Sebze Meyve Temizliğine Sirkenin Katkısı….

✅ Sebze Meyve Temizliğine Sirkenin Katkısı….

“C” vitamini açısından zengin olan sebzeler uzun süre suda bekletilmez. Çünkü, “C” vitamini suyla birlikte çözünen bir vitamindir. Bu nedenle, en azından büyük parçalar halinde suda bekletilip, suyla temaslarını azaltıp besin değerlerini korumaya çalışmak gerekir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🥦🥦🥦

Beykoz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Y. Birol Saygı, “Meyve ve sebzeler mikroorganizmaların yanı sıra tarımsal ilaçlar gibi kimyasal maddeler de içerebilir. Yiyeceğiniz taze meyve ve sebzeleri, akan suda yeteri kadar zaman harcayıp yıkamalısınız. Yıkamak, yüzeydeki tarımsal ilaç kalıntılarının uzaklaştırılmasında da önemli bir uygulamadır” diyor.

✅ Meyve ve sebzeler akan suda en az 4-5 dakika ovalayarak yıkanmalı…

* Meyve ve sebzeleri akan suda 4-5 dakika ovalayıp yıkadıktan sonra, ürünün su banyosuna batmasına izin verin.

* Marul, ıspanak veya lahana gibi yapraklı yeşil sebzeleri temizlerken, üzerindeki kirleri gevşetmek için su banyosuna batırılması ve daha sonra akan sudan geçirilmesi gerekiyor. Yıkama süresini kısa tutarsanız bu yıkamak değil, ıslatmaktır.

* Bu sırada ürününüzün çürük veya hasarlı kısımlarını temizleyin.

* Kağıt havlu üzerinde veya bir süzgeçte bekleterek suyun uzaklaşmasını sağlayın.

* Bakterilerden kaynaklanan gıda kaynaklı hastalıkları önlemek için meyve ve sebzeleri nemli saklamamak gerekir, bu daha fazla bakterinin üreyebileceği bir ortam yaratır.

✅ Sirkeli suda yıkayın….

* Elma, armut, üzüm, domates gibi yüzeylerinde pürüz olmayan meyveleri 1/3 (1 ölçek sirkeye, 3 ölçek su) oranındaki sirke ve su karışımı temizlemeyi kolaylaştırır.

* Meyve veya sebzeleri sprey ederek tamamen yüzeylerini kapladıktan sonra 60 saniye dinlendirin.

* Pürüzsüz tenli meyve ve sebzeleri, aşındırıcı bir yıkayıcı veya fırça yerine elle hafifçe ovarak temizleyin.

İlginizi Çekebilir:  Mutfakta Enerji Tasarrufu

* Brokoli, karnabahar, yapraklı yeşillik, kavun, patates, çilek gibi ürünlerin temizlenmesi biraz daha zordur. Bunları da yine 1/3 oranında sirke ve su karışımı olan bir kapta ıslatmalısınız.

* Lahana, marul veya diğer yeşilliklerin, iyi temizlenmesi için yaprakları ayrılmalı. Sirkeli sudaki sebzeleri ovaladıktan sonra akan su altında durulayın.

✅ Sirkeye Limon suyu da ekleyin…

* Sirke, yeşilliklerin tadını etkileyebilir. Sirkenin ürününüze verdiği tadı sevmiyorsanız, sirke yerine limon suyuyla sebzeleri yıkayabilirsiniz. 2 bardak suyu, yarım bardak limon suyu ile karıştırarak yıkayıp, durulayabilirsiniz.

* Sirke, yıkama suyunun asitliğini düşürerek meyve ve sebzelerdeki mikrobiyolojik yükün azaltılmasına yardımcı olur.

* Limon suyu ile sirkeyi karıştırmak asitliği artırdığından daha etkili hale gelir. Bu, E. coli dahil olmak üzere bakterilerin öldürülmesine yardımcı olabilir. Bunların hiçbiri zararlı değildir.

* Meyve ve sebzeleri yıkamak için sabun, deterjan veya herhangi bir kimyasal kesinlikle kullanmayınız. Toksik olan klorlu ağartıcılar kesinlikle tehlikelidir.

* Taze meyve ve sebzeleri temizlerken güvende kalmak için, ellerinizi yıkama öncesi ve sonrası daima iyice yıkayınız.

* Ayrıca, bıçaklar ve kesme tahtaları da dahil olmak üzere dokundukları tüm yüzeyleri iyice yıkayınız.

* Meyve ve sebzeleri yıkamadan önce asla kesmeyin veya soymayın, çünkü bu meyve ve sebze etini kirletebilir.

* Ayrıca, kesme ile ürünlerin yüzey dokuları parçalandığı için yüzey
hücrelerindeki beslenme içerikleri yıkama suyu ile kaybedilir.

Marul, lahana ve kıvırcık gibi yapraklı sebzeler çok kıvrımlı oldukları için suyun altına tutmak yeterli olmamaktadır. Bu tür özellikle yapraklı sebzelerin yapraklarını tek tek ayırıp, suda bekletip daha sonra tekrar tek tek yıkanarak temizlenmelidir.

🍏 Meyve ve sebzelerin temizliğinde tarımsal ilaçların kalıntılarını uzaklaştırmanın çeşitli yolları…

🍍 Tuzlu suda bekletin…

* Araştırmalar, 20 dakika boyunca yüzde 10 tuzlu su çözeltisinde meyve ve sebzelerin bekletmenin, en yaygın 4 böcek ilacı kalıntılarının çoğunu bertaraf ettiğini gösteriyor.

İlginizi Çekebilir:  Lahanalı Karışık Turşu....

🍍 Sirke içinde bekletin…

* Çalışmalar yaklaşık 20 dakika, 1 ölçek sirke için 3 ölçek su çözeltisini önerirken, diğerleri de pestisitleri (tarımsal ilaçların kalıntıları) iyice uzaklaştırmak için tam kuvvetli sirke gerektiğini gösteriyor.

🍍 Kabartma tozu kullanın…

* 30 gram kabartma tozunu, 3 litre suya karıştırarak meyve ve sebzelerinizi en az 15 dakika bekletin ve sonra suyla durulayın.

🍍 Sadece soğuk su ile yıkayın…

* Yapılan bir çalışmada, soğuk su altında durulama işleminin test edilen 12 pestisitten (tarımsal ilaçların kalıntıları) 9’unun kalıntılarını azaltabildiği saptandı.

🍍 Kabuklarını soyun…

* Tarımsal ilaçların kalıntılarını meyvelerin kabuklardan uzaklaştırmanın en etkili yolu ise, yukarıda belirtilen yıkama işlemlerini yaptıktan sonra meyve ve sebzelerin kabuğunu soyarak yemenizdir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok