Kapat

UHT Süt Nedir? Ne Değildir?

Anasayfa
Mutfak Gıda Ürünleri UHT Süt Nedir? Ne Değildir?

UHT, gıda teknolojisinde “Ultra High Temperature” (Çok Yüksek Sıcaklık) sözcüklerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Özel bir teknolojik işlemle süt, 135-150 derecede 2-6 saniye tutularak içinde bulunan ve sütün bozulmasına neden olabilecek, hastalık yapabilecek tüm mikro organizmalardan arındırması yapılır.

UHT (Çok Yüksek Sıcaklık İşlemi) nasıl gerçekleştirilir?

Kapalı sistemde pompalanan süt, ilk olarak 80 derecelik ön ısıtma aşamasından geçirilir. Daha sonra 2 ile 6 saniye süreyle doğrudan 135-150 dereceye ısıtılır. Sonra, hızla oda sıcaklığına soğutulan süt, her türlü dış etkiye kapalı sistemlerde dolumu gerçekleştirilerek, hiçbir katkı maddesi kullanılmadan aseptik olarak paketlenir.

Uzun ömürlü sütte katkı maddesi var mıdır?

Uzun ömürlü süt hiç bir katkı maddesi içermez. UHT ve aseptik ambalajlama teknolojisi ile uzun ömürlü hale getirilir. UHT teknolojisinde süt çok kısa bir süre yüksek ısıya tabi tutularak içindeki bozulmaya neden olabilecek zararlı mikroorganizmalardan arındırılır. Aseptik özel ambalajı sayesinde, hava ve ışık gibi dış etkenlerin süte ulaşması engellenir. Sütün raf ömrü süresince oda sıcaklığında tazeliğini koruması sağlanır.

Pastörize süt ve UHT süt arasında ne fark vardır?

Pastörizasyon, çiğ sütte bulunan hastalık yapıcı mikroorganizmalardan kaynaklanan sağlık risklerini ortadan kaldırmak amacıyla, kapalı sistemlerde gerçekleştirilen bir ısıl işlem tekniğidir. Pastörizasyon, sütün 72 derecede en az 15 saniye (veya eşdeğer şartlar) tutulmasıyla gerçekleştirilir.
UHT sütlerin raf ömrü, ambalajı açılmadığı taktirde oda sıcaklığında 4-5 aydır.

Uzun ömürlü süt kaç gün dayanır?

Aseptik özel ambalajı sayesinde, hava ve ışık gibi dış etkenlerin süte ulaşması engellenir. UHT süt, ambalajı açılmadığı taktirde raf ömrü boyunca, oda sıcaklığında tazeliğini korur. Ancak ambalajı açıldıktan sonra buzdolabında +4 derecede saklanmalı ve 2 gün içerisinde tüketilmelidir.

Pastörize, UHT sütler kaynatılmalı mıdır?

İlginizi Çekebilir:  Ekmekler Dilimlensin: Cevizli Acılı Ezme

Tüketime hazır olarak piyasaya arz edilen pastörize ve uzun ömürlü sütler, herhangi bir kaynatma işlemi uygulanmaksızın tüketilebilir.