Kapat

Farklı Bir Lezzet İstavrit Tava

Anasayfa
Et-Balık Farklı Bir Lezzet İstavrit Tava

Farklı Bir Lezzet İstavrit Tava

İstavrit tavayı güzel bir şekilde yapmanın çok zor olduğu hep düşünülmüştür. Halbuki, istavriti 10 dakikada mükemmel bir ziyafete dönüştürmek çok kolay. Hem de sadece 3 çorba kaşığı zeytinyağı bütün bu ziyafet için yetiyor. El mahareti, göründüğünden çok ama çok daha kolay.

İstavrit tavayı yapmaya başlamadan önce yapışmaz bir tava, içi olabildiğince düz bir tava veya tencere kapağı (kapağın kenarının yivli olmaması önemli. Çünkü çevirirken balığı kaydırabilmelisiniz). Ayrıyeten, yanınızda balığı çevirirken tavadaki yağı sızdırabileceğiniz bir tabak bulundurmalısınız. Afiyet Olsun…

Malzemelerimiz:

  • 400 gram istavrit,
  • 1.5 çorba kaşığı mısır unu,
  • 2 çorba kaşığı unu,
  • 3 çorba kaşığı zeytinyağı,
  • 1 adet kırmızı soğan,
  • 1 adet limon,
  • 1 çay kaşığı tuz,

Yapılışı:

1- 400 gram ayıklanmış ve yıkanmış istavriti bir süzgeçte iyice süzün.

2- Mısır ununu, 2 çorba kaşığı unu ve 1 çay kaşığı tuzu karıştırın ve balıkları bu karışıma bulayıp, karışımı her tarafına yedirin.

3- Pişirirken tava seçimi çok önemli. Yapışmaz, mümkünse seramik ve düz kenarlı bir tava ve onun içine oturan biraz daha ufak bir kapak seçin. Böylece balıkları daha kolay çevirebilirsiniz.

4- Tavaya 2 çorba kaşığı zeytinyağı dökün ve kızınca, balıkları daire şeklinde kuyrukları merkezde üst üste gelecek şekilde dizin. Dizerken balıkların karınlarının hep aynı yönde olmasına dikkat edin.

5- Balıklar 3 dakika kadar piştikten sonra kapağı üzerine kapatın. Kapak ve tavayı birlikte kaldırarak tavayı yan çevirin ve tavadaki fazla yağı kenarda beklettiğiniz bir tabağın içine dökün. Böylece çevirirken etrafa yağı sıçramaz.

6- Kenara ayırdığınız yağı ve 1 çorba kaşığı daha zeytinyağını tavaya koyun. Kapaktaki balıkları kaydırarak tekrar tavaya yerleştirin. Burada da kapağın kenarında yükselti olmaması önemli, yoksa balıkların şekli bozulabilir. Balıkların diğer yüzünü de 3-4 dakika kadar pişirin ve servis tabağına alın. 

İlginizi Çekebilir:  Soya Etli Hünkar Beğendi Tarifi...

7- Servis tabağına aldıktan sonra, ortadan ikiye kestiğiniz 1 adet kırmızı soğanı, sıcak tavaya sürerek tavadaki güzelliklerle hem soğanı lezzetlendirin, hem de tavadan daha fazla balık kokusu çıkmasını engelleyin.

8- Soğanlar karamel rengini alacaklar. Soğanları ve 4’e böldüğünüz limonları da servis tabağına koyup servisinizi yapın. Afiyet olsun…