Tandır Ekmeği Nasıl Yapılır?

✅ Tandır Ekmeği Nasıl Yapılır?

Eskiden kış aylarının sert geçmesi ve şartların da ağır olması nedeniyle kış hazırlıklarının yapılması çok önemliydi. Hazırlıklara, daha kar-kış gelmeden günler öncesinden, hatta yaz aylarında başlanılırdı. Bu hazırlıklardan biri de kışlık ekmek yapılmasıdır. Eski zamanlarda, daha fazla dayanması sebebiyle Tandır Ekmeği çok tercih ediliyordu. Günümüzde, özel bir şekilde yapılan tandır fırınlarında pişirilen ekmek, hem tadı ile hem görüntüsü ile bizleri halen cezbediyor.

🌱 Tandır, genellikle topraktan 100 cm. derinliğinde 120 cm. çarpımında yapılır. Ancak, her yörenin kendine özgü farklı boyutları var. Tandır, genellikle çoraktan ve kadın ustalar tarafından yapılır.

🌱 Çorak samana karıştırılarak ıslatılır karıştırılır ve temizlenir. Tandır, plakalar yapılarak alttan yukarı doğru çember şekline getirilerek yapılması sağlanır.

🌱 Tandır, genellikle ağız kısmı daraltılarak bir simit seklini andıracak şekilde yapılır. Bazı yörelerde ise, ağız kısmı fazla daraltılmaz. Hatta hiç daraltılmayan yerlerde bulunmaktadır.

🌱 Daha sonra, tandırın duvarını sertleştirmek amacıyla 2 gün tezek talaş ile normal ısı verecek şekilde yakılır.

🌱 Böylece, tandır çamuru hem kurumuş, hem de sertleşmiş olur.

🌱 Artvin, Kars, Bitlis, Batman, Hakkari, Siirt ve komşu illerindeki tüm bölge halkı, asırların taşıyıp da günümüze getirdiği tandır ekmeğine özel bir ilgi gösteriyor. Özellikle bölgenin kırsal kesimlerinde daha fazla rağbet görüyor.

🌱 Ekmeğin lezzeti, enfes kokusu, uzun ömürlü ve sağlıklı oluşu dolayısıyla köylüler tarafından tercih ediliyor. Şimdilerde ise, tadı ve lezzeti aynı olmasa da fırında tandır ekmeği yapılıyor.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Malzemelerimiz:

  • 2 kilo un,
  • 2 çorba kaşığı maya,
  • 2 çorba kaşığı tuz,
  • yeteri kadar ılık su,

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

İlginizi Çekebilir:  Bademli Havuçlu ve Yulaflı Kurabiye

🌱 Rafata, yufka ekmeğini tandıra yapıştırmak için kullanılan, içi ot ya da paçavra dolu, yastık biçiminde araç.

Yapılışı:

1- Büyükçe bir kapta un, tuz ve mayayı yavaş yavaş ılık su dökerek yoğurun. Bir saate yakın, kıvamını alana kadar yoğurun.

2- Kıvamını alan hamura hafiften un serperek, üzerini örtün.

3- Mayalanması gelinceye kadar 2-3 saat bekletin ve sonra tandıra götürün.

4- Tandır Ekmeği genellikle 2-3 kişi tarafından yapılır. Hamur kadınlar tarafından istenilen büyüklükte bezeler haline getirilir. Kadınların biri beze yaparken diğer kadın, loş haline gelinceye kadar hamuru açar.

rafata

5- Diğer kadın ise açılan ekmeğin üzerine su (veya tercihen yumurta) sürerek elindeki bezden yapılma “rafata” * nın üzerine koyarak tandıra ekmeği yapıştırır. Aynı anda, tandıra 5-6 ekmek yapıştırabilir.

6- Tandıra yapıştırılan ekmek, yavaş yavaş kızarır ve kızaran ekmekler bir maşa ile tandırdan alınır.

7- Uzun süre tazeliğini koruyan ekmek, soğutulduktan sonra artık yemeye hazır demektir.

8- Ekmeği saklarken bir sofra bezine veya büyükçe bir beze sarılıp, soğuk bir odada korunur. Böylece bozulmadan daha uzun süre dayanır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok