Kapat

Trakya’nın Edirne Mutfağından Acıbadem Kurabiyesi…

Anasayfa
Tatlı Trakya’nın Edirne Mutfağından Acıbadem Kurabiyesi…

Trakya’nın Edirne Mutfağından Acıbadem Kurabiyesi…

Farklı yöre mutfaklarında rastlanan Acıbadem kurabiyesi, Edirne mutfağında da kendine sağlam bir yer edinmiştir. Yörede, kaliteli badem yetiştiriciliği yapılması nedeniyle, badem ile hazırlanan Badem Ezmesi, Edirne Bademli Kurabiyesi ve Kavala kurabiyesi gibi ürünler yöre mutfağında yer almıştır. Acıbadem kurabiyesini de, bu kurabiye zenginliğinden ayrı düşünmemiz mümkün olmayacaktır. Afiyet olsun…

Malzemelerimiz:

  • 200 gram badem içi,
  • 1.5 su bardağı toz şeker,
  • 4 adet yumurta akı,
  • 4 yemek kaşığı nişasta,
  • kurabiyeler adedi kadar badem içi (üzeri için),
  • 4 damla acı badem özütü (yoksa limon suyu ),

Yapılışı:

1- Badem içini, havanda (veya rondo ile) un haline getirin. Tencereye, yumurtaların akını ve şeker ile badem ununu alın.

2- Karışımı kısık ateşte, tahta kaşıkla sürekli çevirerek 10-12 dakika kadar (asla kaynatmayın) pişirin ve sonra ocaktan kenara alın.

3- Kenara alınan sıcak karışımı, karıştırarak soğuturken içine nişasta ile acı badem özütünü (yoksa limon suyu) ekleyip özleştirerek boza kıvamında bir karışım elde edin.

4- Yağlı kağıt serili fırın kabına, kaşık ya da pasta torbası yardımı ile kurabiye büyüklüğü elde edebilecek miktarda karışımdan koyun. Acıbadem karışımı yarı akışkan olduğu için, kurabiyeler yayvan olacaktır.

5- Kurabiyelerin üzerine, birer tane kabuğu soyulmuş badem içi koyun ve 140 derecede ısıtılan fırında, rengi çok dönmeyecek kadar fırınlayın.

6- Kurabiyeleri, fırın tepsisinden alın ve sonra soğumaya bırakın, aksi halde kurabiyeler dağılabilir.

7- Soğuyan Acıbadem kurabiyelerini, servis tabağınıza alın ve ikramınızı yapın. Afiyet olsun…

İlginizi Çekebilir:  Fındık Kremalı ve Kakaolu Sufle