Kapat

Edirne Mutfağının Mamzana Mezesi….

Anasayfa
Garnitür, Meze ve Soslar Edirne Mutfağının Mamzana Mezesi….

Edirne Mutfağının Mamzana Mezesi….

Mamzana, en yaygın biçimde Edirne’de yapılan mezedir. Edirne’ye özgü bir tariftir. Balkan göçmenlerinin zengin mutfaklarında da yeri vardır. Özellikle yaz sofralarında sık sık yer bulur. Mamzana’nın tarifinde patlıcan ve biberler közlenir. Domates, soğan ve isteğe göre maydanoz çiğ halde tarifte yer alır. Tarif için tereyağı ya da zeytinyağı tercih edilebileceği gibi ikisi bir arada da kullanılabilir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle.. Afiyet olsun… 😁😁😁

Porsiyon: 8-10 kişilik,

Malzemelerimiz:

 • 1 kilo kırmızı patlıcan,
 • 1 adet kuru soğan,
 • 4 adet domates,
 • 4-5 diş sarımsak,
 • 2 adet yeşil sivri biber,
 • 1 demet maydanoz,
 • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağ (tercihen miktar azaltılır veya çoğaltılır),
 • ½ adet limon,
 • yeteri kadar pul biber,

Yapılışı:

1- Patlıcan ve biberleri ateşte közleyip, küçük olmayan parçalar olarak kesin.

2- Domateslerin kabuklarını soyup, bir kabın içine küçük küçük doğrayın ve közlenen patlıcan ile biberleri üzerine ilave edin.

3- Sonra üzerine, ince kıyılan soğan ile maydanoz, dövülmüş sarımsak, pul biber, zeytinyağ ve limonu ilave ederek hepsini tekrar karıştırın.

4- Meze olarak servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle... Afiyet olsun… 😁😁😁

Hatay Mezelerinin Vazgeçilmezi Humus…

Humus; tadı bir başka güzel olan Hatay mezelerinin vazgeçilmezidir. Hafif, doyurucu ve besin değeri de yüksektir. Üzerini, dilediğiniz gibi süsleyerek ana yemeklerin yanında nefis bir öğün oluşturabilirsiniz. Yemeklerinizin öncesinde, bir meze veya kendi başına bir öğün olarak da tüketebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Malzemelerimiz:

 • 2 su bardağı nohut,
 • 1 çay bardağı tahin,
 • 1 tatlı kaşığı kimyon,
 • 2 diş sarımsak,
 • 1 adet limon,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,

Üzeri İçin:

 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 2 tatlı kaşığı pul biber,
 • tercihen yeteri kadar maydanoz,
 • tercihen yeteri kadar kornişon,

Yapılışı:

1- Nohutları bir gün önceden suya ıslayın ve ıslanan nohutları 20 dakika kadar haşlayın. Piştiğinden emin olduktan sonra kabuklarını soyun.

İlginizi Çekebilir:  Bulgurlu Patates Çanağı Tarifi....

2- Kabukları soyulan nohutları, Blender ile çekerek püre haline getirin.

3- Pürenin üzerine tahin, limon suyunu ve zeytinyağı ilave ederek tekrar blender ile çekin.

4- Sarımsakları tuz ile havanda dövün ve içine kimyonu da ekleyin. Sonra, bu karışımın tamamını püreye ekleyerek tekrar karıştırın.

5- Servis tabağına alın ve üzerini tercih edeceğiniz şekilde süsleyin.

6- Zeytinyağını pul biberle birlikte tavada ısıtın ve servis tabağındaki püre karışımının üzerinde gezdirin.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😂😂😂

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

Nohutun iri taneli olması ve tahinin yerli susam olmasına dikkat ediniz.

Nohutları piştikten sonra, kabuklarının ayıklanması mezenin tadını daha lezzetli yapacaktır.

Sızma zeytinyağı ile kızartma yapabilir mi?

 Zeytinyağının kızartmaya en uygun yağ olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.  Zeytinyağı yüksek ısıya daha dayanıklı bu yüzden kızartma yağı olarak daha sağlıklıdır.

Zeytinyağı, asitlik oranına göre 210 derece – 240 derece arasında değişirken, tereyağı 110 derecede , ayçiçekyağı 170 derecede özelliğini kaybeder ve zararlı hale dönüşür.

Kızartmaların genellikle 140-180 derecede yapıldığı göz önünde bulundurulursa zeytinyağıyla kızartma yapılabilir.

İlginizi Çekebilir: Kuzu Etli Buğday Çorbası Tarifi… Lütfen Tıklayınız…

Zeytinyağı Nasıl Saklanmalı?

Zeytinyağının direk güneş ışığı ile temas etmemesini sağlamaktır.  Eğer bu sağlanamazsa, zeytinyağı çok kısa bir süre içerisinde bozulacaktır.

 • Krom nikel, cam, teneke (tercihen laklı tenekeler) ve toprak kaplar zeytinyağının saklanması için en ideal dört malzemedir. Tavsiye edilen bu kapların içerisinde bulunan yağlarını serin ve rutubetsiz bir ortamda saklanması gerekir.  

Zeytinyağının bir özelliği de, bulunduğu ortamın kokusunu çok hızlı bir şekilde içerisine almasıdır.  Özellikle ev hanımlarımızın yaptığı hatalardan bir tanesi, mutfaklarında kullandıkları yağı, mutfak tüpünün olduğu dolaba koymaktır ki, bu çok büyük bir hatadır.  Çünkü tüpünüzün bulunduğu ortamda gazın kokusu zeytinyağınıza nüfuz edecek ve tadı bozulacaktır.  

İlginizi Çekebilir:  Osmanlı Mutfağının Erikli Kuzu Mutancanası.…

Soğuk sıkma zeytinyağı nedir ve diğerlerinden farkı varmı dır? 

Yüksek ısı zeytinyağının besin değerlerini ve hoş kokulu yapısını olumsuz etkilediğinden, düşük su sıcaklığında elde edilen zeytinyağlarının aromatik bileşenleri ve besin değerleri, diğer yöntemlerle kıyaslandığında çok daha yüksektir.

Kısacası soğuk sıkma yönteminin tek farkı, üretim sırasında kullanılan suyun sıcaklığının düşürülerek üretim yapılmasıdır. 

Erken hasat zeytinyağı nedir? Diğerlerinden ne farkı vardır?

Üzerinde erken hasat ibaresi olan zeytinyağlarının diğer ürünlerden farkı, olgunluk dönemini henüz tamamlamamış, yeşil zeytinlerin yağı olmasıdır. 

Hasat dönemleri genellikle ülkemizde Kasım-Aralık ayları olup, bu döneme ulaşan zeytinler, yeşil tanelere göre daha siyahımsı bir renge sahip olup, daha yüksek yağ oranına sahiplerdir.  Ama bir zeytinyağının erken hasat zeytinyağı olabilmesi için, Ekim ayı başlarında ya da ortalarında toplanması ve taneler henüz kararmamışken işlenmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Taze Sarımsaklı ve Yoğurtlu Kebap…. Lütfen Tıklayınız…

Bu zeytinler işlendiğinde, yağ oranı, zeytin kg/yağ kilogram hesabına göre çok düşük, fakat yağın nefaseti oldukça yüksektir.  Erken hasat zeytinyağı içerisinde kendine has hafif bir acılık ve taze yaprak kokusunu andıran bir hoş koku bulundurur. 

Taş baskı zeytinyağı nedir?

Taş baskı zeytinyağları, eski üretim teknikleri kullanılarak, uzun ve zahmetli bir süreç sonrasında üretilir. Kendi ekseni etrafında dönen taşlar haznedeki zeytinleri ezerek hamurlaştırır.  Hamur haline gelen zeytin daha sonra özel torbaların içerisine doldurulur.

Sonra, bu torbalar baskı ustası tarafından elle düzeltilip “hidrolik preslere” düzgünce yerleştirilir. Presler yavaş, yavaş kapanarak torbalardaki hamurları sıkar.  Bu sıkıştırma esnasında torbaların kenarından sızarak akan yağ alttaki haznede biriktirildikten sonra buradan alınarak başka bir kaba aktarılır. 

Daha sonra Presler gevşetilerek torbaların ağzı açılır ve hortumla torbaların içerisine sıcak su tutulur ve tekrar baskı makinesine yerleştirilerek yeniden presle sıkıştırılır. Böylelikle hamurun içerisindeki yağın çok büyük bir bölümü alınmış olur.

Zeytin özsuyu ve posası ile elde edilen bu yağ daha sonra damıtılarak, posasından ve öz suyundan  ayrılır ve bu yağa da TAŞ BASKI zeytinyağı denir.

Taş baskı ürününü diğer zeytinyağları ile karşılaştırdığımızda, kullanılan üretim yöntemi sebebiyle, içerisindeki değerler bakımından daha zengin olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Fırında Kıymalı Patates Yemeği Tarifi...

Kolon Sızması “Sahte Sızma” Nedir  ?

Yemeklik olarak değerlendirilemeyen asidi yüksek, kötü koku ve görüntüye sahip rafinelik yağlar,  son derece gelişmiş rafinerilerde yüksek basınç altında ısıl işleme tabi tutuluyor ve asidi düşürülüyor.  Bu şekilde üretilen ve “Sızma Zeytinyağı” olarak piyasaya sunulan yağlara “Kolon Sızması” deniliyor.

Sızma zeytinyağı hiçbir ısıl işlem görmeden üretilen bir yağ çeşididir. Yani meyve suyu olarak düşünebiliriz.

Gemlik Zeytini boyanır mı?

Gemlik zeytini sofralık zeytin olduğu için narindir. Fazla darbeye gelemez. Yani toplanırken teker teker dalından toplanmalı.  Bunun için Gemlik zeytinine kostik uygulanmaz, uygulanırsa zeytinin yapısına zarar verme ihtimali büyüktür.  Bu nedenle, Gemlik zeytini boyanmaz.

Gemlik zeytininin rengi doğal olarak siyah ve kahverengi tonlarında olur, çok açık renk zeytin bulunmaz.

Yinede hile yapılmak istenirse, Gemlik zeytininin mukavemeti yüksek olan zeytinlerinede boya uygulanabilir.  

Boyanmış zeytin anlaşılır mı?

1- Zeytin ele alındığında narin bir yapıda etine dolgun ve tane yapısında zedelenme olmaması gerekir.

2- Zeytin sıkıldığında, parmakta mor yada mavimsi bir renk bırakmaması gerekir.

3- Zeytin çekirdeği çok aşırı siyah olmaması gerekir.

4- Yendiğinde, boğazda ekşimsi bir tat bırakmaması gerekir.

5- Zeytinin rengi çok aşırı siyah olmamalıdır.

6- Bunlardan elde boya bırakmasına bakılarak kolay bir şekilde boyama yapılıp yapılmadığı anlaşılabilir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍