Kapat

Yaz Tatlınız Yulaflı Soğuk Sütlaç

Anasayfa
Tatlı Yaz Tatlınız Yulaflı Soğuk Sütlaç

Tatlı yemeyi bırakmanıza rağmen yine gözleriniz etrafınızda tatlı arıyor. Ama şekerli ve pirinçli bir tatlı da istemiyorsunuz. Peki, tam da size göre farklı bir sütlaç tatlısını beraber yapmaya ne dersiniz? Gelin şimdi beraber yapalım…

Malzemelerimiz:

  • 1 litre süt,
  • 1 çay bardağı yulaf ezmesi,
  • 2 çorba kaşığı buğday nişastası,
  • yeteri kadar şeker veya bal veya kuru-yaş meyveler,

Yapılışı:

Sütün yarım bardağını ayıralım ve geri kalanın hepsini tencereye koyalım ve kaynatalım. Kaynayınca, yulaf ezmesini içine ekleyelim ve orta ateşte karıştırarak pişirelim.

Sonra, daha önce ayırdığımız 1 bardak süte nişastayı ekleyip, karıştıralım ve kaynar sütten 1-2 kaşık alıp bu karışıma ilave ederek ılımasını sağlayalım.

Daha sonra nişastalı karışımı, yavaş yavaş yulaflı süt karışımına karıştırarak ilave edelim ve 10 dakika daha karıştırarak pişirelim. 

Son olarak, sütlacı tatlandıracak malzemeyi (bal veya şeker) veya daha önce sütte bekletilerek blendırdan geçirilmiş kuru meyvelerden (kuru üzüm, hurma, gün kurusu vb.) veya blendırdan geçirilmiş taze meyvelerden (incir, kavun, muz vb.) ekleyelim ve karıştırarak pişirelim. Tatlandırmada kullanılacak malzemenin seçimi, tamamen sizlerin ağız tadına ve isteğinize kalmıştır.

Piştikten sonra ocağı kapatalım ve kaselere koyarak soğumasını bekleyelim. Soğuk olarak servisini yapalım. Afiyet olsun.