Kapat

Döküm Ocak Demiri Nasıl Temizlenir Parlatılır?

Anasayfa
Blog Döküm Ocak Demiri Nasıl Temizlenir Parlatılır?

Döküm Ocak Demiri Nasıl Temizlenir Parlatılır?

Mutfak temizliği denildiğinde ilk akla gelenler arasında, her gün defalarca kullanılan ocakların temizliği gelir.

Yemeklerin taşarak dökülmesi ve sıçraması, ocak demirlerinin kirlenmesine ve yağlanmasına neden olur. Hemen temizlenmeyen, çok beklemiş ve kurumuş yemek lekeleri, ocak demiri temizliğini daha da zorlaştırır. Ocak demirleri farklı malzemeler kullanarak temizlenebilir.

1- Ilık bir suyun içerisine biraz deterjan ile yağ çözücü ekleyin ve ocak demirlerini ılık suyun içine dik bir şekilde yerleştirip bezle hafifçe ovalayın. Ocak demirlerini ovalarken bir taraftan da ılık su ve yağ çözücüde bekletmek kirlerin daha hızlı çözülmesini sağlayacaktır. Bu işlemi bitirdikten sonra ocak demirini bol su ile iyice durulayın ve ocağın üzerine yerleştirin. Her kullanımdan sonra kirlenmese bile soğuyan ocak demirini ılık bir bez yardımıyla silmek ocağın sürekli temiz görünmesini sağlayacaktır.

2- Deterjan ve yağ çözücüye alternatif olarak doğal temizleyici olarak karbonat da kullanabilir. Bunun için ocak demirlerini karbonata bulayın ve ılık nemli bir bez ile demirleri ovalayın. Karbonat demirlerin üzerinde birikmiş kirleri etkili bir şekilde çıkaracaktır.

Ocak demiri bulaşık makinesinde yıkanır mı?

Ocak demirlerinin temizliği ile ilgili akla gelen bir başka soru da “ocak demiri bulaşık makinesinde yıkanır mı?” dır. Ocak demirlerinin bulaşık makinesinde yıkanması, demirlerin gerektiğinden daha sıcak su ile buluşması anlamına gelir. Bu durum ise ocak demiri üzerindeki yağların ve kirlerin pişmesine ve daha da zorlu hale gelmesine neden olacaktır. Bu nedenle bulaşık makinesinde yıkanmaması daha doğru olacaktır.

Ocak gözleri, çok zorlu yağlı ve kirli değilse sadece sıcak su kullanabilirsiniz. Sıcak su, lekelerin yumuşamasına neden olacaktır. Sonrasında ise bulaşık teli ve bulaşık deterjanı ile ocak gözlerini ovulur. Ocak demirleri ve ocak gözlerinde oluşan yağ, kir ya da lekeleri hemen temizlenmesi halinde daha sonra temizlenmesi için uzun süreler harcamanıza gerek kalmayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Ev Yapımı Kefir Nasıl Yapılmalı?

Ocak Gözlerini Nasıl Temizleyeceğiz?

Ocak gözleri yemek pişirirken en fazla kirlenen yerlerden biridir. Peki yemek dökülmesi nedeniyle kararmış ocak gözleri sabun ile kolay bir şekilde parlatılabilir.

Bunun için,

1- Sabunu rendeleyip derin bir kaba koyun ve üzerine kaynar su ekleyin. Hazırlanan bu karışımın içine kirlenen ocak gözlerini atın. Ocak gözlerini karışımda bir gece bekletin ve daha sonra çamaşır suyu ile ovalayıp durulayın. Kuruladıktan sonra ocak gözlerini yerlerine yerleştirin.

veya;

2- Yaklaşık 4 yemek kaşığı limon tuzu, 2 çay bardağı sirke ve sabunu derin bir tencereye koyun. İçine, kirlenen ocak gözlerini atarak üzerini geçecek kadar su doldurun. Ocak gözleri ile birlikte tenceredeki suyu ocakta iyice kaynatın. Tüm yağ ve kirler yumuşadıktan sonra çelik bir bulaşık teli ile ocak gözlerini ovalayın.

Dikkat edelim…

Deterjanlı su ile ovalanan ocak demirlerini iyice durulamazsanız, demirler ısındığında beyaz deterjan izleri tekrar ortaya çıkabilir.