Kapat

Öksürüğe Karşı Bitki Çayları….

Anasayfa
İçecek Öksürüğe Karşı Bitki Çayları….

Öksürüğe Karşı Bitki Çayları….

Ayva, kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biridir. Öksürüğün azalmasına ve boğazların yumuşamasına yardımcı olur. Çekirdekleri kıvam artırıcı olup, çaylara eklendiğinde sakinleştirici özelliğe sahiptir.

Sindirimi de kolaylaştıran ayvanın ayrıca, kilo kaybı, sağlıklı bir cilt, alerjik reaksiyonlar, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve kan basıncının dengelenmesi gibi pek çok olumlu etkisi de vardır.

Fakat, fazla miktarda tüketilen ayva çekirdeğinin toksik etki yaratabileceği unutulmamalıdır.

Ayva Çayı

Malzemelerimiz: 

 • ayva kabuğu,
 • elma kabuğu,
 • ıhlamur çiçekleri,
 • 3 adet kakule,
 • 3 adet ayva çekirdeği,

Yapılışı: 

1- Tüm malzemeler, kaynatılmış suda ağzı kapalı olarak 10-15 dakika demlenir.

2- Çekirdekler sayesinde hafif pembe bir rengi olacaktır.

3- Sabah, öğle ve gece yatmadan 40 dakika önce bir fincan alınmalıdır.

4- Tatlı bir tat isteyenler içerisine 1 çay kaşığı çiçek balı ekleyebilir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun… 😂😂😂

Yaseminli Portakal Çayı

Portakal, yüksek C vitamini içerdiği için kışın baş tacı meyvelerindendir. Ancak, kabuğunun ve içindeki beyaz maddenin de en az içi kadar önemli olduğunu bilinmelidir.

Ayrıca, portakal iç kabuğun beyaz maddesinde bulunan bir posa (pektin) bağırsak sağlığını olumlu etkiler, midede kıvam sağlayarak midenin boşalmasını geciktirir ve daha uzun süre tok kalınmasını sağlar.

Malzemelerimiz:

 •  portakal,
 • zencefil,
 • karanfil,
 • yasemin çiçeği

Yapılışı: 

1- Portakal kabukları, 3 halka dilim zencefil, 10 adet karanfil ve bir tutam yasemin çiçeği kaynatılmış suda ağzı kapalı olarak 10-15 dakika demlenir.

2- Sabah, öğle ve gece yatmadan 40 dakika önce bir fincan içilir.

3- Tatlı bir tat isteyenler içerisine 1 çay kaşığı çam balı ekleyebilir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…😂😂😂

Kuşburnu çayı

Yüksek oranda C vitamini içeriği sayesinde güçlü bir antioksidandır. Soğuk algınlığı, ateşli hastalıklar, mide-bağırsak hastalıkları ve zayıflamada da kullanılmaktadır.

Malzemelerimiz: 

 • kuşburnu meyveleri,
 • ekinezya,
 • kabuk tarçın,
İlginizi Çekebilir:  Çörekotlu Tereyağlı Mini Kurabiyeler...

Yapılışı: 

1- Kuşburnu meyveleri ağzı kapalı bir çaydanlıkta suda kaynatılır.

2- Ocaktan alındıktan sonra içine ekinezya ve kabuk tarçın eklenip, ağzı kapalı olarak 10-15 dakika demlenir.

3- Sabah öğle ve gece yatmadan 40 dakika önce bir fincan alınmalıdır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…😂😂😂

Önemlidir:

Bitki çaylarının tüketimi konusunda özellikle kronik hastalığı olan bireyler, hamileler ve alerjisi olan kişiler mutlaka doktora danışmalıdır.

Ekinezya Nedir?

1- Üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu ve tedavi edici etkisi bulunmaktadır.

2- Bağışıklık sisteminin etkinliğini destekler.

3- Ekinezya ürünleri, hem soğuk algınlığına yol açan hem de uçuk virüs gibi virüsleri öldürüp, hem de virüslerin yol açtığı iltihap etkenlerinin miktarını kontrol ederek boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açtığı hasarı engellemektedir.

Kakule Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kakule Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde yetişmeyen kakule, yeşil görüntüsü ve hoş lezzeti ile mutfaklarımızda daha sık tüketmemiz gereken bir bitkidir.

Baharat olarak kullanılan kısmı tohumlarıdır. Tohumları, 3-4 mm çapında, yuvarlak, koyu kırmızı renkte ve yeşil bir kılıf içindedir. Bu tohumlar baharat olarak kullanıldığı için çay, kahve ve yemeklerinize oldukça güzel bir koku kazandırır. Kakule yeşil haldeyken toplanır ve olgunlaşması için güneşte bekletilir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😂😂😂

Kakuleli Türk Kahvesi;

Kakulenin en güzel kullanımı kahvelerde aroma verici halidir. Evde kendiniz bu kahveyi yapabilirsiniz. 2 kişilik kahve için;

Cezveye 2 bardak soğuk su, 2 tatlı kaşığı Türk kahvesi ve 1 adet ezilmiş kakule çekirdeği ekleyin. Dilerseniz şeker de ekleyebilirsiniz. Türk kahvesi yapar gibi pişirin. 2 kişilik kakuleli Türk kahvesi içime hazırdır.

Kakulenin hoş kokusu sayesinde kahvenizin aroması artacaktır. Tok karnına içilirse mideye de iyi gelecektir.

Kakulenin en çok tercih edilen ve fayda sağlanan bir diğer kullanım şekli ise çayıdır. 

İlginizi Çekebilir:  Soğuk Algınlığınız İçin Doğal Yöntemler

Kakule bitkisiyle çeşitli çaylar hazırlayabilirsiniz. Her bardak çay için bir kahve kaşığı kakuleyi demliğe koyarak üzerine kaynar su ilave edilir. 5-10 dakika demlendikten sonra süzülerek tüketilir.

Kakule Çayı İçin;

 Kakule çayı, tohumları veya kakule baklalarını sıcak suda demlemek suretiyle yapılan bir bitkisel çaydır. Çay genellikle elma notaları içerir ve tatlı yemeklerin yanında tüketilir. Orta Doğu’da en çok tüketilen ve Hint mutfağının en çok kullanılan çaylarından biridir. hemen hemen yan etkisi görülmeyen kakule çayı sağlık için oldukça faydalı alanlarda kullanılır.

Kakule bitkilerinin herhangi birine alerjik reaksiyonları olan insanlar bu çayı içmekten kaçınmalıdır. Kakule çayı yapımı sıcak olarak gerçekleştirilebildiği gibi hazırlanan kakule çayı soğumaya bırakılarak buzlu çay olarak da tüketilebilir.

Kakule çayı hazırlamak için; yarım litre sıcak su bir demliğin içine boşaltılır. 3 adet kakule meyvesinin kabuğunu kırılarak çekirdekler sıcak suya eklenir ve 10 dakika demlenir.

Eğer kakulenin toz halindeki formu kullanılacaksa bir yemek kaşığı kakule tozunun sıcak suyun içine eklenerek demlenmesi beklenir. Kakule çayını sade tüketebileceğiniz gibi bal ya da esmer şeker ile tatlandırarak kullanabilirsiniz.

Tüm bitki çayları gibi kakule de şifalı etkiler sunsa da kronik rahatsızlıkları olanlar doktorlarına danışmadan kakule çayı tüketmemelidir. Hamile kadınların ve emziren annelerin kakule çayı tüketmesi önerilmez.

Mide Bulantısı İçin;

Kaynatılan nanenin içine bir tutam kakule atın ve daha sonra limon ve bal ekleyerek tüketin. Mide bulantınız geçecektir. Yine mideye faydası olacak şekilde kakule kahvesi yapıp tüketebilirsiniz.

İştahsızlık İçin;

Kaynatılmış kakule içine esmer şeker veya bal ilave ederek tükenirseniz iştahsızlık sorununuz çözülebilir.

Bunlardan başka tatlı ve pastalarınızda da bu baharatı hem toz hem de tane halinde kullanabilirsiniz.

Kakulenin en bilinen faydalarından bazıları şu şekilde;

 • Kakule çayı; A vitamini, C vitamini, sodyum, potasyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko ve kalsiyum gibi vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Vitamin takviyesi olarak kullanılabilir.
 • Sindirim sistemi sorunlarının hafifletilmesine yardımcı olur. Mide asitlerini düzenleyici etkilere sahiptir, sindirimi kolaylaştırırken mide ve bağırsak gazlarının azalmasına katkı sağlar.
 • Sakinleştirici özellikleri bulunan kakule çayı; depresyon, panik atak, kaygı bozukluğu ve stres gibi psikolojik problemlerle baş etmeye yardımcı olur. 
 • Yatmadan önce tüketilen bir fincan kakule çayı, vücudun ve sinir sisteminin rahatlamasına yardımcı olup rahat bir uyku uyumanıza katkı sağlar.
 • Kakule bitkisi, içindeki baharatlar sayesinde, en iyi doğal afrodizyaklardan biridir. Cinsel isteği arttırmaya yardımcı olduğu bilinir ve cinsel bozukluklarının giderilmesinde de yardımcı olan etkiler sunar.
 • Diş sağlığı için Hindistan’da kakule bitkisinden ve çayından sık sık yararlanılır. Antiseptik iltihap giderici özelliği nedeniyle diş ağrısı, diş kanaması, ağı kokusu gibi problemler için kakule çiğnenerek tüketilir. Aynı zamanda kaynatılmış kakule ile gargara yapıldığı da bilinmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Dünyanın En İyi Peynirlerinden Divle Obruk Peyniri...
Kakuleyi Kimler Kullanmamalı?

1- Kakule bitkisinin bilinen bir yan etkisi yoktur. Belirlenen “doz”larda ve “doktor kontrolü”nde kullanıldığı sürece güvenilir bir bitki olarak kabul edilir.

2- Yalnızca hamile ve emziren bayanların kullanması sakıncalıdır.

3- Bunlardan başka midesinde ülser olan kişiler doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır.

4- Oniki parmak bağırsağında herhangi bir yara veya ülser olan kişiler de kullanmadan önce dikkatli olmalı ve mutlaka doktoruna danışmalıdır.

5-Safra taşı olanların dikkatli kullanması gerekir. Safra taşınız varsa yüksek miktarda kakule kullanımı safra taşı koliğini tetikleyebilecektir.

Kakulenin Yan Etkileri Nelerdir?

Düzenli olarak kakule kullanıyor ya da fazla miktarda kullanıyorsanız kakulenin yan etkileri görülebilir. Aşağıdaki belirtiler varsa kakule kullanımını bırakmalısınız:

 • Göğüs ağrısı,
 • Nefes darlığı,
 • Vücuttaki huzursuzluk hissi,
 • Alerjik reaksiyonlar…

Kakuleyi bıraktığınız halde belirtiler devam ediyorsa mutlaka doktora başvurmalısınız.