Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

✅ Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

1- Evde haftalık düzenli olarak ne kadar bulaşık çıkıyor? Öncelikle ihtiyacımızın ne kadar olduğunu bilinmesi gerekiyor.

Büyük bir bulaşık makinesini, 2 kişilik bir evde kullanılması verimli olmayacaktır. O nedenle daha küçük boy bulaşık makinesi alınmasında fayda var.

Ancak, kalabalık bir ailede bulaşık makinesi defalarca çalışacağı için ne kadar büyük olursa o kadar az enerji ve su harcanır ve o kadar fazla tasarruf yapılacaktır.

2- Bütçenizin doğru bilinmesi gerekiyor. Son model yeni bulaşık makineleri çok cazip olabilir ve iyi sonuçlar verecekleri de kesin. Fakat, bu makineyi bütçeniz kaldırabilecek mi? Daha alt model veya ikinci bir el bulaşık makinesinin size yetip yetmeyeceğini iyice düşünebilirsiniz.

3- İç malzemesine dikkat edin. Plastik malzemeler pratik ve hafiftir ama koku yapma ihtimalleri daha yüksek. Çelik gibi sağlam metal parçalar hem daha az koku yapar, hem de plastiğe göre daha fazla dayanır.

4- Son teknolojileri takip edilmelidir. Günümüzde elektronik ve internet öyle gelişti ki bulaşık makinenizi uzaktan yönetmeniz bile mümkün oluyor.

✅ Bulaşık Makinesini Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1- Kullanım kılavuzunu mutlaka dikkatle okuyun. Bulaşık makinesine genelde her türlü bulaşığınızı koyabilirsiniz. Ama bulaşık dışındaki şeyler makinenize zarar verebilir veya onu kirletebilir.

2- Ayrıca, hassas bulaşıklar veya tencere tavalar için özel ayarlar varsa çalıştırmadan önce onları ayarladığınızdan emin olunuz.

3- Bulaşıkların hangi rafa koyacağınızı bilmelisiniz. Özellikle bardaklara dikkat etmeniz gerekiyor. Bulaşık makinesinin titremelerine karşı özellikle ince ağızlı veya uzun saplı bardaklarınızı yan yana koymayın, çarpışarak çatlayabilirler.

4- Bulaşıklarınızı önceden durulamanıza veya suda bekletmenize gerek yoktur. Kaliteli bir bulaşık makinesi deterjanı, en zorlu yağ lekelerini bile söküp çıkaracak ve bulaşıklarınızı tertemiz yapacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Tavuk Eti Pişirilirken Yapılması Gerekenler

5- Sert suya sahip bir bölgede bulunuyorsanız bardaklarınızın buğulanmaması için parlatıcı kullanılmalıdır. Böylece bardaklarınızda su lekesi veya matlaşma oluşmayacak ve bardaklarınızı ilk günkü gibi kullanmaya devam edeceksiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok