Kapat

Resimdeki Baharatları Ne Kadar Tanıyorsun?

Anasayfa
Test Resimdeki Baharatları Ne Kadar Tanıyorsun?

1- Keskin ve yakıcı bir tadı vardır. Yağlı salamuraları tatlandırmak için kullanılır.

Doğru! Yanlış!

Siyah hardal ya da sarı hardal bitkilerinin tohumları ya da bu tohumların öğütülmüş hali baharat olarak kullanılır. Keskin ve yakıcı bir tadı vardır. Lahana turşusu ve yağlı salamuraları tatlandırmak için kullanılır. Tarçınla karıştırılırsa iyi bir iştah açıcıdır.

2- Sezonu bir yıldır. Pastırma Çemeni'nin baharatı için, olmazsa olmazı dır.

Doğru! Yanlış!

Mayıs-Haziran ayları arasında, beyaz ve pembemsi renkli çiçekleri açan, 40-60 cm. boyunda, otsu bir bitkidir. Sezonu bir yıldır. Pastırma Çemeni'nin baharat karışımı için olmazsa olmaz baharattır.

3- Acımsı ve bol aromatik tadı vardır. Yaprakları şifalı ot olarak, tohumları ise baharat olarak kullanılır.

Doğru! Yanlış!

Çemen, pastırma çemeni baharat karışımları için olmazsa olmazdır. En sık kullanıldığı bölge olan Yozgat ve Kayseri’deki yerel ismi Çaman otudur. Çemen tozu, çemenotu bitkisinin tohumlarının kurutulmasıyla elde edilir. Acımsı ve bol aromatik tadı vardır. Çemen bitkisinin yaprakları şifalı ot olarak, tohumları ise baharat olarak kullanılır.

4- Yaprakları çorba, balık ve et gibi yemeklere koku vermesi içinde kullanılır. Çay olarak da içilir.

Doğru! Yanlış!

Defne yaprakları çorba, balık, et gibi yemeklere koku vermek içinde kullanılır. Defne çay ve natürel ilaç yapımında da kullanılır. Yaprakları uçucu yağ yönünden zengindir. Göz sağlığının korunması için kritik bir önemi olan A vitamini bakımından oldukça zengin olan defne yaprağı, pek çok göz sorunundan korunmak ve göz hastalıklarına yakalanma riskini düşürmek için kullanılabilir.

5- Bol "C vitamini" içerir. Mideyi kuvvetlendirir, iştah açar ve hazmı kolaylaştırır.

Doğru! Yanlış!

Kırmızı biber bol "C vitamini" içerir. Mideyi kuvvetlendirir, iştah açar, hazmı kolaylaştırır. Bol idrar söktürür. Kusmayı önler, mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler. Kırmızı biber’in başta grip ve soğuk algınlığına faydalıdır. Vücudun özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı olan direncini artırır. Portakaldan daha fazla miktarda "C vitamini" içerir.

6- Yeşil olarak yetişme dönemine giren meyveler, olgunlaştığında kırmızı renk alırlar. Büyüklükleri ve şekilleri itibariyle mercimeği andırırlar.

Doğru! Yanlış!

Çalı görünümüne sahip olan bitki, ince bir gövdeye sahiptir. Yeşil olarak yetişme dönemine giren meyveler olgunlaştığında kırmızı renk alırlar. Büyüklükleri ve şekilleri itibariyle mercimeği andırırlar. Türkiye’de en çok Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilir.

7- Küre şekilli, buruşuk yüzeyli, unsu ve siyahımsı meyvedir. Baharat olarak kullanılması için kurutulup, toz şekline getirilmeli.

Doğru! Yanlış!

Karabiber, küre şekilli, buruşuk yüzeyli, unsu ve siyahımsı meyvelerdir. Öğütülmemiş meyveye “tane biber” denir. Karabiber, bu meyvelerin kurutulup, baharat şeklinde kullanılması amacıyla elde edilen toz şeklidir. Bağırsaklarda kokuşmayı ve gazı önler. Kansızlığı giderir. İştah açıcıdır.

8- Tatlı veya tuzlu yemeklerde kullanılabilir. Dört mevsim yapraklarını dökmez.

Doğru! Yanlış!

Bu baharat, tatlı veya tuzlu yemeklerde kullanılabilir. Sert ve acı tadına karşın hoş bir kokuya sahiptir. Yenibahar dört mevsim yaprak dökmez. Bitkisi olgunlaştıktan sonra kurutularak baharat olarak kullanılmak üzere hazırlanır. Meyveleri henüz yeşilken toplanır ve güneşte kurumaya bırakılır. Kuruma işlemi renk kahverengiye döndüğünde gerçekleşmiş olacaktır.

9- Diğer ismi, Zingiber'dir. Salgın hastalıklara karşı direncinizi artırır.

Doğru! Yanlış!

Zencefil’in diğer ismi, Zingiber'dir. İştahsızlık, hazım zorluğu, mide ve bağırsakta aşırı gaz ve ishallerde çok fayda verir. Salgın hastalıklara karşı direnci artırır. Boğazda anjinde faydalıdır.

10- Besinlere hem lezzet, hem de renk katan bir baharattır.

Doğru! Yanlış!

Zerdeçal, baharat olarak geniş kapsamda besinlere hem lezzet, hem de renk katan bir baharattır. Midede şişkinlik ve hazımsızlık tedavisinde kullanılıyor. Sedef hastalığında ağız yoluyla ve cilt üzerine sürülerek kullanıyor.

Daha mutfağa yeni alışıyorsunuz herhalde!!! Ama ümitsiz olmayın. Biraz ilginizi artırmanız gerek 🙂
İyi durumdasınız. Bravo size. Daha iyi olmaya yakınsınız 🙂
Baharatı bilen kişi konumuna gelmişsiniz.

Sonuçlarınızı Paylaşın: