Kapat

Mutfaktaki Balık Kokusu Nasıl Daha Azaltılır ve Nasıl Giderilir?

Anasayfa
Mutfağın Bakımı Mutfaktaki Balık Kokusu Nasıl Daha Azaltılır ve Nasıl Giderilir?

Sağlıklı beslenme için haftada en az 2 defa tüketilmesi gereken balıktan, eve-mutfağa veya üzerimize koku siniyor diye vazgeçiliyor. Sırf bu yüzden balık tüketiminden vazgeçmeyin. Merak etmeyin birkaç püf noktası ile bunun üstesinden kolaylıkla gelinebiliyor.

Bazen tavada, bazen fırında, bazen de döküm tavada ama mutlaka evde balık pişer. Her balığın türüne ve pişirme yöntemine göre yayılan koku da birbirinden farklıdır. Örneğin kefal, tavuk balığı veya hamsinin yaydığı koku, levreğe veya alabalığa göre daha fazladır daha ağırdır. Aynı şekilde, tavada kızartmanın kokusu da fırında pişirmeye göre çok daha fazladır.

Balık pişirirken uygulayacağınız veya sonrasında dikkat edilecek bir kaç püf nokta ile evdeki, tavadaki veya fırındaki balık kokusunu nasıl azaltırım veya koku nasıl çıkartırım diye endişe etmenize hiç gerek kalmayacak.

Eve Balık Kokusunun Daha Az Sinmesi İçin:

1- Daha az koku isteniyorsa, o vakit balığı fırında pişirmeniz veya buğulama-pilaki yapmanız gerekmektedir. Fırında pişirme, hem daha sağlıklı, hem daha az kokulu olacaktır. Balığın yanında kullanılan sebzeler ve baharatlar ise, balığın hem lezzetini artıracak hem de kokuyu azaltmaya katkı sağlayacaktır.

2- En kolayından, balığın yanına defne yaprağı, soğan ve havuç dilimleri koyabilir ve böylece mükemmel bir sofrada kokuyu en aza indirmiş olursunuz.

3- Fırında balık pişirirken yağlı kağıt kullanırsanız, balığın tepsiye yapışmasını ve yağın yanarak kötü koku yaymasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca, balığı yağlı kağıt ile sararsanız dışarıya hemen hemen hiç koku bırakmıyacaktır.

4- Balık tavada pişirilecek ise, çift taraflı kapaklı balık tavalarını kullanmanız daha iyi olacaktır. Bu tavalar ile pişirdiğinizde, mutfağa daha az koku yayılıyor. Komşularınız rahatsız olmaz iseler, geniş ağızlı bir tüp başlığı alıp, balkonda da pişirmeyi tercih edebilirsiniz.

5- Eğer balığı tavada kızartmasını yaptıysanız, sofraya oturmadan önce hemen tavaya kaynar su koyun ve çalkalayıp dökün. Tekrar sıcak su doldurun ve kapağını kapatıp ondan sonra sofraya oturun. Çünkü; tavada yağ bekledikçe kokusu daha da ağırlaşır, yağ katılaşır ve temizlemesi çok daha zorlaşır. Ayrıca eğer mutfağınızda pencere, balkon kapısı vs. varsa, mutlaka açın ki koku daha rahat dağılsın.

İlginizi Çekebilir:  Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

6- Bir cezve veya ufak bir tencere içerisine yarım çay bardağı kadar çamaşır yumuşatıcısı ve üstüne biraz da su ekleyip kaynatın. Kaynamaya başladıktan 2 dakika sonra ocağı kapatın. Hem evdeki rahatsız edici kokular gider hem de eviniz mis gibi kokar. Yalnız yumuşatıcıyı fazla koymayın veya çok uzun süre kaynatmayın yoksa bir süre sonra yumuşatıcının kokusu da ağırlaşır.

7- Tavada balık kızartırken, kızartma yağının içine birkaç dal maydanoz veya defne yaprağı koyabilirsiniz. Ayrıca, birkaç kokulu mum yakabilirsiniz.

8- Balıkların arasına, defne yaprağı koyarak pişirebilirsiniz.

9- Kızartmadan sonra; ocağa tencere içine su, çok az sirke, limon suyu ve kabukları, çubuk tarçın, karanfil ve defne yaprağı atıp kaynatabilirsiniz.

10- Pişirme işlemi bittikten sonra, ferah kokulu bir tütsü yakabilirsiniz.

Tavadaki Balık Kokusunu Çıkarmak İçin:

1- Tavadaki kalan yağı, limonla ovalayın ve beklemeye alın. Hemen kendinize keyif kahvesi hazırlayın. Kahvenizi içtikten sonra kalan telveleri, tavaya dökün ve üzerine de biraz su ilave ederek kaynatın. Daha sonra, normal bulaşık deterjanı ile yıkayın.

2- Sofrada iken elinize sinen balık kokusundan kurtulmak için de, kalan limonlarla elinizi güzelce ovalayıp ondan sonra yıkarsanız elinize sinmiş olan balık kokusundan da kolaylıkla kurtulursunuz.