Kapat

Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Anasayfa
Mutfak Bakımı Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

✅ Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Vişne suyunu sevmeyen yoktur. Hem lezzetli hem de şifalıdır. Vişne suyunun en büyük olumsuzluğu, geride zorlu lekeler bırakmasıdır. Yemesi, içmesi kolay, ancak geride bıraktığı lekeyi temizlemek ise zordur.

✅ Vişne Suyu Lekesini Kıyafetlerden Nasıl Çıkar?

🍒 Dökülen yerden havlu veya kağıt peçete yardımı ile fazla suyu çektirilir. Yalnızca lekenin üzerine baskı yapılmalı, peçete sağa sola oynatılmamalı.

🍒 Sonrasında, kıyafeti ters çevirelim ve soğuk su ile lekeyi tersinden akıtalım. Deterjan koyulan kovanın içerisine, lekeli çamaşırı bastıralım ve içinde 15-20 dakika suda bekletelim.

🍒 Sonra, soğuk su ile akıtalım ve ardından kıyafeti her zamanki gibi çamaşır makinenizde yıkayalım.

🍒 Lekeye hızlı müdahale çok önemlidir. Bu nedenle taze lekenin bu yöntemle hızlıca temizlenmesi son derece kolay olacaktır.

🍒 Ancak kurumuş bir leke var ise, aynı yöntemleri uyguladıktan sonra, piyasada satılan leke çıkarıcılar ile kıyafeti makinede yıkamak daha doğru olacaktır.

✅ Vişne Suyu Lekesini Halıdan Nasıl Çıkar?

🍒 Bir havlu ya da kağıt peçete yardımıyla halıdaki fazla vişne suyu alalım. 2 su bardağı soğuk su ile, yaklaşık bir yemek kaşığı bulaşık deterjanını karıştıralım.

🍒 Hazırlanan deterjanlı suyu, sünger ile halıdaki lekeli bölgeye uygulayalım. Sonra lekenin üzerine bir miktar beyaz sirke dökelim ve lekeli bölgeye temiz bir bezle baskı uygulayalım.

🍒 Böylelikle yüzeye çıkan vişne suyunu beze çekmiş olacağız. Leke tamamen kaybolana kadar bu işlemi 4-5 kez tekrarlayalım. Kolay gelsin…

Sağlıklı günleriniz olması dileğiyle…. 👏👏👏

İlginizi Çekebilir:  Düdüklü Tencereyi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?