Kapat

Sebze ve Meyve Temizliğine Sirkenin Katkısı Var mı?

Anasayfa
Blog Sebze ve Meyve Temizliğine Sirkenin Katkısı Var mı?

Pazardan ve marketten alınan sebzelerin çoğunda ciddi oranda bakteriler bulunmaktadır. Sebzelerin temizlenmesinde genellikle bol suyun yeterli olduğu düşünülmektedir. Ancak, kullanılan ilaçlar ile üzerlerinde ki parazit ve böcekler çoğunlukla tek yıkamada temizlenmeleri çok zor, hatta imkansızdır.

Marul, lahana ve kıvırcık gibi yapraklı sebzeler çok kıvrımlı oldukları için suyun altına tutmak yeterli olmamaktadır. Bu tür özellikle yapraklı sebzelerin yapraklarını tek tek ayırıp, suda bekletip daha sonra tekrar tek tek yıkanarak temizlenmelidir.

Bu nedenle, sebze ve meyveler önce sudan geçirilip kaba pisliklerini aldıktan sonra, derin bir kaba su doldurulup, meyve ve sebzeler içine koyulur ve bir çorba kaşığı limon suyu veya sirke eklenerek en az 9-10 dakika bekletilmelidir. Bu işlem sonucunda, sadece sebze ve meyvelere yapışan parazit ve böcekler kendilerini suya bırakırlar.

Bu işlemden sonra, meyve sebzeler tekrar bol su ile yıkanıp, tüketilmelidir. Salata ve yemeklere sirke ve limon katılması parazit ve mikropların temizlenmelerini sağlamaz. Çünkü, limon ve sirke bakterileri öldürmez, sadece yumuşayıp suya bırakılmalarını sağlar. Bu sebeple suda bekledikten sonra yine iyice durulamak gerekir.

“C” vitamini açısından zengin olan sebzeler uzun süre suda bekletilmez. Çünkü, “C” vitamini suyla birlikte çözünen bir vitamindir. Bu nedenle, en azından büyük parçalar halinde suda bekletilip, suyla temaslarını azaltıp besin değerlerini korumaya çalışmak gerekir. Afiyet olsun…

İlginizi Çekebilir:  İçme Suyu Alırken Dikkat Edilmeli...