Kapat

Turşu Nedir? Nasıl Kurulur?

Anasayfa
Turşu-Sirke Turşu Nedir? Nasıl Kurulur?

Turşu Nedir? Nasıl Kurulur?

Meyve ve sebzeleri saklamanın en iyi yöntemlerinden birisi de, turşusunu kurmaktır. Fermantasyon nedeniyle tatlarında değişiklik olsa da, keskin ve aromalı lezzeti meyve ve sebzelere iştah açıcı bir özellik katarlar.

Lahanadan bibere, havuçtan salatalığa, patlıcandan yeşil domatese, kelekten sarımsağa, ayvadan pancara pek çok sebze ve meyvenin turşusunu kurulabilir.

Turşular, eskiden topraktan yapılma büyük boy küpler içerisinde saklanırdı. Ticareti yapılmaya başlandığı dönemlerde ahşaptan kaplara kurulmaya başlanmıştır. Ancak, ahşap ile asidin reaksiyonu nedeniyle eskiler turşularını çoğunlukla toprak kaplarda korumayı tercih etmiştir.

Günümüzde toprak kaplarda saklama imkanı bulamayanlar, bu iş için cam ya da paslanmaz metal kaplar kullanıyorlar.

Her işte olduğu gibi turşu kurmanın da püf noktaları vardır. Bunlardan en önemlisi, turşusunu kuracağınız sebze ve meyvelerin taze ve körpe olmasıdır. Çünkü, sıkı dokuları nedeniyle turşulanmaya daha elverişli oluyorlar.

Fermente ürünlerin saklanmasıyla ilgili yapılması gerekenler, turşu için de her zaman geçerlidir. Mekanın sıcaklığı, mekandaki ışık ve turşunun hava ile temasının kesilmesi de çok önemlidir.

Oda sıcaklığı, turşunun saklanması için yeterli olacaktır. Yenmeye hazır hale gelen turşuların da güneş görmeyecek bir yerde oda sıcaklığında saklanması doğru olacaktır.

Anadolu’nun pek çok yöresinde turşu her zaman kurulmaz. Bu iş için, ayın eskimesi beklenir. Ay yeni iken tohum atılmadığı gibi, turşu da kurulmaz. Bu işler ay eskidikçe (büyüdükçe), ortaya çıktıkça yapılır.

Turşu kurarken içine karabiber taneleri ya da zencefil atılması turşunun güzel kokmasını sağlayacaktır. Sebze ve meyveler havuç, ayva, salatalık ya da domates gibi kalınsa üzerinde çatalla birkaç delik açılması turşu suyunun içlerine işlemesine ve turşunun daha diri olmasına neden olur.

Turşuya defne yaprağı, limon, sarımsak, dereotu, maydanoz gibi malzemeler koymak lezzetini artırır. Anadolu’da sebze ve meyvelerle birlikte semizotu, kaya koruğu, şevketi bostan gibi otların da turşusu kuruluyor.

Prensipleri aynı olsa da farklı yörelerde çok farklı turşu tarifleri bulmak mümkündür. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun… 👍👍👍

İlginizi Çekebilir:  Karanfilli Kırmızı Pancar Turşusu Tarifi...

Malzemelerimiz: 

  • yeteri kadar biber, havuç, salatalık veya yeşil domates,
  • 3 adet defne yaprağı,
  • 1,5 çay bardağı üzüm sirkesi,
  • 3-4 sap maydanoz,
  • 10 adet karabiber,
  • 1 çay bardağı zeytinyağı,
  • 2 diş sarımsak,
  • ¼ adet kuru soğan,
  • 1 tatlı kaşığı kaya tuzu,

Yapılışı:

1- Bir litrelik cam kavanoza maydanoz, sarımsak, karabiber, defne yaprağı ve soğanı koyarak üzerine turşu yapacağınız sebzeyi doğrayın.

2- Sebzelerin kuru olmalarına dikkat edin.

3- Üzerine üzüm sirkesi, zeytinyağı ile kaya tuzunu ilave edin.

4- Kapağını hava almayacak şekilde kapatın ve 20 gün boyunca gölge bir yerde tutun ve her gün bir kez çevirin.

5- Bu sürenin sonunda hazır olan turşunuzu soğuk ortamda ya da buzdolabında saklayın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍