Tandırda Balık Pişirelim

✅ Tandırda Balık Pişirelim

Balık; kırmızı et ile tavuk etine göre daha az miktarda yağ ve doymuş yağ içeren, omega 3, kaliteli proteinler, vitaminler ve mineraller yönünden de çok zengin bir besinimizdir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle... Afiyet olsun… 🐟🐟🐟

Porsiyon: 4-5 kişilik,

Malzemelerimiz:

 • 1 kilo balık,
 • 1 çay bardağı un,
 • 1 çay bardağı yoğurt,
 • yeteri kadar tuz,

Yapılışı:

1- Balıkları iyice yıkayıp, temizleyin. Sonra tuzlayın ve kalbur üzerine dizerek suyunu süzdürün.

2- Diğer tarafta, bir tabakta yoğurt ve unu karıştırın. Yoğurt kıvamında bir bulamaç hazırlayın.

3- Tandırı iyice kızdırın. Balıkları, hazırlanan bulamaca batırın.

4- Balıkları elinizle tandırın kenarlarına sırayla yapıştırıp, tandırın ağzını bir sac ile kapatın.

5- Balıkları pembeleşinceye kadar pişirin. Sıcak olarak servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🐟🐟🐟

✅ Balık Sevenlere Somon Balığı Çorbası

Balığın bizlere sağlık vermesi için mevsiminde tüketmeliyiz. Kış mevsiminin dışında tüketilen hamsi ve palamut, yaz aylarında tüketilen lüfer ve kefalden çokta bir şifa beklemek doğru değildir. Bunun yerine kış bitimine doğru yiyebileceğimiz bir kalkan, ilkbahar mevsiminde yenecek levrek ve mezgit, yaz mevsimi sonuna doğru yiyebileceğimiz çipura bizim için çok daha sağlıklı ve doğru bir tercih olacaktır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🐟🐟🐟

Porsiyon: 6 kişilik,

Malzemelerimiz:

 • 150 gram somon balığı,
 • 1,5 yemek kaşığı un,
 • 1 yemek kaşığı tereyağı,
 • 3 dal kereviz sapı,
 • 1 adet kuru soğan,
 • 1 adet kırmızı biber,
 • 1 adet havuç,
 • 2 adet kuru defne yaprağı,
 • 1 tutam dereotu,
 • 3 diş sarımsak,
 • yeteri kadar sirke,
 • yeteri kadar tuz,
 • 6 su bardağı su,

Yapılışı:

1- Tencerede 1 bardak sıcak suda somon balığı, kereviz sapı, soğan ve defne yaprağını koyup, balık pişene kadar haşlayın.

2- Teflon tencerede tereyağında unu kavurun. Sonra, üzerine 6 bardak soğuk suyu yavaş yavaş dökün ve bir taraftan da çırpıcı yardımıyla karıştırın.

3- Önceden hazırlanan çok küçük kıyılmış havuç ve biberleri içine ilave edin.

4- Pişirilen balık etlerini, küçük küçük diderek çorbaya ekleyin.

5- Dereotu ve tuz ilave edin ve havuçlar yumuşayıncaya kadar bekleyin. Havuçlar pişince tencereyi ocaktan alın.

6- İyice döğülmüş sarımsak ve sirke ile beraber servisinizi sıcak olarak yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🐟🐟🐟

✅ Balık ve Faydaları

Balık; kırmızı et ile tavuk etine göre daha az miktarda yağ ve doymuş yağ içeren, omega 3, kaliteli proteinler, vitaminler ve mineraller yönünden de çok zengin bir besinimizdir.

B grubu vitaminlerden tiamin (B1), niasin (B3), pridoksin (B6), B12 ve yağda eriyen vitaminlerden A ve D’nin iyi kaynakları olarak kabul edilen balığın 100 gramı, özellikle A vitamini gereksiniminin %10-15’ini karşılıyor.

Balık, aynı zamanda folik asit, fosfor, kalsiyum, iyot ve selenyum gibi mineraller içeriğiyle de çok zengin bir besin, iyi bir protein kaynağımızdır.

Balık vitamin, mineral bakımından oldukça zengin bir gıda olmakla birlikte, beynin kullandığı omega yağ asitlerince de çok zengindir.

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren balık özellikle mevsiminde sık, sık tüketilmesi gerekiyor. Vücudun ana kaynaklarından biri olan protein doku oluşumunda ve hücrelerin yenilenmesinde büyük rol oynuyor. Depolanamayan proteini sürekli vücuda kazandırmak için balık önemlidir.

✅ Balık Ne Zaman Tüketilir?

Balığın bizlere sağlık vermesi için mevsiminde tüketmeliyiz. Kış mevsiminin dışında tüketilen hamsi ve palamut, yaz aylarında tüketilen lüfer ve kefalden çokta bir şifa beklemek doğru değildir.

Bunun yerine kış bitimine doğru yiyebileceğimiz bir kalkan, ilkbahar mevsiminde yenecek levrek ve mezgit, yaz mevsimi sonuna doğru yiyebileceğimiz çipura bizim için çok daha sağlıklı ve doğru bir tercih olacaktır.

✅ Hangi Mevsimde, Hangi Balık Yenir?

🐟 Ocak: 

Ocak ayında uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetlerini muhafaza eder. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Çinekop, kofana, minakop boldur. Midyenin mevsimi başlamıştır. Tekir, kırlangıç fazla miktarda avlanır.

Hamsi iyice yağlanmış ve büyümüştür. Mezgit ise etli ve lezzetli bir dip balığı olarak Ocak ayında bolca tüketilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Silifke Mutfağı Lezzetlerinden Yahni

🐟 Şubat:

Kalkan mevsiminin başlangıcıdır. Tekir, gümüş, hamsi, izmarit, kalkan, mersin, torik, kefal, levrek şubat ayında lezzetlidir.

Şubat ayında sofraların önemli karakteri olan kalkan balığının mevsimi başlar ve mayıs ayının sonuna kadar devam eder. Tekir bu ayda bol çıkar. Uskumru, lüfer, palamut ise bu ayda yağını kaybetmeye başlar. Gümüş balığı, kefal, dere pisisi ve midye lezzetle yenir.

Çinekop halen boldur. Mezgit de bu ay bollaşır ve irileşir. Kalkan balığı da artık tezgahlardadır.

🐟 Mart:

Gümüş, izmarit, mezgit , kalkan, kaya balığı, mezgit, kefal, levrek, yayın balıkları mart ayının en lezzetli ve bol bulunan balıklarındandır. Uskumru ise çiroz olmaya başlar.

Artık palamut ve uskumru gibi balıklar sadece soğuk hava deposu ürünleridir. Çinekop azalmıştır. Hamsi devam eder. İstavrit çokça azalır.

Mezgit ve tekir Mart ayının yenebilecek balıklarıdır. Deniz levreği bu ay bollaşır. Besleyici ve lezzetli bir balık olan levrek tezgahta tercih edilecek öncelikli bir balıktır.

🐟 Nisan: 

Gümüş, izmarit, kalkan, mersin, barbun, levrek, kefal, kaya balığı lezzetlidir. Nisan ayında en fazla avlanan balıklar kalkan, levrek, mercandır.

Nisanda kalkan, lezzet bakımından yine liste başında gelir ve en bol zamanıdır. Mercan, levrek, kılıç, kırlangıç bolca çıkmaya başlar. Dolayısıyla diğer aylara göre bu ayda balık türü daha boldur.

Tekir ve tekirin büyüğü diye sayılan barbunya da önemli miktarda tutulur. Barbunya (ya da barbun) balığı en lezzetli balıklardandır. Bu aylarda mümkünse barbuna doyulması için öncelikli tercih edilmelidir.

🐟 Mayıs: 

Gümüş, izmarit, mercan, mersin, mezgit, levrek, kaya balığı en lezzetli balıklardır. Mayıs ayı deniz canlıları ve balıklar açısından çok zengin çeşitlilik gösteren bir aydır. Barbun, istakoz, levrek, tekir, dil balığı, pavurya, kılıç, kırlangıç, karides, iskorpit mayıs ayında lezzetle tüketilebilir.

Levrek lezzetini korur. Mercan, iskorpit balıkları da doyurucu özelliğine devam ederler.

🐟 Haziran: 

Mercan, akya, kaya balığı, mersin, orkinos, orfoz, sardalya, bu ayda tüketilmesi gereken balıklardandır. Grida, akya, mercan gibi balıkları açık kalan az sayıda ki balıkçıda bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, balık yemeğe devam etme anlamında kültür balığı olarak çokça üretilen çipura ve levrek tercih edilebilir. Ayrıca, ağırlıklı olarak yurt dışından gelen somon iyi bir alternatif olabilir.

🐟 Temmuz: 

Sardalya, çinekop, sarıağız, akya, orkinos, kaya balığı, trança, sinarit bu ayın en lezzetli balıklarıdır. İstavrit çok lezzetlidir.

Temmuz’da sardalya’nın mevsimi başlamıştır. Ekim ayı sonuna kadar lezzetini devam ettirir. Tekir, barbunya yine tadını devam ettirir. Istakoz, pavurya, böcek bol miktarda çıkar.

Grida, akya, mercan gibi balıkları açık kalan az sayıda ki balıkçıda bulabilirsiniz. Bununla birlikte, kültür balığı olarak çokça üretilen çipura ve levrek tercih edilebilir. Ayrıca, ağırlıklı olarak yurt dışından gelen somon iyi bir alternatif olabilir.

🐟 Ağustos: 

Çinekop, sarıağız, sinarit, kaya balığı, orkinos, sarıkanat lezzetlidir. İstavrit yine en lezzetli balıktır.

Ağustos, çingene palamudu mevsiminin açtığı aydır. Sardalya, kılıç, mercan, sinarit, ıstakoz ve pavurya yine nefis lezzetlidir.

Grida, akya, mercan gibi balıkları açık kalan az sayıda ki balıkçıda bulabilirsiniz. Bununla birlikte, kültür balığı olarak çokça üretilen çipura ve levrek tercih edilebilir. Ayrıca, ağırlıklı olarak yurt dışından gelen somon iyi bir alternatif olmaya devam eder.

🐟 Eylül: 

Balıkçı teknelerinin ilk hasatları palamut ile başlar. İrileşmeleri için Ekim ayını beklemek gerekir. Yağ oranı açısından oldukça zengin olan palamut boyuna göre çeşitli isimlerle anılır.

Ülkemizde genelde Palamut vonozu (12-16 cm), kestane palamudu (16-22 cm), çingene palamudu (22-28 cm) türlerini tezgahlarda görürüz.

Özellikle çingene palamutu soğuk hava depolarında bolca saklanan bir balık olduğu için alırken tazeliğine dikkat edilmesi gerekiyor.

Palamut oldukça yağlı ve besin değerleri yüksek bir balıktır. Eylül ayı içinde lüfer diğer görebileceğimiz balık türüdür.

Kılıç ve sardalya balıkları hala lezzetlidir. Lüfer, kolyoz, izmarit, barbun, çinekop, çipura, uskumru, kılıç, ve kırlangıç eylül ayında da çok bol avlanır.

Eylülde sardalya, kılıç lezzetini devam ettirir. Palamut irileşmiş olup çeşitli yemeği yapılır.

İlginizi Çekebilir:  Labne Peynirli Limon Kurabiyeleri
🐟 Ekim : 

Balık sezonunun en canlı aylarından biridir. Barbunya, çipura, kılıç, levrek, lüfer, tekir, sardalya, palamut, orfoz, traça çok lezzetlidir. Palamutun en lezzetli zamanıdır.

Her çeşitte bolluk Ekim ayında geçici balıkların yazın Karadeniz’de beslenip Marmara’ya dönüşe başladığı aydır. Bu, balığın her çeşidinin bollaşması demektir.

Palamut artık iyice irileşmiş ve çokça yakalanır hale gelmiştir. Eylül ayına göre daha ekonomik bir fiyata bolca palamut alınabilir. Hem daha iri, hem daha besleyici hem de daha ucuz olacaktır. Böylelikle Ekim ayında da palamut sofralarda baş köşededir.

Bu ayda, lüfer bollaşmış ve ucuzlamıştır. Bu sebeple, çok lezzetli olan bu balıkta uygun fiyata bulunduğu an alınmalıdır. Hamsi ve istavrit tezgahlarda ki yerini almıştır. Taze bir istavrit ile nefis lezzetler içinde ev halkını doyurabilirsiniz. Hamsi için biraz daha beklemek gerekir.

🐟 Kasım: 

Lüfer, palamut, orfoz, sarıağız, tekir, torik, uskumru, kefal, sazan, yayın lezzetlidir. Kasım ve aralık lüferin en lezzetli zamanıdır. Kasım ayı torik akışının en yoğun olduğu zamandır.

Pisi ve torik balığının Kasım ayında, Ekim ayındaki balıkların bolluğu ve lezzeti devam eder. Pisinin en nefis olduğu aydır. Torik akışı başlar, lakerdası yapılır.

Palamut tezgahlarda ki bolluğunu ve önemini kaybeder. Çünkü hem daha az çıkmaktadır, hem de artık tezgahını paylaşacağı diğer balıkların zamanı gelmiştir.

Bu ayda Lüferin bolluğu biraz azalırken, hamsi küçük boyuna rağmen tezgahdaki önemini ve payını arttırır. İstavrit yine yerini korurken, uskumru için en güzel mevsimdir. Uskumru’da palamut gibi yağlı ve lezzetli bir balıktır. Uskumru, soğuk hava deposunda bekletilebilen bir balık olması nedeniyle alırken tazeliğine dikkat etmek gerekir.

🐟 Aralık :

Uskumru , lüfer, palamut, torik lezzetlidir. Tekir bolca avlanır ve hamsinin de tam lezzetli olduğu zamandır.

Aralık ayında ise hamsi, tekir uskumru, lüfer, palamut, torik yağlı olduklarından her türlü yemeği yapılır. Bu ayda tekir boldur, hamsinin de tam lezzetli zamanıdır.

Uskumru, palamut azalarak devam ederken, artık hamsi başköşedeki yerini almıştır. Ucuz, kolay ve çok çeşitli pişirme imkanı ile hamsiyi bolca tüketilebilir.

Ayrıca tekir bu ay bollaşır. Her ne kadar sürekli bir ucuzluk içinde olmasa bile yine de önce ki aylara göre fiyatları düşmüştür. İstavrit ise fırsat buldukça günlük alınabilecek durumdadır.

✅ Balığın Tazeliği Çok Önemli

*Balık avlandıktan kısa bir süre sonra tazeliğini kaybeder. Bu nedenle balık alırken tazeliğine çok dikkat edilmelidir.

*Taze balığın göz bebekleri dışa doğru bombelidir, bayat balığın göz bebekleri ise çökmüş donuk ve mattır.

*Balığın tazeliğini koruyan soğuk hava depoları olsa da bu özelliklere dikkat etmek gerekir.

*Ayrıca, taze balığın üzerine elinizi bastırıp çektiğinizde bir iz oluşmaz fakat bayat balığın üzerine elinizi bastırıp çektiğinizde iz kalır ve balık eski şekline dönemez.

✅ Balığın Pişirme Yöntemine Dikkat

İçeriğindeki sağlıklı yağların bozulmaması ve fazla yağ tüketiminden kaçınmak için balığı yağda kızartmak yerine, haftada en az 2 kez fırında, ızgara veya buğulama olarak tüketmeyi ihmal etmeyin.

Haftada en az 2 gün, mevsiminde balık tüketmek sağlığınız için gereklidir.

✅ Çocuklar Neden Balık Sevmez?

🌱 Çocukların tat ve koku alma duyuları hassastır. Balık diğer gıdalara nazaran daha çok koku yaydığından, çocuklarda isteksizlik olabilir.

🌱 Bebeğinize veya çocuğunuza ilk defa balık yediriyorsanız, beyaz etli balıklarla başlayın.

🌱 Beyaz etli balıklar, tat ve koku olarak kırmızı etli balıklara nazaran daha hafif ve yağsız olmaları nedeniyle, çocukların balığı sevmeleri daha kolay olacaktır. 

🌱 Alabalık, Levrek, Çipura, Mezgit, Tavuk Balığı, Dil Balığı beyaz etli ve kokusu az balıklardır.

🌱 Omega-3 seviyesi daha yüksek Palamut, somon, uskumru gibi yağlı balıkları, balık sevme süreçlerini atlattıktan sonra yedirmeye dikkat edilmeli.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı balik-5.png

✅ Kılçıksız Balık Var mı? Varsa Hangi Balıklardır?

Balığı yerken kılçığı boğazımıza bir defa battı mı, uzun süre bu korkuyla yaşıyoruz. Bu nedenle kılçıksız veya az kılçıklı balıklar yaparak bu korkuyu zamanla yenmeliyiz. Peki, bu balıklar hangileridir?

🌱 Alabalık; tatlı su balığı olsa dahi somon balığı ile aynı familyadan olduğundan omega-3 seviyesi yüksek, beyaz etli ve lezzetli bir balıktır. Yumuşak ve gözle görülür büyüklükteki kılçıkları orta kemiği çektiğiniz zaman kolaylıkla ayıklanır.

İlginizi Çekebilir:  Karadeniz Mutfağının Hamsili Pilav Tavası

🌱 Tavuk balığında; hiç kılçık yok desek yeridir. Ancak avcı balık olduğundan çok sık tüketilmesi tavsiye edilmez.

🌱 Dil balığı da kılçık yönünden çok avantajlıdır. Ancak, dip balığı olduğu için bebeklerde sık tüketilmesi tavsiye edilmez.

🌱 Somon balığı; omega-3 seviyesi yüksek iri bir balıktır. Fileto veya dilim şeklinde aldığınızda kılçığı kolayca ayıklanır. Ancak biraz yağlı balıktır. Limon veya yağı bastıran baharatlarla takviye etmelisiniz.

🌱 Çipura ve levrek; beyaz etli, lezzetli, yemesi kolay bir balıktır. Sırt kısmında kılçık yoktur. Sırt kısmını bebeğinizin kendi kendine yemesi için eline verebilirsiniz.

🌱 Karides; tamamen kılçıksız, silisyum ve kalsiyum yönünden de zengin bir deniz ürünüdür. Haşladıktan sonra kabuklarını soyarak bebeğinizin eline verebilirsiniz.

✅ Balığın Faydaları

Balık, az karbonhidrat içerir, madensel tuzlar ve mineraller barındırır. Ayrıca balık kalsiyum, iyot, fosfor ve flor deposudur ve A, B1, B2, D vitaminlerinin yanı sıra omega-3 yağ asitleri de içerir.

🌱 Sağlığınız için, haftada en az 2-3 kez balık tüketmeye dikkat ediniz.

🌱 Yapılan araştırmalara göre balık tüketen bireyler % 50 daha az kalp hastalıklarına yakalanıyor. Kandaki yağ düzeyinin dengelenmesini sağlayan Omaga-3, kalp krizi risklerini de önleme etkili oluyor. Omega-3 yağ asitleri sayesinde vücuttaki LDL kolesterolünü düşürür.

🌱 Balık gözlere de faydalıdır. İçerisinde fosfor ve A vitamini bulunduran balık göz sağlığı için bilinenden çok daha önemlidir.

Haftada 2 kere balık tüketildiğinde göz hastalıklarına yakalanma riskinden yarı yarıya kurtulmuş olursunuz. Çocukluktan itibaren yenmesi gereken balığın hamilelerinde sık sık tüketmeleri öneriliyor.

🌱 Küçük balıklarda ve kılıç balığında bulunan kalsiyum kemiklerin güçlenmesinde oldukça etkilidir.

Özellikle kemik erimesi sorunu yaşıyorsanız ve menopoz dönemindeyseniz balık tüketmeniz gerekiyor. İçindeki kalsiyum sayesinde balık, kemik büyümesini sağlar ve kemiklerimizi korur.

🌱 Kış aylarında sık rastlanan grip ve soğuk algınlığı yağ asitleri içeren balık sayesinde önleniyor.

🌱 Balığın içindeki iyot zeka gelişimine yardımcı olur.

🌱 Yine omega-3 açısından zengin olan uskumru, hamsi ve sardalya balıkları depresyona karşı fayda sağlar.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı balik-2.png

✅ Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

🌱 Pullu balıkların pulları, balık taze ise vücuda sıkıca yapışıktır. Elinizi kafadan kuyruğa doğru sürtünce pulların gelmemesi gerekir.

🌱 Taze balığın gözleri canlı, berrak ve dışa doğru bombelidir.

🌱 Taze balığın solungaçları canlı, kırmızı ve sıkıca kapalıdır.

🌱 Taze balığa dokununca, meydana gelen çukurluk anında düzelir.

🌱 Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Bayatlayan balığın derisinin parlaklığı azalır ve karın tarafında buruşmalar meydana gelir.

🌱 Taze balığın başından tutup kaldırınca kuyruğu dimdik kalkar. Bayat balığın kuyruk kısmı aşağıya sarkar.

✅ Balık Tüketirken, Nelere Dikkat Edilmeli?

🌱 Balığın taze olmasına,

🌱 Satış yerinin fiziki ve hijyenik koşullarına,

🌱 Küçük boyda olmamasına,

🌱 Nakledilirken soğuk zinciri kırılmamalı,

🌱 Yasak dönemdeki kaçak avlanmış türlerden olmamasına,

🌱 Mevsimine göre balık seçimi yapılmasına,

🌱 Nasıl pişirilmesi gerektiğine, dikkat edilmelidir..

✅ Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalı?

Kullandığınız besinlere dikkat ederek vücudunuzun direncini arttırabilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

1- Bol bol su ve sıvı tüketin. Günde 8-9 bardak, 2-2.5 litre su tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

2- İçindeki omega-3 sayesinde balık, bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesini sağlayan önemli gıdalardan biridir. Bu sebeple haftada 2-3 kez balık tüketmeyi ihmal etmeyin.

3- Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde sarımsak ve soğan bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur.

4- Kefir tüketimini artırın. Probiyotik zengini kefir hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur.

5- İçindeki protein sayesinde yumurta da bağışıklık sistemimizi güçlendiren bir başka gıdadır.

6- Zencefil ve zerdeçal tüketmeye başlayın. Bu iki baharat da sizi hastalıklara karşı korur, bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

7- Mevsim sebzeleri ve meyveleri tüketin. İçlerindeki vitaminler sayesinde sebzeler ve meyveler bağışıklık sisteminiz için çok faydalıdırlar.

8- Yoğurt yemeyi unutmayın. Kefir gibi yoğurt da probiyotik açısından zengin bir gıdadır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı balik-6-2.png

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok