Dibi Yanan Tencere Nasıl Temizlenir?

✅ Dibi Yanan Tencere Nasıl Temizlenir?

Tencerenin dibini zaman zaman hepimizin yaktığı bir gerçek. Bir anlık dalgınlığımız ile pişirdiğimiz pilavın dibinin tutmasına sebep oluruz. Bu durumda en sevdiğimiz tencere kullanılamaz olur. Böyle bir durumda, tencere kötü oldu diyerek atmayı bile düşünürüz. Dibi yanan çelik tencerenin nasıl temizleneceğini bilinirse tencereyi boşu boşuna atılmaz.

Oysa, aşağıda ifade edeceğimiz üzere 5 işlemde yeni gibi bir tencereye sahip olabilirsiniz. Yanık tencereyi suya batırmanız halinde, yanık lekelerinin gevşeyip temizlenmesini kolaylaştıracağını göreceksiniz. Bununla birlikte yağ ve yanık yemek artıklarının temizlenmesi için üretilmiş bir ürün kullanırsanız süngeri sürtmenize bile gerek kalmadan tencere temizlenebilir.

✅ Yanan Tencereler Nasıl Temizlenir?

1 – Sıcak Su Doldurun

Yanık lekeleri ile temizlemeye başlamadan önce, tencerenizi veya tavanızı sıcak suda bekletin. Bunun en hızlı ve etkili yolu ise çaydanlık veya su ısıtıcınızda bir miktar su kaynatıp, bunu tencerenin içine yanık alanları kapatana kadar doldurmaktır. Tencere derinse ve yanık yerler tencerenin üst kısımlarına kadar geliyorsa iki defa su kaynatmanız gerekebilir.

Tencereye sıcak su doldurmak kendiliğinden lekeleri çıkarmayacak ancak tencerenin içine yapışan yanık yemekleri yumuşatarak çıkmalarını kolaylaştıracaktır. Artık suyunu dökerek yumuşayan kirleri çıkarın. Bu yöntem, işinizi kolaylaştıracaktır. Tercih ederseniz tencereye sıcak su doldururken, bir miktar da bulaşık deterjanı koyabilirsiniz. 

Tencere veya tavanıza sıcak su doldurduktan sonra en az 1 saat beklerseniz veya gece bırakıp sabah temizlerseniz inatçı kirlerin bile çok rahat çıktığını göreceksiniz.

2 – Doğru Ürünleri Kullanın

Yanan tencere ve tavaları temizlerken kaliteli bulaşık deterjanları kullanmak çok önemlidir. Ürünün üzerindeki talimatları takip ettiğinizden emin olun.

Tencere veya tavaya sıcak su doldurduktan sonra, suya bir miktar kaliteli bulaşık deterjanı eklemek, gözle görülür şekilde bir fark yaratır.

İlginizi Çekebilir:  Osmanlı Mutfağının Haytayla (Hitaliye) Tatlısı
3 – İnatçı Kirlere Macun Uygulayın

Birinci ve ikinci adımı takip ettiğiniz sürece tencere veya tavanızdaki kirlerin çoğundan kurtulabilirsiniz. Ancak bazı inatçı kirler, özellikle de yanan yağın üzerine yapışan artıklar hala gözünüze çarpabilir. Bunlardan kurtulmanın püf noktası, karbonat ile soğuk suyu karıştırarak hazırlayacağınız macundur.

Karbonatı koyulaşıp macun haline gelinceye kadar az miktarda su ile karıştırın. Fakat, bu işlemi yaparken akışkan hale gelmemesine dikkat edin.

Bu karışımı yanık artıkların bulunduğu yerlere yapıştırın ve 1-2 saat bekletin. Karbonat aynı zamanda ev temizliğinde de çok iyi bir şekilde kullanılabilir. Karbonat, asla çıkmayacağını düşündüğünüz lekeleri çıkarma konusunda çok başarılıdır.

4 – Ovalayın ve Silin

Eğer yanık tava ve tencereler temizlenirken, çok önemli bir konu var. Yanık tencereye asla çelik pamuğu veya metal bulaşık telini sürtmeyiniz. Paslanmaz çelik tencerelerin en büyük düşmanı çelik pamuğu ve metal bulaşık telleridir.

Dolayısıyla tencere veya tavaya karbonat macununu sürdükten sonra inatçı lekeleri çıkarmak için yumuşak bir sünger veya bez kullanmanız daha iyi olacaktır. Kullanılan bu macunun da aşındırıcı özelliği bulunmaktadır.

Ovma tellerini eski ve atmayı düşündüğünüz tencerelerinizde kullanmanız daha doğru olacaktır. Sürtmek, kalan yanık lekelerinden kurtulmak için en hızlı yöntemdir. Ancak, bulaşıkları sürtmek yerine narince silmeyi tercih ederseniz bulaşıklarınızı çizmez, özellikle de paslanmaz çelik tava ve tencerelerinize daha iyi bakmış olursunuz.

5 – Her Zamanki gibi Durulayın

Lekeleri çıkardıktan sonra tencerenizi bulaşık makinesine koymanıza bile gerek kalmadığını göreceksiniz. Son bir kez daha durulayın ve tencereyi kurumaya bırakın. Tencere veya tavanızı temizlerken bulaşık eldiveni kullanmayı ihmal etmeyin. Yapışmış yemek artıklarını temizlemek için tencereyi sıcak suda bekletmeyi unutmayın.

Paslanmaz çelik tencereleri temizlerken asla çelik pamuğu veya metal bulaşık teli kullanmayın ki tencereniz çizilip bozulmasın.

İlginizi Çekebilir:  Portakallı Yoğurtlu Kereviz Salatası

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok