Lezzetin Zirvesi İstavrit Balığı Tavası

✅ Lezzetin Zirvesi İstavrit Balığı Tavası

İstavrit balığı tava yapabilmek için önce yapışmaz ve içi olabildiğince düz bir tava, tava kapak kenarının ise yivli olmaması önemlidir. Çünkü, balığı çevirirken kenarından kaydırabilmelisiniz. Ayrıca, yanınızda balığı çevirirken tavadaki yağı sızdırabileceğiniz bir tabak bulundurmalısınız. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🐟🐟🐟

Porsiyon: 3-4 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 400 gram İstavrit balığı,
  • 1,5 çorba kaşığı mısır unu,
  • 2 çorba kaşığı buğday unu,
  • 3 çorba kaşığı zeytinyağı,
  • 1 adet kırmızı soğan,
  • 1 adet limon,
  • 1 çay kaşığı tuz,

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

🐟 İstavrit balığının tavasının güzel bir şekilde yapılmasının çok zor olduğu hep düşünülmüştür. Halbuki, İstavrit balığını 10 dakikada mükemmel bir ziyafete dönüştürmek çok kolay. Hem de sadece 3 çorba kaşığı zeytinyağı bütün bu ziyafet için yetiyor.

Yapılışı:

1- Ayıklanıp, yıkanan istavrit balığını süzgeçte iyice süzün.

2- Karıştırma kabında mısır unu, buğday unu ve tuzu karıştırın. Sonra, balıkları hazırlanan unlu karışıma bulayıp her tarafına yedirin.

(Pişirirken tava seçimi çok önemli. Yapışmaz, mümkünse seramik ve düz kenarlı bir tava ve onun içine oturan biraz daha ufak bir kapak seçin. Böylece balıkları daha kolay çevirebilirsiniz.)

3- Tavada, 2 çorba kaşığı zeytinyağını kızdırın ve balıkları daire şeklinde kuyrukları merkezde üst üste gelecek şekilde dizin.

(Dizerken, balıkların karınlarının hep aynı yönde olmasına dikkat edin.)

4- Balıklar 3 dakika kadar piştikten sonra kapağını üzerine kapatın. Kapak ve tavayı birlikte kaldırarak, tavayı yan çevirin ve tavadaki fazla yağı bir tabağa dökün.

(Böylece, çevirirken etrafa yağı sıçramayacaktır.)

5- Tabağa alınan yağı ve geri kalan 1 çorba kaşığı zeytinyağını tavaya koyun. Kapaktaki balıkları kaydırarak tekrar tavaya yerleştirin. (burada da kapağın kenarında yükselti olmaması önemli, yoksa balıkların şekli bozulabilir) Balıkların diğer yüzünü de 3-4 dakika kadar pişirerek servis tabağına alın. 

İlginizi Çekebilir:  Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

6- Ortadan kesilen kırmızı soğanı, balık kızartılan sıcak tavada çok az karamelize edin. Soğanlar, karamel rengini alacaktır.

(hem soğanı lezzetlendirmiş, hem de tavadan daha fazla balık kokusu çıkmasını engellemiş olursunuz)

7- Soğanları ve dilimlenen limonları servis tabağına koyup, servisinizi sıcak sıcak yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🐟🐟🐟

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok