Kapat

Edirne Mutfağının Tatlısı Lokma’nın Tarifi…

Anasayfa
Hamur İşi Edirne Mutfağının Tatlısı Lokma’nın Tarifi…

Edirne Mutfağının Tatlısı Lokma’nın Tarifi…

Yapımı kolay şerbetli tatlıların başında lokma yer almaktadır. Trakya’da özellikle düğün ve mevlüt yemekleri ile bayram arifelerinde yapılan şerbetli tatlılardandır.

Trakya-Edirne mutfağında yassıca ve ortası delikli hazırlanır, hamuru cıvık tutulur. Bu hamuru kopartıp kızgın yağ dolu tencereye atmak el çabukluğu ve maharet ister. Çok çabuk kızardığı için delikli kevgirle sürekli takip edilmesini gerektirir.

LokmaPişirmek

Çok miktarda hazırlanacak ise, odun ateşi üzerine oturtulmuş büyükçe pilav tencerelerinde ve kızgın yağda pişirilir. Hemen yanında şerbet kabı bulunur. Ortası delikli lokmayı kızgın yağdan çıkartmak için, bastona benzeyen ucu kıvrık uzunca demir çubuklar kullanılır. Şerbetle buluşan tatlının üzerine bir fiske tarçın gezdirmek yine Trakya yöresine özgüdür. Sağlık ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…

Malzemelerimiz:

  • 2 su bardağı un,
  • 1 yemek kaşığı yaş maya,
  • 2 yemek kaşığı tereyağ (veya margarin),
  • 2.5 su bardağı şeker,
  • 1/2 adet limon suyu,
  • yeteri kadar sıvı yağ,
  • bir fiske tuz,
  • 2 su bardağı su,

Yapılışı:

1- Bir yoğurma kabında, unun ortasını havuz gibi açın ve ortasına yaş maya ile ılık su ekleyerek parmak uçları ile mayayı açın.

2- Üzerini unla örterek mayanın çözülmesini bekleyin.

3- Unun ortasını yeniden açın ve oda sıcaklığında bekletilmiş tereyağ, bir fiske tuz ile çok az daha ılık su ilave ederek hamuru yoğurun. Kulak memesi kıvamında yoğurulan hamurun üzerini bir bez ile örterek dinlenmeye bırakın.

4- Bir tencerede şeker, su ve limon suyu ile ağdalı bir tatlı şerbeti hazırlayın. Tatlı şerbetini bir kenarda soğumaya bırakın.

5- Derince bir tencereye bolca sıvıyağ koyup, yağı kızdırın.

6- Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartıp, baş parmağımızla ve işaret parmağınız arasında sıkıştırıp, hamurun orta yerini delikli hale getirin (lokma tatlısını illaki delikli hale getirmeden yuvarlak ceviz büyüklüğünde bezeler halinde de kızartabilir ve delikli kepçeyle kenara alabilirsiniz).

7- Lokma hamurunu, kızgın yağda çevire çevire kızartın. Delikli kepçeyle aldığınız lokmaların fazla yağını silkeleyip süzdürüldükten sonra soğumuş şerbet kabının içine atın. Şerbetin içinde, 4-5 dakika kalan lokmaları servis tabağınıza alın.

İlginizi Çekebilir:  Tatlı Krizi Tutanlara Hızlı Tarif: Sütsüz İrmik Helvası

8- Servis tabağına alınan lokmaların üzerine, bir kaşıkla biraz daha şerbet gezdirin. Afiyet olsun…