Kapat

Karanfilli Kırmızı Pancar Turşusu Tarifi…

Anasayfa
Turşu-Sirke Karanfilli Kırmızı Pancar Turşusu Tarifi…

Karanfilli Kırmızı Pancar Turşusu Tarifi…

Malzemelerimiz:

  • 2 kilo orta boy kırmızı pancar,
  • 1 kaşık dolusu toz şeker,
  • 1 adet sarımsak,
  • 10 adet karanfil,
  • 8 adet defne yaprağı,

Yapılışı:

1- Turşu yapılacak orta irilikteki pancarların yaprak ve köklerini bıçakla keserek alın. Sonra, bol su altında çamurları temizleninceye iyice yıkayın. Sonra kaynar suda yumuşayıncaya kadar haşlayın ve haşlanan pancarları soğuk su ile soğutun.

2- Kabuklarını bıçak yardımıyla soyun ve sonra küçük başlı olanları olduğu gibi, iri başlı olanları da ortadan ikiye bölerek yarımşar santim kalınlığında olmak üzere dilimleyin.

3- Pancar dilimlerini kavanoza yerleştirirken aralarına bir baş sarımsağın ayıklanıp ikiye kesilmiş dişlerini, 8 adet yıkanmış defne yaprağını, bir yemek kaşığı dolusu toz şekeri ve ayrıca koku vermesi için 10 adet karanfili koyun. Üzerine ağırlık yapması için porselen bir tabakla baskısı yapın.

4- Pancar turşusunun koyu mor kırmızı renkte olabilmesi için üzerine konacak (3 ölçü sirkeye,1 ölçü tuzlu su katılarak ) sulu sirke yapın ve kavanozdaki pancarların üzerine kap doluncaya kadar ekleyin. Sonra, kavanozun ağzını sıkıca kapatıldıktan sonra 25-27 derece olan bir yerde saklayın. Afiyet olsun…

İlginizi Çekebilir:  Salatalık Turşusu