kendine geniş yer bulur. Özellikle Edirne ve Kırklareli’de üretilen helvalar ve şekerlemeler. Doğumda, ölümde, düğünde ve bayramlarda geleneğe adını vermiş “Helva Sohbetleri” nde derin kökler vardır.

Osmanlı Sürnamelerinde adından “Helva-i Levzine” diye sıkça bahsedilen bu tatlıya, 1539 yılında Kanuni’nin şehzadelerinin Edirne Sarayı’ndaki ziyafet yemeğinde rastlanmakta . Levzine’nin saray mutfağının etkisiyle Edirne yöre mutfağında yer bulmuş olması anlaşılabilir bir durumdur. Yörede “Ballı Badem Helvası (veya tatlısı)” diye adlandırılır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Malzemelerimiz:

 • 2 su bardağı çekilmiş badem,
 • 5 yemek kaşığı bal,
 • yeteri kadar tane badem (üzeri için),
 • yeteri kadar toz Antep fıstığı (üzeri için),
 • 2 çay bardağı su,

Yapılışı:

1- Kısık ateşdeki kalın döküm tabanlı tencereye, un gibi ince çekilen iç badem ve bal ile suyu koyun.

2- Bir çırpma teliyle sürekli karıştırın ve suyu çekilene kadar bal ile badem ununu birbirine özleştirin.

3- Helva kıvamına geldiğinde, Levzine’yi (tahminen ateşin kuvvetine göre 20-25 dakika) ocaktan alın. Sonra, 2-2,5 cm kalınlığında bir kaba dökün.

4- Serince bir ortamda (veya buzdolabında) kesilecek hale gelene kadar bekleyin.

5- Sonra, lokmalık baklava dilimi şeklinde kesin. Her bir dilimin üzerine, yağsız bir tavada kavrulmuş iç bademi batırın.

6- Üzerine, toz Antep fıstığı serpiştirerek servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😁😁😁

Bademin Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?

Badem; gülgiller familyasına ait olan badem ağacının meyvesidir. Badem ağacının neredeyse her yerde yetişme gibi bir özelliği vardır. Acı badem, asla kuruyemiş ya da bir meyve değildir. Bilinçsiz tüketimlerde zehirlemeye neden olabilir. Acı bademin, 2-3 tane yendiği takdirde idrar söktürücü, öksürük kesici ve kurt düşürücü gibi faydalı özellikleri bulunur.

İlginizi Çekebilir:  Muharrem Ayına Özel Aşure Tatlısı....

Acı bademin fazlası vücudu zehirleyebilir. O yüzden de yan etkisi 10 adet acı badem yemek bağırsak bozukluğuna, 20 adet ise zehirlenmelere neden olabilir. Mümkün oldukça az yemek gerekir. Zehirlenme meydana gelirse, sarımsaklı cacık yenmesi önerilir ve acilen doktora gitmek gerekir

Acı bademin faydaları saymakla bitmez ancak fazla tüketildiği zaman zehirlenme görülebileceği ifade ediliyor. Acı bademi günde 2-3 adetten fazla tüketmemekte fayda vardır.

İlginizi Çekebilir: Damakları Çatlatan Lezzet: Kaburga Dolması Tarifi Lütfen Tıklayınız….

Acı Badem Bitkisi Yan Etkileri Nelerdir

*10 adet acı badem yenilmesi mecburiyetinde bağırsak bozukluğuna, 20 tane tüketilmesinde ise zehirlenmelere yol açabilir.

*Acı Bademin Uygulanışı Tedavisi için mümkün oldukça az tüketmek gereken bitki türleri içerisindedir.

*Zehirlenmeye maruz kalınırsa hemen sarımsaklı cacık tüketilmesi fayda sağlayacaktır.

*Zehirlenmede hemen acil olarak bir doktora gidilmelidir.

Acıbadem Yağı Nedir?

Yağ oranı açısından zengin olan badem bitkisinden üretilen yağlar; “acıbadem yağı” ve “tatlı badem yağı” olarak ikiye ayrılmaktadır. Tüketiciye tıbbi özellikler sunan acıbadem yağı, yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılmaktadır. Günümüzde genellikle cilt ve saç bakımında kullanılan acıbadem yağı, zengin besin içeriği sayesinde vücudumuza farklı açılardan fayda sağlıyor.

Acıbadem Yağı Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Nemlendirici özellikleri ile öne çıkan acıbadem yağı, özellikle kuru cilt tipine sahip kişilerin gönül rahatlığı ile kullanabileceği bitkisel yağ çeşitlerinden biridir. Zengin besin içeriği sayesinde insan vücuduna birçok açıdan fayda sağlayan “acıbadem yağı” nın faydaları:

 • Nemlendirici etkisi sayesinde özellikle kış aylarında cildinizin nem dengesini sağlayarak cildinizin kurumasının önüne geçiyor.
 • Öksürüğün giderilmesinde etkili olan acıbadem yağı, mukusların açılmasını sağlayarak solunum yolu rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı oluyor.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Acıbadem yağı, vücudunuzda bulunan kurtların düşürülmesine etkili oluyor.
 • Acıbadem yağı, düzenli tüketilmesi, kan şekerinin yükselmesini sağlayarak üşümenize engel oluyor.
 • Hoş bir kokuya sahip olan acıbadem yağı teneffüs edildiğinde yorgunluğu giderici bir özellik gösteriyor.
 • Vücudunuzda stres oranının düşürülmesini sağlayan acıbadem yağı, sinirli ruh halinin giderilmesinde de etkili oluyor.
 • Makyaj yapmadan önce cildinize masaj yaparak acıbadem yağı uygulamanız, cildinizi makyaja hazırlayacaktır.
İlginizi Çekebilir:  Tereyağlı Vanilyalı Pasta....

İlginizi Çekebilir: Diyet Yemeğiniz: Fırında Karışık Sebzeler.. Lütfen Tıklayınız….

 • Acıbadem yağı, makyajın temizlenmesinde de etkilidir.
 • İçerisinde yüksek miktarda bulunan E vitamini sayesinde acıbadem yağı, ciltteki kırışıklıkların, akne ve sivilce lekelerinin giderilmesinde etkili oluyor.
 • Acıbadem yağı, zengin içeriği sayesinde güneşten oluşan yanıkların giderilmesinde de etkili oluyor.
 • Sindirim sistemini rahatlatan acıbadem yağı, kabızlığın giderilmesinde de etkili oluyor.
 • Çatlayan dudaklarınıza birkaç damla acıbadem yağı sürüp masaj yapmanız halinde dudaklarınızın sağlığını koruyabilirsiniz.
 • Saçlar üzerinde de olumlu etkiler gösteren acıbadem yağı, saç derisinde oluşan kepek probleminin giderilmesinde etkilidir. Acıbadem yağı bunun yanı sıra saçlarınızın sağlıklı bir biçimde uzamasına olanak da sağlıyor.

Acıbadem Yağı Nasıl Kullanılır?

Acı badem yağı cilde nasıl uygulanır,  saça nasıl uygulanır merak edilmektedir. Kullanım alanları oldukça geniş olan acıbadem yağı, vücudumuza birçok fayda sağlıyor. Bu şifalı yağı, haricen cildinize masaj yaparak uygulayabileceğiniz gibi şampuanınıza, saç kreminize ya da banyo suyunuza ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Acıbadem yağını içerek kullanmayı düşünüyorsanız öncesinde doktorunuza danışmanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Acıbadem yağını sabah kahvaltılardan sonra bir su bardağı suyun içerisine 3 veya 4 damla damlatarak içebilirsiniz.

Acı badem yağı ile tatlı badem yağı arasındaki farklar nelerdir?

Badem yağları genel olarak tatlı badem ürünleri kullanılarak üretilmektedir. Fakat bazı ürünler de acı bademden elde edilir. Temelde tatlı badem ile acı badem arasında benzerlikler olsa da tatlı badem yağı sabit yağ sınıfına girmektedir. Yine tatlı badem yağı içinde faydalı yağ asitleri bulunur. Ancak, acı badem yağında yağ asitleri bulunmaz ve bu yüzden”esansiyel” sınıfına girer.

İlginizi Çekebilir: Fajita Nedir? Nasıl Yapılır?.. Lütfen Tıklayınız….