Kapat

Bulaşık Makinesi Bulaşıkları Tam Kurutmuyorsa….

Anasayfa
Mutfağın Bakımı Bulaşık Makinesi Bulaşıkları Tam Kurutmuyorsa….

Bulaşık Makinesi Bulaşıkları Tam Kurutmuyorsa….

Öncelikle bulaşıklarınızı doğru yerleştirdiğinizden emin olun. En iyi yıkama ve kurulama performansı için bulaşıklarınızın birbirine temas etmemesi, su ve hava sirkülasyonunu etkileyecek şekilde yerleştirilmemesi gerekir. Aksi takdirde bulaşıklarınız tam yıkanmayabilir ve kurumayabilir.

En iyi yıkama ve kurutma performansı için her zaman parlatıcı kullanmanız gerekir. Bulaşıkların üzerinde bir tabaka oluşturarak suyun daha iyi buharlaşmasını sağlayan parlatıcı kurutmaya yardımcı olur.

Parlatıcı haznenizi kontrol ederek, yeterli miktarda parlatıcı bulunduğundan emin olun. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra makinenin içinde kalan sıcak hava yüzeylere temas ettiğinde soğuyarak içindeki nemi su olarak bırakabilir. Bu da bulaşıklarınızın tam anlamıyla kurumamasına neden olur.

Makinenizin kapısını aralık bırakarak içerideki sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Otomatik Kapı Açma özelliği bulunan bir bulaşık makineleri bu işlemi otomatik olarak yapar.

Tablet deterjanlar kısa süreli yıkama programları için uygun değildir. Dolayısıyla tamamlanamayan yıkama işlemi sonrasında bulaşıklarınız tam anlamıyla kurumuyor olabilir. Tablet deterjan kullanıyorsanız, en iyi performans için tabletlere uygun yıkama programı seçmeniz gerekir.

Ek olarak, birçok bulaşık makinesinde tablet deterjan kullanımı için ayrıca bir ayar ya da tuş bulunur. Tablet deterjan tercih ediyorsanız, bu ayarı etkin hale getirmeniz gerekir.

Oto Tablet Deterjan Fonksiyonu olan bir bulaşık makinesi kullanıyorsanız cihazınız kullanılan deterjan tipini otomatik olarak algılayarak en uygun yıkama ve kurutma süresini ayarlar. Böylece ek bir işlem yapmanıza gerek kalmaz.

En iyi yıkama ve kurutma performansı için bulaşıklarınızın cinsine, miktarına ve kirliliğine göre en uygun yıkama programını seçmeniz gerekir.

Örneğin yapıları dolayısıyla plastik bulaşıkların kuruması cam ve porselenlere göre daha uzun zaman alır. Bulaşıklarınızın özelliklerine göre programlama yaparak makinenizden en iyi kurutma ve temizlik performansını alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Mutfakta Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılabilir?

Tüm bu kontroller ve düzenlemelerden sonra bulaşıklarınız hâlâ tamamen kurumuyorsa makinenizin ısıtma aksamı ya da termostatında teknik bir sorun olabilir. Bu durumda en yakın yetkili servise başvurmanız gerekir.