Kapat

Pastörizasyon İşlemi Yapmak İçin….

Anasayfa
Mutfak Gıda Ürünleri Pastörizasyon İşlemi Yapmak İçin….

Pastörizasyon İşlemi Yapmak İçin….

🌱 Marmelat, reçel ya da sos dolu kavanozları sıkıca kapattıktan sonra, pastörize etmek için altına bez konulmuş (kaynama sırasında ses çıkarmaması ya da kavanozun çatlamaması için) derin bir tencerenin içine kapakları yukarıya gelecek şekilde dizelim.

🌱 Sonra, üzerlerine 4-5 parmak geçinceye kadar oda sıcaklığında su doldurun, ocağa koyun ve kaynamaya bırakın.

🌱 Tenceredeki su kaynadıktan sonra, ateşi kısarak ve suyun kaynamasını durdurmamak şartı ile 15-30 dakika daha kaynatarak pastörize edin. Bu süre 15 dakikadan az olmasın.

🌱 Eğer kap içindeki suyun kaynatılması bundan daha kısa bir sürede yapılacak olursa o zaman ısı, kavanozun iç kısmına ulaşmayacağından, pastörize sırasında zararlı mikroorganizmaların tamamı ölmez ve canlı kalanlar zamanla üreyerek konserveyi bozarlar. Onun için pastörize yapılacak kaptaki suyun kaynatılması hafif ateşte ve yavaş olarak yapılmalıdır.

🌱 Pastörizasyonun sonunda tencereyi ateşten alın, içindeki kaynar suyun bir kısmını dökerek 5-10 dakika daha bekleyin. Sonra kavanozları kuru bir bezle tutarak tezgaha alın.

🌱 Pastörizesi tamamlanan kavanozları, tezgaha aralıklı olarak dizin ve yavaş yavaş oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Çabuk soğumaları için üzerlerine asla soğuk su dökmeyin ya da soğuk su içine koymayın.

🌱 Oda sıcaklığında iyice soğuyan kavanozları, temiz bir bezle sildikten sonra kapaklarının içeriye doğru iyi çökük olup olmadığını kontrol edin. Kapaklar içeriye doğru iyi çökmüşse kavanozlar içerisinde iyi vakum oluşmuş demektir.

🌱 Her türlü reçel, marmelat, domates püresi vb. gıdaları bu şekilde pastörize ederek saklayabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😇😇😇

İlginizi Çekebilir:  Karakız Mantarı ve Özellikleri...