Kapat

Yanık Çaydanlık Temizliği Nasıl Yapılır?

Anasayfa
Mutfağın Bakımı Yanık Çaydanlık Temizliği Nasıl Yapılır?

Ocakta unutup da, mutfağa gittiğinizde güzel çaydanlığınıza hiç benzemeyen siyah bir çaydanlıkla karşılaşırsanız üzülmeyin. Sakin ve bilinçli bir şekilde davranırsanız çaydanlığı kurtarabilirsiniz.

Dışı Yanan Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Eğer ocağın üstünde unutma süreniz çok da uzun değilse, çaydanlığın sadece dışının kararmasıyla kurtarabilirsiniz. Bu durumda, Paslanmaz “Çelik Yüzey Temizleyicisi Sprey” gibi çelik yüzeylerde etkili olan bir ürün ile kararmış bölgeyi silmek, siyah lekenin kolayca çıkmasını sağlayabilir. Buna ilave olarak:

1 – Çelik yüzey temizleyici ürünü; bir bulaşık süngerinin yumuşak kısmına dökerek, çaydanlığın yüzeyini ovabiliriz.

2 – Sirke veya sirke ile karbonat karışımıyla; yanmış çaydanlığın dışını ovunca, lekelerin çıkmasına faydalı olduğu görülecektir.

3 – Şayet çaydanlığın dışındaki lekeler zorluysa; çaydanlığın sığacağı bir tencerede sirke ve karbonat karışımını kaynatıp, çaydanlığı bunun içinde bekletebiliriz.

4 – Asidik içeriği nedeniyle limon tuzunu; yanmış çaydanlık temizliğinde kullanabilirsiniz.

Bu yöntemlerden birini uyguladıktan sonra lekeler yumuşayacaktır. Daha sonra, normal bir şekilde yıkayarak çaydanlık temizliğini tamamlayabiliriz.

İçi Yanan Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Ocakta unutulan çaydanlığın içi de kararabilir ve iç yüzeyinde birikmiş kireçle beraber oldukça kötü bir görüntü oluşturabilir. Ancak, benzer yöntemlerle çaydanlığın içini de ilk günkü haline getirmek mümkündür.

1 – Çelik yüzey temizleyici ürünler veya içeriğinde amonyak bulunan krem temizleyici ürünlerle çaydanlığın içi, zarar vermeyecek yumuşak bir süngerle ovulabilir.

2 – Sirke ve su karışımını çaydanlığın içine koyup, 10 dakika kadar kaynatarak lekeleri yumuşatmak mümkündür.

3 – Bu karışımı kaynattıktan sonra, içine bir miktar karbonat ekleyerek daha etkili bir temizlik yapabiliriz. Eklenen karbonatın çıkardığı kabarcıklar, lekelerin çıkmasına faydalı olacaktır.

4 – Çaydanlığa doldurduğunuz suya bir miktar yumuşatıcı koyarak ve çaydanlığı bu şekilde bekleterek de içindeki lekelerin yumuşaması sağlanabilir

İlginizi Çekebilir:  Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Bu yöntemlerle çaydanlığın içini temizledikten sonra, normal bir şekilde bulaşık deterjanı ve süngerle yıkayabilir, temiz çaydanlığın keyfini sürebiliriz.

Bilgi Notları:

Çaydanlık çok sıcak olacağından, elinizi yakmamak için fırın eldivenini kullanmalıyız.

1 – Güvenliğiniz için, sıcak ve yanmış çaydanlığı soğuk suya tutmayalım.

2 – Yanan çaydanlığı temizlemeden önce iyice soğumasını bekleyelim.

3 – Çaydanlık yandığında telaşla soğuk suya tutulur ise, malzemesi soğuktan büzülebilir ve çaydanlık çatlayabilir.

4 – Çaydanlığın yandığını gördüğünüzde, ateşten dikkatlice alalım ve kendi kendine soğumaya bırakalım.

5 – Yanmış çaydanlığı kurtardıktan sonra, parlatmak için de sirke kullanabilirsiniz.

Yanmış çelik çaydanlık nasıl temizlenmesi aşamasında, önemli olan kullandığımız yöntemin lekeye nüfuz etmesine yetecek kadar zaman tanımaktır.